שתף קטע נבחר

ליברמן עושה שריר: רשימת דרישות למושב הכנסת

יו"ר סיעת ישראל ביתנו, רוברט אילטוב, שיגר ליו"ר הקואליציה מכתב ובו רשימת נושאים המופיעים בהסכם הקואליציוני שטרם קודמו - כגון חוק הנאמנות, הצבעת ישראלים בחו"ל ופתרון לפסולי חיתון. הוא מאיים לקדמם עצמאית, "בלי קשר למשמעת קואליציונית". תגובת הליכוד: הם לא באמת רוצים לפרוש

סימנים למרד בקואליציה? לקראת פתיחת מושב הקיץ של הכנסת, ביום שני הקרוב, יש בין סיעות הקואליציה מי שמזהה אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו דאגה לשלמותה של ממשלתו - ומנסה להפעיל עליו לחץ, בניסיון לקצור הישגים פוליטיים.

 

יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ רוברט אילטוב, שיגר אתמול (יום ה') מכתב ליו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, שכותרתו "אי ביצוע ההסכמים הקואליציוניים". במכתב הוא מונה שבעה נושאים שסוכמו בין מפלגתו לליכוד במהלך המשא-ומתן הקואליציוני, ועוגנו בהסכם הקואליציוני - אולם לא הושלמו עד כה מבחינת הליכי החקיקה שלהם.

 

אלו הדרישות המופיעות במכתב (לחצו לקריאת המכתב המלא):

  • זירוז החקיקה לעריכת שינויים בשיטת הממשל.
  • פתרון לבעיית פסולי החיתון. כאן אף מופיע אולטימטום - עד 30 ביוני.
  • מציאת פתרון שיאפשר מתן פטור מאגרת טלוויזיה לאזרחים ותיקים.
  • הקצאת כספים לצורך סיוע בשכר דירה לעולים.
  • העברת הצעת חוק שתאפשר לישראלים להצביע בחו"ל (ראש הממשלה הודיע כי יקדם את הנושא, אולם בפועל טרם נעשה דבר).
  • קידום הצעות חוק המעניקות זכויות לחיילים משוחררים - נושא שלטענת אילטוב לא קודם כלל עד כה.
  • ולבסוף - "תיקוני חקיקה נדרשים על מנת להתמודד עם תופעות של אי נאמנות למדינה" (היה ניסיון לקדם את הנושא, אולם הצעת החוק בנושא נפלה בוועדת השרים לחקיקה).

 

בסוף המכתב מאיים אילטוב: "אין לנו אלא להתריע, כבר בשלב זה, כי המשך אי קיום התחייבויות הקבועות בהסכם יאלץ את סיעת ישראל ביתנו לפעול לביצוע הסעיפים הנ"ל באופן עצמאי בלי קשר למשמעת קואליציונית, כבר במושב הקיץ הקרוב".

 

"זה מכתב שנועד לתקשורת"

ח"כ זאב אלקין אמר ל-ynet אודות המכתב: "בסך הכל, בשנה האחרונה ישראל ביתנו הוכיחו את עצמם כשותף רציני ואחראי, ולכן הם זוכרים בוודאי שהסכמים צריך לקיים. עד עכשיו קיימנו כל מה שהיינו צריכים לקיים. יש נושאים שהם צודקים שצריך לזרז את הטיפול בהם".

 

עם זאת, אלקין מוסיף כי יש נושאים, כמו עניין ההצבעה בחו"ל, שאם תתקיים עליהם הצבעה כעת - התוצאה לא תהיה לשביעות רצונם של חברי ישראל ביתנו, ולכן הם מעוכבים. "אני לא חושב שישראל ביתנו רוצים לחפש את דרכם החוצה מהקואליציה", הוא מסכם.

 

גורמים בליכוד המקורבים לראש הממשלה בנימין נתניהו הוסיפו: "זו הפעם הרביעית שישראל ביתנו שולחים מכתב לליכוד. הוא נועד לתקשורת יותר מאשר לאיים. זה מכתב שנועד לעשות קצת רעש לפני המושב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילטוב. "אין לנו אלא להתריע"
צילום: נמרוד גליקמן
צילום: גיל יוחנן
אלקין. "יש נושאים שהם צודקים שצריך לזרז את הטיפול בהם"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים