שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אילון במסר לארה"ב: לחץ רק יכשיל את השלום
  סגן שר החוץ דיבר עם אנשי ה"בונדס" בירושולים, והגיב לקריאות אינדיק לנתניהו להתפשר. "אף אחד לא יטיף לנו מוסר"

  תשובת ישראל מתמהמהת, בארצות הברית מתרבים קולות הלוחצים על ירושלים, אבל בישראל ממשיכים לשמור על עצמאות מדינית. סגן שר החוץ, דני אילון, אמר היום (ד') כי "אנו צריכים להבטיח את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, ועל כן לחץ לא יעזור אלא רק יכשיל את השלום".

   

  בנאומו בפני משלחת של אנשי ה"בונדס" בירושלים, אילון הדגיש: "אנו רוצים שלום, אך לא במחיר האינטרסים הלאומיים של ישראל". היתה זו למעשה תגובה עקיפה לדיווחים האחרונים על האפשרות שנשיא ארה"ב יציג תוכנית מקיפה בדרך להסכם שלום במזרח התיכון, וילחץ על הצדדים לקבלה.

   

  אתמול טען שגריר ארה"ב בישראל לשעבר, מרטין אינדיק כי "שינוי באינטרסים האמריקנים במזרח התיכון פירושו שנתניהו חייב לבחור - להתעמת עם נשיא ארה"ב, או להתעמת עם הימנים". במאמר שפרסם ב"ניו יורק טיימס" הסביר אינדיק, שכיום מייעץ לשליח האמריקני לאזור, ג'ורג' מיטשל, ש"אם נתניהו ימשיך לדחות את ההכרעה המדינית, התוצאות ליחסי ארה"ב-ישראל עלולות להיות נוראיות".

   

  סגן השר אילון אמר היום בנאומו ש"פתרון הסכסוך זהו אינטרס ישראלי עליון, ואף אחד לא יטיף לנו מוסר בעניין. אנו רוצים שלום והוכחנו זאת לא פעם. אם הייתה מנהיגות פלסטינית שהייתה עושה חצי דרך ממה שעשתה ישראל למען השלום, אזי היינו מגיעים לשלום עם שכיננו. תמורת ויתורים ישראלים צריכים לראות גם ויתורים פלסטינים".

   

  לדבריו, "השלום הוא המטרה שלנו, ואם הדרך להשגת המטרה היא הקמת מדינה פלסטינית אזי יש לעשות כן,

   רק לא על-ידי לוח-זמנים מלאכותי והסדר כפוי אלא על-ידי בניית בסיס ואמון בין הצדדים - אמון שיכול להבנות בשיחות ישרות ולא 'שיחות קרבה', וחבל שהפלסטינים מערימים קשיים בנושא".

   

  למחרת יום העצמאות, אילון ביקש להזכיר ש"זו עצמאות שלצערי לא מובנת מאליה להרבה בעולם. ישראל עומדת בפני אתגרים ביטחוניים, חברתיים וכלכליים, אך ישנם איומים גלובליים על-ידי קיצונים - לא רק על ישראל אלא על העולם כולו. לישראל היכולת להגן על עצמה והיא יכולה להתגאות בהישגיה ב-62 שנות עצמאותה". הוא גם קרא לקהילה הבינלאומית לעצור את האיום האיראני על ישראל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דודי ועקנין
  אילון. לא ללוח זמנים כפוי
  צילום: דודי ועקנין
  אובמה. ימשיך ללחוץ?
  צילום: AFP
  מומלצים