שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בכיר ל-ynet: ברקת לא יהרוס ב"הוראה מלמעלה"
  גורם מדיני העריך כי ראש הממשלה לא יאפשר להוציא לפועל את בקשתו של ראש עיריית ירושלים, להרוס מבנים פלסטיניים במזרח העיר לפני ביקורו של ג'ורג' מיטשל בבירה. "זו תהיה התרסה בוטה, כמו רמת שלמה", אמר
  יום לאחר הפרסום ב-ynet שלפיו ביקש ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, לאפשר את חידוש הריסות הבתים הלא-חוקיים במזרח העיר, העריך הערב (יום ד') גורם מדיני בכיר כי בכל מקרה, לא יצא המהלך לפועל בתקופה הקרובה, בעקבות חשש בממשלה כי הדבר יוליד משבר נוסף עם ארצות הברית, דוגמת זה שפרץ לאחר פרסום הבנייה ברמת שלמה.

   

  הבקשה לחידוש הריסת הבתים הועברה לבחינת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ועד לקבלת חוות דעתו בדבר, תימשך ההקפאה בפועל של ביצוע צווי ההריסה, 20 מהם למבנים בסילואן. אותו גורם הוסיף כי גם במקרה שבו ימסור וינשטיין כי אין מניעה משפטית לבצע את האכיפה, הרי שראש הממשלה, בנימין נתניהו, יתקשה לאשר את המהלך בתקופה כה רגישה ביחסים עם ארצות הברית, ובעוד שבוושינגטון עדיין ממתינים לתשובות ישראל באשר לשורת תביעות על המתרחש במזרח ירושלים.

   

  "ספק גדול אם ראש הממשלה יאפשר ימים ספורים לפני הביקור של השליח האמריקני, ג'ורג' מיטשל, להתיר דווקא עתה לבצע את צווי ההריסה לבתים הפלסטיניים", אמר הגורם. "מתן היתר כזה יהיה התרסה בוטה, לא פחות מהאישור הטכני שניתן אז לבניית 1,600 יחידות דיור".

   

  ההחלטה להפסיק בפועל את הריסות הבתים התקבלה בעקבות המשבר החריף לאחר ביקורו האחרון של סגן הנשיא האמריקני, ג'ו ביידן, בישראל - ונמשכה עם הדרישות שהציג הנשיא ברק אובמה לנתניהו בביקורו בבית הלבן.

   

  עם זאת, נתניהו - כמי שמבקש להוכיח את ריבונות ישראל בירושלים - אינו מוכן לקחת אחריות ציבורית על הצהרה כאילו הנחה את השר לביטחון הפנים, המופקד על המשטרה, להקפיא את ביצוע צווי ההריסה. על כן לא הפתיעה אמירת גורמים בלשכתו, שציינו כי "לא נתנה שום הנחיה כזאת".

   

  אותו גורם מדיני ציין כי "הריסה ופינוי של בתים בישראל נעשים אך ורק בצו בית משפט ובאופן שוויוני ליהודים ולערבים", אך עם זאת הבהיר כי "במקרים מסוימים, יכולה הממשלה להשפיע רק על עיתוי ביצוע ההריסה, מתוך שיקולים של רגישות מדינית, שמירת הסדר הציבורי וביטחון אזרחי המדינה".

   

  Read this article in English

   

   

  בהכנת הכתבה השתתף רונן מדזיני
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ניר ברקת. יצטרך לחכות?
  צילום: גיל יוחנן
  נתניהו. מנצח על ההחלטות בפועל
  צילום: רויטרס
  מומלצים