שתף קטע נבחר

חשד: אלוף המכבייה בהיאבקות הרג חלפן במכות

הותר לפרסום: נעצרו 3 חשודים בהריגת אריה גזית לפני כ-4 חודשים בתחנה המרכזית בת"א, כולם מתאבקים, במהלך שוד 230 אלף דולר. החקירה חשפה קנונייה שכללה ניסיון להשתלט על עסקי החלפנות בתחנה, תוך שימוש ב"מחסלים" מחו"ל

אחרי כמעט ארבעה חודשים, מותר לפרסם: בידי המשטרה שלושה עצורים החשודים ברצח חלפן הכספים. אריה גזית בן ה-65, בעל חנות להמרת כספים בתחנה המרכזית החדשה בתל-אביב, הוכה קשות וחנותו נשדדה בסוף ינואר. הוא מת מפצעיו קרוב לשבועיים לאחר מכן. היום (ד') בצהריים התירה המשטרה לפרסם כי בחודש שעבר עצרה שלושה חשודים במעשה - ספיר ורטון, שלווה ציציאשווילי וסרגיי שיצנין - שלושתם מתאבקים בסגנון יווני-רומי שאף מחזיקים במדליות מתחרויות בינלאומיות.

 

שיצנין - שאף זכה במדליית זהב בהיאבקות במכבייה ב-1997 - הוא יהודי אזרח רוסיה, שלפי חשד המשטרה, הגיע לארץ במיוחד לצורך השוד יחד עם אדם נוסף, שהיה מעורב גם הוא בשוד אך עקבותיו נעלמו. שיצנין מחזיק גם באזרחות ישראלית, אולם בבואו לארץ השתמש בדרכון הרוסי, והוא שוהה בארץ באשרת תייר. במשטרה חושדים כי השניים הובאו במיוחד מחו"ל כ"מחסלים".


סרגיי שיצנין (משמאל) ושוטר בביהמ"ש. אלוף המכבייה (צילום: דודו אזולאי)

 

השלושה, תושבי רחובות וראשון-לציון, נעצרו על ידי היחידה המרכזית (ימ"ר) של מחוז תל-אביב, שם חושדים כי הם הגיעו לשדוד את גזית לאחר שהגיע לידיהם מידע לפיו באותו היום אמורה הייתה להתבצע העברה של מאות אלפי דולרים בחנות - ממנה שדדו לבסוף 230 אלף דולר. טרם הוחלט אם להאשימם ברצח או בהריגה. במשטרה חושדים כי עוד אנשים היו מעורבים בקנונייה.

 

הכל התחיל בפרוטקשן

האירוע התרחש בבוקר ה-17 בינואר. במשך כחודשיים לא הצליחה המשטרה לעלות על קצה חוט - בהעדרן של טביעות אצבעות או כל ראיה אחרת מתחום הזיהוי הפלילי. לבסוף, לפני כחודש וחצי, הועברה החקירה לידי הימ"ר, שם הופקדה עליה היחידה המטפלת בעבריינים יוצאי חבר המדינות במחלק התשאול, בראשותו של רב-פקד אדוארד פלינר. הנחת היסוד של החוקרים הייתה שהחבורה ניסתה להשתלט על עסקי החלפנות באזור, ומכאן גם הגיע אליהם המידע על המשלוח הכספי.

 

החוקרים החלו בתשאול רגיל של בעלי חנויות בתחנה, ובעיקר חנויות המרת כספים. אלו נשאלו אם היו נתונים לסחיטה בעבר. בחקירה טען אחד מבעלי החנויות כי שלושה אנשים - שבדיעבד התברר כי הם שלושת החשודים - ניסו לגבות ממנו דמי "פרוטקשן". לצד זאת, הצטברו עדויות על חנויות נוספות שסבלו מנחת זרועם של השלושה. 

 

כשבדקו את סרטי האבטחה של התחנה המרכזית, הבחינו החוקרים כי בערב שלפני הרצח נראו אותם שלושה מסתובבים סמוך לחנות, לבושים בטרנינגים ובנעלי ספורט. בשלב מסוים נראה כי הם מתעסקים עם חלון הראווה, ולאחר מכן עוזבים את המקום.

 

בבוקר שלמחרת, כך חושדת המשטרה, הגיעו השלושה לחנות כשגזית היה בה לבדו. הם ביקשו ממנו את הכסף, ומשלא נענה לדרישתם - החלו להכות אותו באכזריות, עד שהתמוטט ופונה לבית החולים במצב קשה. 12 ימים היה מאושפז, אך לא הצליח לשרוד את המכות שגרמו לו לנזק בלתי הפיך, ולבסוף מת.

 

הסנגורים: אין אף ראיה

על בסיס המידע שהגיע מבעלי העסקים, אותו חיזקו צילומי האבטחה - החלו בימ"ר לעקוב אחר החבורה. במשך חודש היו השלושה נתונים לפיקוח צמוד של בלשי הימ"ר, שניסו להוכיח ראשית כי לשלושה עסקים משותפים. בהאזנות לטלפונים שלהם יירטה המשטרה שיחות שבהם דיברו על חובות כספיים, ובפשיטה על בתיהם נמצאו תמונות משותפות. אך הממצא המשמעותי ביותר בפשיטה היה בגדי הספורט שבהם נראו מסתובבים בזירת הפשע.

 

השבוע הגישה המשטרה לבית המשפט הצהרת תובע, לפיה בכוונת הפרקליטות להעמידם לדין בשבוע הבא בגין שוד ו"עבירות שקשורות להמתת בני אדם". עדיין לא ברור אם סעיף האישום יהיה רצח או הריגה.

 

באי כוחם של החשודים, עו"ד יוסי זילברברג, עו"ד גיורא זילברשטיין ועו"ד אלי כהן, הכחישו במהלך הדיונים את המיוחס למרשיהם, וטענו כי לא הוצגה בפניהם בכל ימי החקירה ולו ראיה אחת הקושרת אותם לביצוע העבירה. כן הוסיפו כי הם מאמינים שבסופו של דבר, הפרקליטות לא תגיש נגדם כתב אישום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ספיר ורטון בבית המשפט. מתאבק בסגנון יווני-רומי
צילום: דודו אזולאי
צילום: טל כהן
עו"ד יוסי זילברברג
צילום: טל כהן
צילום: ירון ברנר
עו"ג גיורא זילברשטיין
צילום: ירון ברנר
מומלצים