שתף קטע נבחר

גאורגיה: מנענו ניסיון למכור אורניום, רוסיה אשמה

הרשויות במדינה סיכלו בחודש שעבר עסקה למכירת אורניום מועשר בשוק השחור. הנשיא מיכאיל סאאקשווילי סבור כי רוסיה אחראית לחוסר היציבות בקווקז שהוליד "חור ביטחוני שחור"

נשיא גאורגיה, מיכאיל סאאקשווילי, אישר הלילה (ה') שארצו סיכלה ניסיון למכור אורניום מועשר בשוק השחור. המנהיג הגאורגי הפנה אצבע מאשימה כלפי רוסיה וטען שהמעצמה הוותיקה אחראית לחוסר היציבות באזור שמאפשר למבריחי נשק לפעול באין מפריע.

 

המקרה נחשף בוועידת הביטחון הגרעיני שאירח נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, בשבוע שעבר בוושינגטון. המשלחת הגאורגית שהשתתפה בכינוס הודיעה כי בעשור החולף נמנעו שמונה ניסיונות הברחה של אורניום מועשר ברמה המספיקה לייצור נשק גרעיני, כאשר הפעם האחרונה התרחשה רק בחודש שעבר.

 

בראיון לסוכנות הידיעות AP אישר הנשיא סאאקשווילי את הטענות אך סירב לחשוף פרטים נוספים. ממשלת גאורגיה ציינה כי כמה אזרחים זרים נעצרו כשברשותם כמות קטנה של אורניום מועשר, שמאז הועבר למקום בטוח. החומר היה אמור לשמש כראייה עבור הקונה, לכמות גדולה יותר של אורניום מועשר שיסופק במועד מאוחר יותר.

 

הרשויות בטביליסי כבר לא שולטות הלכה למעשה על שני המחוזות הבדלניים אבחזיה ודרום אוסטיה, שהכריזו על עצמאותם ב-2008 בתום מלחמת גאורגיה-רוסיה. סאאקשווילי אמר בראיון כי ניסיונות הברחת האורניום הן עדות נוספת ל"חור הביטחוני השחור" באזור הקווקז. "רוב המקרים הללו מגיעים מכיוון רוסיה", הוסיף הנשיא.

 

מאז המלחמה לפני שנתיים, שבה רוסיה הנחיתה מכה קשה על גאורגיה, פועל סאאקשווילי לגייס סיוע ותמיכה ממדינות המערב. בעקבות המאמץ של

אובמה למנוע מארגוני טרור להשיג נשק גרעיני, ניסה המנהיג הגאורגי לקשור את הנושא ליציבות בארצו.

 

"איננו מבקשים נוכחות של חיילים אמריקנים, אבל אנחנו מבקשים נוכחות פוליטית, כלכלית וביטחונית של ארצות הברית", אמר סאקשווילי. הוא גם ציין שהגבול של דרום אוסטיה, למשל, נמצא במרחק 48 קילומטרים בלבד מבירת גאורגיה, טביליסי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחפש אשמים. סאאקשווילי
צילום: AP
גבול גאורגיה ודרום אוסטיה
צילום: AP
מומלצים