שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נזיפה לשגריר בירדן עקב צו נגד מסתננים לגדה
  במכתב חריף מצד השלטונות בעמאן, נכתב כי החלטת ישראל להקשיח את האכיפה נגד שהיית פעילים זרים בשטחים היא "הפרה בוטה של החובות המוטלות עליה ככובשת". בצה"ל הכחישו כי הדבר יכשיר גירוש המוני
  שגריר ישראל בירדן זומן היום (ה') לשיחת נזיפה במשרד החוץ בעמאן, בעקבות צו צבאי חדש המאפשר את העמדתם לדין וגירושם מהשטחים של מי שנכנס לאזור מבלי שיהיה בידיו היתר בר תוקף. הוראות הצו קובעות, בין היתר, מאסר לתקופה של עד 7 שנים נגד מי שיוגדר "מסתנן", וכן אפשרות להעמיד לדין גם מי שנכנס לאזור באופן חוקי "אך שוהה בו שלא כדין".

   

  סוכנות הידיעות הרשמית של ירדן, "פטרה", דיווחה כי לשגריר, דניאל נבו, נמסר מכתב חריף ובו תוארו הוראות הצו "הפרה בוטה של החובות המוטלות על ישראל, כגורם הכובש בשטחים הפלסטינים". בשיחה עם סוכנות הידיעות AP, אישרה דוברות שגרירות ישראל בעמאן את הידיעה.

   

  גורמים בצה"ל הבהירו כי מטרתו של הצו אינה לאפשר גירוש המוני של תושבים מהגדה, והוא מיועד, ככל הנראה, כדי לאפשר לצבא שיקול דעת רחב יותר בטיפול בפעילי השמאל הזרים, חלקם מהווים צלע מרכזית בארגון ההפגנות נגד צה"ל במקומות שונים בגדה.

   

  לפני כחודשיים נעצרו סמוך לרמאללה שתי פעילות שמאל מספרד ומאוסטרליה, בחשד ששהו באזור גם לאחר שפג תוקפן של אשרות השהייה שלהן. השתיים נלקחו למחנה עופר והועברו לידי אנשי יחידת "עוז".

   

  יום אחד בלבד לאחר מכן החליט בית המשפט העליון לשחרר את הפעילות, בעקבות הודאת הפרקליטות כי הליך מעצרן לא היה תקין. נראה כי הצו המדובר אמור לספק למערכת הביטחון פתרון משפטי להתמודדות עם סוגיות מסוג זה, שבו התבצע המעצר בשטחי A המצויים בשליטה פלסטינית מלאה, מחוץ לתחום סמכותה של משטרת ישראל.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אקטיבסטילס
  ההפגנות בבילעין. אכיפה נוקשה יותר?
  צילום: אקטיבסטילס
  מומלצים