שתף קטע נבחר

משלחת ערבית יצאה ללוב; תיפגש עם קדאפי

משלחת הכוללת שישה ח"כים, בכירים בציבור הערבי ואנשי דת המריאו מעמאן במטוסו הפרטי של שליט לוב בדרכם לטריפולי. הם לא יחתימו דרכונים עם כניסתם ללוב. ח"כ טיבי: הטענות נגדנו קנטרניות. אנו נחושים לפרוץ למרחב רחב יותר

טסים, למרות הכל: משלחת גדולה של ערביי ישראל יצאה הבוקר (שבת) מעמאן לביקור היסטורי בלוב. המשלחת הכוללת חברי כנסת ואת הנהגת הציבור הערבי, המריאה במטוסו הפרטי של שליט לוב, מועמר קדאפי, עמו תיפגש מחר. חברי המשלחת ייכנסו ללוב לפי רשימה שמית מבלי להחתים את דרכוניהם.

 

ביקורם של בכירי הציבור הערבי בטריפולי יימשך יומיים ובמהלכו הם מתכוונים לומר לו כי ערבי ישראל הם "חלק מהאומה הערבית" ולבקש ממנו לפתוח בפניהם את שערי כל העולם הערבי. חברי המשלחת הם חברי הכנסת אחמד טיבי, מוחמד ברכה, ג'מאל זחאלקה, עפו אגבריה, טאלב א-סנע וחנין זועבי. אליהם הצטרפו יו"ר ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, מוחמד זידאן, ח"כים לשעבר, עורכי דין ואנשי דת -  בהם יו"ר עמותת אל אקצה השייח כמאל ריאן.

 

הביקור בלוב בא לאחר שנה של מגעים עם שגריר לוב בירדן, ד"ר מוחמד חסן אל-ברגתי. חברי הכנסת הערבים הסבירו לשגריר כי הם מבקשים לקיים קשר פתוח ורצוף עם כל העולם הערבי, ופגישה עם קדאפי הינה מרכיב חשוב בתהליך.

 

"שוחחתי איתו והסברתי לו שאנחנו חלק מהעולם הערבי ושהוא חלק מהעולם התרבותי שלנו. ברגתי התקשר ואמר לי שיש הזמנה והרעיון יוצא אל הפועל", סיפר ח"כ טיבי. "זה ביקור ראשון והיסטורי, בו נוטלים חלק חברים מכל הקשת הפוליטית של ההנהגה הערבית. בכוונתנו להדגיש בפני קדאפי את הייחוד של המיעוט הערבי, כחלק מהעם הפלסטיני וחלק ממדינת ישראל הנאבק לשיוויון לא קיים".

 

בהתייחס לקריאות בישראל לעצור את חברי המשלחת מיד עם שובם, אמר טיבי כי מדובר בטענות קנטרניות.

 "הקריאות הללו מבקשות להצר את צעדי האזרחים הערבים ולהשאיר אותנו במרחב הצר של הגזענות השוררת בישראל. אנו נחושים לפרוץ למרחב רחב יותר, במקביל למאבק האזרחי שלנו".

 

יצויין כי לפי החוק, אסור לנסוע למדינות אויב בלי היתר מיוחד משר הפנים ומי שמחליט לנסוע מסתכן בהעמדה לדין. בחודשים האחרונים הסתבך ח"כ סעיד נפאע מבל"ד, שנסע לסוריה. ועדת הכנסת החליטה לא לאשר חסינות לחבר הכנסת שהואשם במגע עם סוכן זר.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוצים קשר ישיר ורציף. קדאפי
צילום: AP
טיבי. מחאות קנטרניות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים