שתף קטע נבחר

נתניהו מצטט מהרצל: "אל תבטחו בזרים ונדיבים"

בימים שבהם הלחץ האמריקני לא פוסק, הזכיר ראש הממשלה את דבריו של חוזה המדינה: "עם הרוצה לזקוף את קומתו צריך לשים מבטחו בעצמו בלבד". שטייניץ מרוצה מהאזהרות של גייטס בנושא איראן: הגיע הזמן שבארה"ב יתעשתו

מדינת היהודים לפי בנימין (זאב-הרצל) נתניהו. ערב יום העצמאות ה-62, ראש הממשלה פתח הבוקר (יום א') את הישיבה השבועית בציטוט מדבריו של חוזה המדינה. "אל תבטחו בעזרת זרים", הוא נזכר באמרתו של בנימין זאב הרצל, בשנה שבה מציינים 150 שנים להולדתו.

 

"ב-11 ביוני 1901 הרצל בחר להגיד דבר ששבה אותי: 'אל תבטחו בעזרת זרים, אל תבטחו גם בנדיבים ואל תקוו לאבנים שתתרככנה, כי הנדיבים נותנים נדבות משפילות ואבנים אינן מתרככות. עם הרוצה לזקוף את קומתו צריך לשים מבטחו בעצמו בלבד'", אמר נתניהו. "לא הכרתי ציטוט זה, אבל כל יום לומדים משהו מעניין וחשוב". אגב, ב-2004, לרגל ציון 100 שנים למותו של הרצל, ציטט ראש הממשלה דאז אריאל שרון את אותה האמירה בדיוק.

 

נתניהו לא אמר את הדברים בהתייחסו ליחסים בין ישראל ארצות הברית, אולם בימים בהם הלחץ מכיוון ממשל הנשיא ברק אובמה על הדרג המדיני נמשך, קשה להתעלם מההקשר.

 

לדברי נתניהו, "יום העצמאות ה-62 עומד בסימן הישגי המדינה במלאת 150 שנה להולדת הרצל, האיש שהחל את פועלו בגיל 36 וסיימו בגיל 44. בשמונה שנים שינה את תולדות עם ישראל וההיסטוריה האנושית - לקח עם מפוזר וקיבץ אותו. חזה את הרעה באירופה. לא נכון שהוא לא כתב על השואה - הוא כתב על זה עשרות פעמים.

 

"חשוב שכל ילד וילדה יידעו מי הוא חוזה המדינה. האישיות הנדירה הזאת משולה בעיניי לאחד מנביאי ישראל העתיקים. בלעדיו לא היתה המדינה ולא היינו יושבים סביב השולחן הזה", הוסיף ראש הממשלה.

 

שטייניץ: שיכבדו את התחייבות אובמה

לפני תחילת הישיבה, התייחס שר האוצר יובל שטייניץ למזכר של שר ההגנה האמריקני שנחשף ב"ניו יורק טיימס", לפיו לארה"ב אין מדיניות מסודרת בנושא האיום האיראני.

 "אכן הגיע הזמן להתעשת בארצות הברית, אני שמח על האמירה החדה והברורה של גייטס", אמר שטייניץ. "יש התחיבות ברורה של הנשיא אובמה בעניין והגיע הזמן לכבד את זה".

 

חלק מהשרים התייחסו גם לדברי המלך הירדני עבדאללה, לפיה בתנאי קיפאון עלולה להתרחש מלחמה באזור ביולי. השר אלי ישי הדגיש כי "ישראל חפצה בשלום אמיתי ומוכנה לו, למרות התקופה הקשה", השר בנימין בן אליעזר טען ש"אני לא בין אלה שחושבים שתהיה מלחמה, אך אני מאמין שקיפאון יהיה לרעת האזור", והשר אבישי ברוורמן אמר: "חובתה של ישראל להתקדם לשלום כמה שיותר מהר ולעשות ככל האפשר למנוע מלחמה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. כל יום לומדים משהו
צילום: AFP
צילום: איי פי
"חשוב שכל ילד יידע"
צילום: איי פי
מומלצים