שתף קטע נבחר

זירת הקניות

בישראל כיבו אורות; בכפר סבא הכי הרבה

13 ערים בישראל כיבו את האורות במסגרת אירועי "שעת כדור הארץ", והפגינו את ההזדהות שלהם עם המאבק חוצה הגבולות והלאומים עם שינוי האקלים. כמו בשנה שעברה - בכפר סבא נרשם שיעור ההשתתפות הגבוה ביותר

ישראל כיבתה הערב (ה') לשעה את האורות ב-13 ערים לרגל "שעת כדור הארץ", במטרה להעלות את המודעות לנזקי שינוי האקלים.

 

האות לתחילת האירוע ניתן בשמונה בערב, כשבתל אביב ובנס ציונה כיבו את האור. אחר כך - בכל 10 דקות - הצטרפו ערים נוספות ליוזמה: תחילה ירושלים, דימונה ויבנה, אחר כך חיפה, כפר סבא ומודיעין מכבים-רעות. אז באר שבע, אילת וראשון לציון ולבסוף רעננה ופתח תקווה.

 

במרכז הבקרה של חברת החשמל עקבו אחר נתוני הצריכה ככל שכבו האורות בערים השונות. כשסוכמו הנתונים התברר שההיענות הרחבה ביותר לכיבוי האורות נרשמה בכפר סבא - כפי שהיה גם בשנה שעברה.

 

בכפר סבא נמדד חיסכון בחשמל של 5.10 אחוזים מהצריכה הרגילה. מודיעין מכבים-רעות דורגה שנייה עם חיסכון בשיעור של 5 אחוזים. ברעננה נמדדו 4 אחוזי חיסכון בחשמל, ביבנה ודימונה 3.9 אחוזים, בנס ציונה 2.9 אחוזים, בתל אביב וראשון לציון 2.8 אחוזים, בירושלים 2.5 אחוזים, בחיפה ובאר שבע 2.2 אחוזים, בפתח תקווה 2.1 אחוזים ובאילת 1.8 אחוזים.

 

בסיכום הנתונים התברר שבמהלך כל כיבוי האורות ירדה צריכת החשמל הארצית ב-74 מגוהוואט, השקולים לכיבוי של כ-740 אלף נורות של 100 ואט, או צריכת חשמל של כ-50 אלף בתי אב.

 

אבל מטרת היוזמה לא הייתה חיסכון בחשמל; כיבוי האורות נועד, בראש ובראשונה, להעלות את המודעות לנזקים שנגרמים לסביבה על ידי פליטת גזי חממה, ולהוכיח שכל אדם על פני כדור הארץ יכול לתרום, על ידי ביצוע של פעולה פשוטה, למאבק חוצה הגבולות והלאומים בשינוי האקלים.

 

צילום: גיל יוחנן

 

 

עוד לפני "שעת כדור הארץ" ציינו בישראל ובעולם את אירועי "יום כדור הארץ" הבינלאומי ה-40 במספר. בארץ התקיימו שורה של אירועים - פעילויות חינוכיות, סיורי טבע, הרצאות וסדנאות, הקרנות סרטים וצעדות. בכמה ערים התקיימו מופעים - חלקם הסתייעו בחשמל שהופק על ידי מתנדבים שהפעילו דוושות. המופע המרכזי היה בכיכר רבין בתל אביב, שם הופיעו רמי פורטיס, שלומי שבן, דנה עדיני, שי גבסו וגבע אלון.

 

ארגוני הסביבה חילקו היום גם את פרסי "הגלובוס הירוק" לפעילים ויוזמות בולטות להגנת הסביבה, וכן את אות "הגלובוס השחור", שניתן לראש הממשלה בנימין נתניהו על קידום הרפורמה בתכנון ובבנייה. הארגונים טוענים כי הרפורמה הזו מיטיבה עם הקבלנים ויזמי הנדל"ן, ותפגע בשטחים הפתוחים ובטבע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הגנים הבהאיים בחיפה חשוכים
צילום: אבישג שאר ישוב
נתונים במרכז הבקרה של חברת החשמל
צילום: אחיה ראב"ד
רמי פורטיס בהופעה בתל אביב
צילום: דנה קופל
מומלצים