שתף קטע נבחר

הנחה בתרופות לניצולי השואה? הסחבת נמשכת

ועדת הכספים של הכנסת דרשה ממשרדי הממשלה לסיים את ההליכים תוך שבועיים כדי להעניק הנחה בתרופות לניצולים. חלקם לא רוצים בזכאות, מחשש שהקצבה מחו"ל תפגע. השר יוסי פלד: "ניצולי השואה נופלים בין הכיסאות"

הסחבת חוגגת וניצולי השואה עדיין ממתינים: ועדת הכספים דרשה היום (ד') ממשרדי הממשלה לסיים תוך שבועיים את ההליכים הכרוכים ביישום החלטת הממשלה להעניק הנחה בתרופות לניצולי השואה. הממשלה הקציבה למטרה זו 50 מיליון שקלים, אולם יישום ההחלטה נתקל לאורך חודשים בקשיים ביורוקרטים ומשפטיים בין משרדי האוצר, הרווחה והמשפטים.

 

השר יוסי פלד, ניצול שואה בעצמו, אמר כי עד שלא תקום רשות ממשלתית מרכזית אחידה לטיפול ברווחת ניצולי השואה "נמשיך לבכות איש על כתף רעהו, שכן מרוב גופים שמטפלים בנושא והביורוקרטיה הנובעת מכך נופלים ניצולי השואה בין הכיסאות". השר פלד לקח על עצמו את הטיפול בנושא מאחר שבממשלה הקודמת הופקד הנושא בידי משרד הגמלאים שבינתיים בוטל.

 

לדבריו, רק לחץ פרלמנטרי יוכל להסדיר את הקמת הרשות, "כי הבעיה שלנו היא שאין זמן לפתור את הבעיה המוסרית-ערכית בגלל גילם של הניצולים שהולכים ופוחתים".

 

חלק מהניצולים לא מעוניינים בהנחה

ועדת הכספים הודיעה כי הביטוח הלאומי שהתבקש לרכז את רשימת הזכאים להנחה נתקל בפניות של ניצולים אשר ביקשו שלא להעביר את שמותיהם לקופות החולים מחשש שגילוי זכאותם להנחה ישלול את זכאותם לתגמולים שהם מקבלים מחו"ל כניצולי שואה.

 

התנגדות זו הסתמכה על חוק הגנת הפרטיות, שלא מאפשר את העברת השמות ללא הסכמת הניצולים. לפיכך, החליט משרד המשפטים להוציא צו מיוחד שיאפשר את העברת קובץ הזכאים מהביטוח הלאומי לקופות החולים. זאת, לאחר שבמסגרת הרשות המיוחדת שהוקמה לטיפול בניצולי השואה יפרסם משרד האוצר מודעות בעיתונים שמזמינות את אלה שאינם רוצים להיכלל ברשימת הזכאים להודיע על כך תוך שבוע ימים, ושמם יימחק מהקובץ.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני הורה להשלים את התהליך תוך שבועיים ואמר כי לאחר מכן הוועדה תדון בהיבטים נוספים של הסיוע לניצולי השואה. הכוונה לבדוק אם להחזיר לניצולים רטרואקטיבית את התשלומים ששילמו עבור תרופות לפני 2010. לפי שעה ביצוע ההנחה יהיה מיידי מכאן ולהבא, מחשש שהדרישה לתשלום רטרואקטיבי תיתקל בקשיים ביורוקרטים ותמנע את יישום החלטת הממשלה לאלתר.

 

יו"ר החברה לאיתור והשבת נכסים של ניצולי השואה, מנחם אריאב, אמר כי החברה מוכנה להעמיד 20 מיליון שקלים נוספים להקצבת הממשלה במטרה לפטור כליל את ניצולי השואה מתשלום התרופות בנוסף להנחה שיקבלו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
להקים רשות ממשלתית. השר פלד
צילום: עופר עמרם
הנחה מיידית. ח"כ משה גפני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים