שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ליברמן: ירושלים לא תחולק, שלום לא בכפייה
  השגרירים שהגיעו לאירוע קבלת הפנים בבית הנשיא לרגל יום העצמאות שמעו משר החוץ, אביגדור ליברמן, דברים נחרצים: "ירושלים היא בירתנו הנצחית והמאוחדת". מבלי להזכיר את התוכניות ששוקל אובמה, אמר ליברמן: "כל ניסיון לכפות פתרון על הצדדים רק יעמיק את הסכסוך"

  שר החוץ, אביגדור ליברמן, ניצל הערב (יום ג') את מפגש קבלת הפנים עם אנשי הסגל הדיפלומטי בבית הנשיא לרגל יום העצמאות כדי להבהיר להם שירושלים אינה נושא למשא ומתן: "היום, אני ניצב בפניכם בירושלים, כשר החוץ של ישראל וחוזר ומאשר את הצהרתו של ראש הממשלה לשעבר, מנחם בגין: ירושלים היא בירתנו הנצחית והמאוחדת". הנשיא פרס אמר כי "אסור להתעלם מהסכנה שמציבה איראן לשלום העולם".

   

  מבלי להזכיר את התוכניות שאותן שוקלים בבית הלבן, הבהיר ליברמן כי "כל ניסיון לכפות פתרון על הצדדים בלי להניח את היסודות של אמון הדדי רק יעמיק את הסכסוך. לא ניתן לכפות שלום. הוא חייב להיבנות". במפגש קבלת הפנים השתתפו כ-800 שגרירים ובני זוגם, קונסולי כבוד, נספחים צבאיים המוצבים בארץ, אנשי כוחות השלום ונציגי הדתות.

   

  אחרי תודות לשגרירים ולאנשי הסגל הדיפלומטי שהגיעו למשכן הנשיא, ציטט בפניהם דברים שאמר ראש הממשלה המנוח, מנחם בגין, ביום העצמאות ה-32 למדינה: "אזרחי ישראל, בואו נשים את ירושלים על ראש שמחתנו. זכותנו להכריז שהעיר, צפונה ודרומה, מזרחה ומערבה, כולה תחת ריבונות ישראלית, בירתנו הנצחית! לא ניתן לחלקה! והיא לא תחולק לעולם!".

   

  שר החוץ ציין כי דברי בגין, "שזכה בפרס נובל לשלום, ביטאו את הקשר הנצחי בין היהודים באשר הם לירושלים, שהתקיים בשעתו ומתקיים גם כיום. בגין אמר את הדברים כאשר ישראל ומצרים יישמו את הסכם השלום ההיסטורי, והם לא הפריעו בדרך השלום. ישראל הוכיחה פעם אחר פעם, בייחוד בממשלת בגין הימנית, שהיא שואפת לשלום ומסוגלת להגיע לשלום עם שותף אמיתי. זה היה המצב כאשר נחתם הסכם שלום עם הנשיא סאדאת ועם חוסיין, מלך ירדם המנוח. הסכמי השלום הללו הושגו משום שהיו פרטנרים אמיתיים, כמו גם סביבה בינלאומית תומכת".

   

  גם כיום, כמו בעבר, הבהיר ליברמן ששני התנאים - שותף אמיתי וסביבה בינלאומית תומכת - "קריטיים לכל תהליך שלום. מדינת ישראל הוכיחה פעם אחר פעם שהיא מוכנה לשלם מחיר גבוה תמורת שלום עם שכניה, וכבר נסוגה בעבר משטח הגדול פי 3 משטחה. בשנה האחרונה לבדה, עשתה הממשלה הזו, שהיא ממשלת מרכז-ימין, מחוות רבות ומשמעותיות כדי לבנות אמון עם הפלסטינים".

   

  כדי להתגבר על המבוי הסתום, "עלינו ליצור מציאות חדשה באזור המבוססת על ביטחון לישראלים, שגשוג כלכלי לפלסטינים ויציבות לשני העמים. רק אז ניתן יהיה לשאת ולתת על הסדר הקבע". הוא ציין כי "ישראל היא אי של דמוקרטיה במזרח התיכון", והוסיף שישראל מסוגלת לתרום עוד רבות לעולם: "הפכנו את המדבר למקור חיים ואת הידע למשאב לאומי של יצירתיות ומצוינות".

   

  הנשיא פרס שב והזהיר את הדיפלומטים מהסכנה האיראנית: "לא הייתי רוצה לראות עולם בו שולטת איראן. מדינה בה קוראים מוות לארה"ב, שהיא כוח מוביל, אחראי ורציני בעולם, מדינה בה קוראים מוות לישראל. ההיסטוריה הוכיחה כי תמיד כשמתעוררת סכנה עולמית קיומית, היא מופנית בתחילה כלפי העם היהודי. על הקהילה הבינלאומית להיות ערה לכך. אסור להתעלם מהסכנה שמציבה איראן לשלום העולם".  

   

  בפני הדיפלומטים הופיעה הזמרת ריקי גל ולהקת המחול "הורה רעים חולון" שרקדה לצלילי השיר "ערב חג" המוקדש לגלעד שליט המוחזק כמעט 4 שנים בשבי חמאס.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בירה נצחית. אביגדור ליברמן
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים