שתף קטע נבחר

ימי העצמאות של אולמרט, בהכחשה: 'עייף ומודאג'

ראש הממשלה לשעבר הנאשם בשחיתות - ונחשד באחת נוספת, נשא נאום לפני 3 ימים שהזכיר את דבריו לאחר חשיפת פרשת טלנסקי. עם זאת, אורנה ורניק, מומחית לשפת גוף, טוענת שיש הבדל גדול ביניהם: "הוא מדבר בגובה העיניים ונראה מודאג"

שנתיים עברו, הסיטואציה דומה, ואולמרט הסיר את החליפה. ראש הממשלה לשעבר נשא ביום חמישי האחרון נאום בו הכחיש את החשדות המיוחסים לו בפרשת "הולילנד", בנסיבות דומות מאוד לאלה של נאומו ב-2008 בזמן חשיפת פרשת טלנסקי - שבגינה הוא עומד לדין בימים אלה.

 

אורנה ורניק, מומחית לשפת גוף ולנימוסים, צפתה בנאומו, השוותה לבקשת ynet בינו לאלה שנשא כראש הממשלה ואמרה שגם בעין לא מקצועית אפשר לראות הבדלים משמעותיים בין "נאום טלנסקי" לבין "נאום הולילנד". לדבריה, "רואים שהוא כבר עייף". עם זאת דבר אחד ברור: "מי שאמון על הופעתו ידע מה הוא עושה".

 

"הפעם הוא כבר אינו ראש הממשלה, אלא מדבר בגובה העיניים בחולצה רגילה. מישהו הציב תמונות משפחתיות כדי שיראו אותן. תמונה של עליזה מוגבהת ומופנית אלינו, הצופים. אנחנו רואים את אולמרט כאיש משפחה. וגם במהלך הנאום הוא הדגיש לא אחת שעברו עליו ועל משפחתו ימים קשים", היא מנתחת.

 

"העטים היקרים אינם, המשרד פשוט"

לדבריה, היה ניסיון ברור להסיר מאולמרט את תדמית הנהנתן. "הוא הופיע ללא מעטפת הבלייזר המחויט, כי בזמנו אמרו שיש לו גוף אתלטי - עכשיו הוא כאחד מאיתנו, עממי. וזה לא כל כך מתאים לו כי בדרך כלל הוא אלגנטי, הפעם אין אביזרים", אמרה ורניק והוסיפה, "הוא עירום לחלוטין מכל סממני הסטטוס שהוא בדרך כלל משתמש בהם - העטים היקרים שהוא אוהב עכשיו אינם, המשרד שלו פשוט, לא נראה בכלל משרד של ראש הממשלה לשעבר". 

 

"הוא מנסה להגיד לנו 'חברים, תפסיקו כבר עם סיפורים עליי, אני אחד משלכם'. הוא גם עשה חזרות רבות על נאומו. יש לו ידיים מוסתרות המחזיקות נאום כתוב, הצופים לא רואים הנאום. הטון הוא שקט, למעט עליות שנועדו להדגיש את הטקסט שאנו, הצופים, אמורים לקלוט ולהפנימו", היא מסבירה.

 

ורניק מפנה את תשומת הלב לשורה ספציפית בנאום, בה רואים שכשראש הממשלה לשעבר אומר "מעולם לא קיבלתי שוחד" או "מעולם לא הוצע לי שוחד" - הוא מותח את שרירי הפה. "הדבר בא במטרה להעביר את הטון הנכון, האסרטיבי, כדי שישכנע אותנו. כאילו רוצה להגיד: 'תפנימו את זה'. הוא אדם שמודע לעניין האינטונציה, והוא תמיד השתמש בה".

 

"המצח שלו חרוש קמטים - הוא מודאג"

עוד דבר שהודגש בנאום הם פניו של אולמרט, שמדגישים את אחד המסרים העיקריים בדבריו. "בהופעה זו המצח שלו חרוש קמטים, הגבות פונות מעלה, הוא מודאג. כשהוא אומר 'נעשה כאן ניסיון לרצח אופי', גבותיו מתכווצות בכעס. ברגע שמגיעה השורה 'פגעו בי, במשפחתי', (עצירה) "ברעייתי, בילדיי'. ההפסקות  באות כדי לאפשר לנו לקלוט את חומרת העניין", מנתחת ורניק.

 

ברגע מסוים עובר הנאום לפסקה יחסית קרה ומונוטונית, שכנראה למד אולמרט בעל-פה. אז מגיע השינוי חד - ראש הממשלה הנאשם מכריז לפתע "אני כאן!".

לדברי אורנה ורניק, "כשהוא אומר שהוא מוכן להיחקר, הגוף שלו לראשונה זז קדימה ואחורה. הוא חי את העניין, כאילו פונה אלינו ומנסה לשכנע אותנו: 'אני כאן, איני בורח'". לטענתה, הדבר מעיד על כוונתו האמיתית, שהוא מוכן לאפשרות החקירה.

 

כשוורניק משווה את הנאום לזה של פרשת טלנסקי ההבדל בעיניה הוא של שמיים וארץ, למרות דימיון בתוכן - בשני הנאומים הופיע משפט כמעט זהה "מעולם לא קיבלתי שוחד" ו "מעולם לא הוצא לי שוחד", ובשניהם הוא מבקש סליחה מקרוביו ונותן אזכור לתרומתו למדינה. "ב-2008 יש לנו ראש ממשלה זקוף עם טון בוטח וממלכתי. הנאום נעשה מתוך הכתוב והוא עומד מאחורי הפודיום. ב-2010 הוא יושב ואנו לא יכולים לראות הדף שממנו הוא מקריא - אין כאן מאמץ לצאת מגדרו לשכנע אותנו. רואים שהוא כבר עייף, אפילו כאילו ויתר על זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט 2010. "אחד מאיתנו, עממי"
צילום: ירון ברנר
אולמרט 2008. "זקוף וממלכתי"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים