שתף קטע נבחר

נשיא דרום קוריאה בכה בנאום: לא נשכח חללינו

עשרות חיילי הצי נהרגו בטביעתה המסתורית של ספינת הקרב "צ'אונן". הנשיא לי מיונג-בק נשא נאום בטלוויזיה שבו הבטיח לאתר את האחראים לפיצוץ, אך לא הזכיר את הצפון הקומוניסטי

נשיא דרום קוריאה התחייב היום (ב') בפני אזרחיו לאתר את האחראים לפיצוץ המסתורי שהטביע ספינת קרב בחודש שעבר. לי מיונג-בק, הנערך לבחירות לפרלמנט ביוני, בכה בקול בעת נאומו, שבו הקריא את שמות ההרוגים.

 

התקרית שטלטלה את חצי האי הקוריאני התרחשה ב-26 במרס. הספינה "צ'אונן" היתה במשימת סיור שגרתית ליד האי בייקניונג שבשליטת הדרום, כשלפתע נשמע פיצוץ עז. החור שנפער בחלקה האחורי של ספינה גרם לכיבוי המנוע ולהפסקת זרם החשמל. "צ'אונן" שקעה במהרה, ועימה 38 מלחים שנהרגו. שמונה איש נוספים עדיין נעדרים. 


לא הזכיר מפורשות את הצפון. הנשיא לי (צילום: רויטרס)

 

טביעת הספינה הגבירה את המתיחות בין שתי הקוריאות, וגורמים בסיאול העלו את האפשרות כי "צ'אונן" נפגעה מטיל טורפדו או ממוקש ימי של הצפון. חקירה פנימית של הצי הדרום קוריאני קבעה כי מקורו של הפיצוץ היה חיצוני לספינה. בפיונגיאנג דחו את הטענות ואמרו שסיאול בדתה את התקרית כולה.

 

על רקע המתיחות הגאה - ולקראת הבחירות לפרלמנט בעוד חודשיים - החליט הנשיא לי לשאת נאום בשידור חי בטלוויזיה. במשך 10 דקות הוא דן בפיצוץ הספינה ונראה נרגש מתמיד. "אני מבטיח לכם שבתור הנשיא אחשוף את כל הסיבות לשקיעת צ'אונן", אמר. הוא לא הזכיר את צפון קוריאה באופן מפורש, אך הבטיח שהצבא הדרום קוריאני ייצא מחוזק.

 

הנשיא מחה את דמעותיו במטפחת בעת שהקריא את שמות כל ההרוגים בשקיעת האניה וכן את שמות המלחים הנעדרים. "המדינה שכל כך אהבתם

לעולם לא תשכח אף אחד מכם", קבע לי בנחרצות.

 

האזור שבו טבעה ה"צ'אונן" העלה רגשות עזים בדרום קוריאה, מאחר שבאותו המקום נערכו שלושה קרבות ימיים גדולים מאז 1999. מלחמת קוריאה הסתיימה ב-1953, אך הקרבות נחתמו בהסכם הפסקת אש ולא שלום. לכן מבחינה פורמלית שתי המדינות עדיין מצויות במלחמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים