שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  קלינטון לנתניהו: עשה יותר לשלום, הוכח שאתה כן
  מזכירת המדינה אמרה שאין די בהקלות התנועה בגדה כדי להוכיח לפלסטינים שרה"מ חותר לשלום. בנאום בוושינגטון שבה והפצירה בנתניהו לחדול מהבנייה במזרח י-ם, ולפעול לחיזוק אבו מאזן: "יש בישראל מי שחושבים שכשהם מוגנים בידי חומות ונהנים מכלכלה דינאמית, הם יכולים להימנע מלפעול עכשיו"

  חשבתם שהמשבר ביחסים מאחורינו? הנה תזכורת נוקבת: מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, שבה הלילה (יום ו') להצליף בראש הממשלה, בנימין נתניהו, וקראה לו לעשות יותר למען תהליך השלום, ולהוכיח לפלסטינים שהצהרותיו בדבר אימוץ חזון שתי המדינות - כנות. קלינטון אמנם הפצירה גם בפלסטינים לשנות דרכיהם ולחדש את המו"מ, אך הרושם העיקרי של דבריה היה הטלת האחריות לעיכובים הצד הישראלי.

   

  דבריה של מזכירת המדינה נאמרו יומיים לאחר כינוס נוסף של שרי השביעייה, שככל הידוע - טרם גיבשו תשובה ישראלית לדרישות בנושא המו"מ שהעלתה ארה"ב.

   

  בנאום שנשאה בוושינגטון הזכירה קלינטון כי נתניהו הביע נכונות להקמת מדינה פלסטינית, אך הדגישה כי במעשיו

  הנוכחיים אין די כדי להוכיח לפלסטינים את רצינות כוונותיו. "ראש הממשלה נתניהו אימץ את חזון שתי המדינות, אבל הקלות התנועה בגדה המערבית, בתגובה לצעדי ביטחון משופרים מצד הפלסטינים, אין בהן די כדי להוכיח לפלסטינים שהאימוץ הזה כן", אמרה מזכירת המדינה.

   

  בנאומה במרכז דניאל אברהם לשלום במזרח התיכון, דרשה קלינטון מישראל להימנע מהצהרות וצעדים חד-צדדיים, כולל במזרח ירושלים, שעלולים לפגוע באמון או במשא ומתן. "אנחנו קוראים לישראל להמשיך ליצור מומנטום לעבר שלום כולל, על-ידי כך שתגלה כבוד לשאיפותיהם הלגיטימיות של הפלסטינים באמצעות הפסקת הבנייה בהתנחלויות והיענות לצרכים ההומניטריים בעזה", אמרה.

   

  קלינטון הוסיפה כי אם ישראל לא תחזק את פתח ואש"ף, שאותם כינתה "שותפים מהימנים לשלום", הדבר רק יגביר את כוחה של חמאס. היא הזהירה כי כשלון התהליך יחזק גם את נשיא איראן "האנטישמי", מחמוד אחמדינג'אד, וארגונים קיצוניים כמו חיזבאללה.


  נתניהו וקלינטון. "סטטוס קוו לא הביא ביטחון" (צילום: עמוס בן-גרשום, לע"מ)

   

  מזכירת המדינה קראה למנהיגי ישראל והפלסטינים לקחת סיכונים למען השלום, והזהירה כי אם לא יעשו כן - הדבר עלול לערער את היציבות באזור ולגבות מחיר טראגי. "הן הישראלים והן הפלסטינים חייבים להתמודד עם המציאות - שהסטטוס-קוו לא הביא ביטחון לטווח ארוך או שירת את האינטרסים שלהם, ולקבל כל אחד את האחריות המוטלת עליו כדי להשיג שלום בר-קיימא במזרח התיכון, ששני הצדדים ייהנו ממנו", אמרה.

   

  היוזמה הערבית רצינית? "אז שיפסיקו לאיים"

  קלינטון הדגישה כי על ישראל להיות "שותפה אחראית" ו"לעשות יותר" כדי לתמוך במאמצי הרשות הפלסטינית לבנות

  מוסדות מהימנים ולהביא תוצאות לאזרחיה. היא הוסיפה כי היא מודאגת מכך שנראה שיש כמה ישראלים שאינם רוצים בהסכם שלום, במיוחד בזמן שבו האלימות בדעיכה והמצב הביטחוני טוב יחסית. "יש בישראל מי שהחלו לחשוב שכשהם מוגנים על-ידי חומות ונהנים מכלכלה דינאמית, הם יכולים להימנע מלעשות משהו ממש עכשיו", הצליפה מזכירת המדינה.

   

  "אבל פירושו של דבר", המשיכה קלינטון, "יהיה המשך מבוי סתום שבצדו מחירים אנושיים טראגיים, התכחשות לשאיפות הלגיטימיות של הפלסטינים, ואיום על עתידה של ישראל בטווח הארוך כמדינה דמוקרטית, יהודית ויציבה". חרף דברי התוכחה, היא שבה והדגישה כי היחסים בין ארה"ב לישראל "איתנים כסלע".

   

  מנגד אמרה מזכירת המדינה האמריקנית שעל הפלסטינים לעשות יותר כדי לשים קץ להסתה ולאלימות, לטפל בנגע השחיתות, ולחדול מהשימוש בארגונים בינלאומיים כמו האו"ם כבמה לנאומים משלהבים נגד ישראל. היא קראה לנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, להסכים לחדש את המשא ומתן עם ישראל.

   

  קלינטון הפצירה גם במדינות ערב לפעול ביתר שאת כדי לקדם את תהליך השלום במזרח התיכון, במיוחד בכל הקשור לרשות
  הפלסטינית. "האינטרס שלהם הוא לקדם את יוזמת השלום הערבית במעשים ולא רק באמצעות נאומים", הצהירה.

   

  לדבריה, "אם היוזמה הערבית היא הצעה כנה, אסור שניתקל באיומים לסגת ממנה מצד כמה מדינות ערביות בכל פעם שנוצר קושי". קלינטון הביעה תקווה שיתקיים שיח "יסודי" בנוגע ליישום היוזמה והתוצאות שהיא עשויה להביא לעמי האזור.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קלינטון. ובכל זאת, "היחסים איתנים כסלע"
  צילום: AFP
  נתניהו. "יש לך פרטנר מהימן - אש"ף"
  צילום: רויטרס
  מומלצים