שתף קטע נבחר

אבו-מאזן נענה להזמנה - וייפגש עם אובמה במאי

לדברי סאיב עריקאת, שליחו של אובמה מסר את ההזמנה לנשיא הפלסטיני, שהשיב בחיוב. מיטשל נועד הבוקר עם נתניהו ודיווח על "שיחות פרודוקטיביות". הוא ישוב בשבוע הבא

הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו-מאזן), הוזמן לפגישה עם נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, בבית הלבן - שם ידונו השניים בהתקדמות המשא-ומתן עם ישראל. ראש צוות המשא ומתן של אש"ף, סאיב עריקאת, אמר הבוקר (יום א') כי האירוע מתוכנן לחודש הבא, אך עם זאת, ציין כי טרם נקבע מועד מדויק לכך.

 

שליחו המיוחד של הנשיא האמריקני, ג'ורג' מיטשל, מסר את ההזמנה לנשיא הפלסטיני וזה השיב בחיוב, אמר עריקאת. בלשכתו של ראש הממשלה מעריכים כי ההכרזה על פתיחת שיחות הקרבה לא תיערך בביקורו הנוכחי של מיטשל, אלא בעוד כשבועיים - לאחר דיון בנושא באחד הפורומים של הליגה הערבית.

 

גורמים ברשות אמרו ל-ynet כי בכוונתם להמשיך ולדון עם האמריקנים בעקרונות המשא-ומתן עם ישראל, ובצורך לדרוש ממנה למלא אחר התחייבויותיה על-פי תוכנית "מפת הדרכים", ובראשן - הפסקת הבנייה בהתנחלויות. לדברי אותם גורמים, לא מוצאים הפלסטינים טעם בקיום פגישה בין אבו-מאזן לבין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כל עוד לא הבהיר האחרון את עמדות ישראל בסוגיית הבנייה בשטחים ואת האופן שבו הוא מתכוון לנהל את המשא-ומתן הצפוי.

 

במקביל, נועד הבוקר מיטשל עם נתניהו במעונו בירושלים. בפגישה, שהחלה בשעת בוקר מוקדמת, ציפה נתניהו לשמוע ממיטשל את תשובות הפלסטינים לגבי נכונותם להצטרף לשיחות הקרבה, על רקע שורת הבטחות שהציג בפני מיטשל ביום שישי.

 

בתום הפגישה אמר מיטשל כי "השיחות היו פרודקטיביות וחיוביות. אמשיך במאמץ לשפר את האווירה לשלום ולהתקדמות לקראת השקת שיחות קרבה".

 

על פי הודעתו לאחר הפגישה, מיטשל ישוב לאזור כנראה בשבוע הבא, וימשיך במאמץ להתחיל את שיחות הקרבה. עוזרו דייוויד הייל צפוי להיפגש השבוע עם אישים שונים ישראלים ופלסטינים כי לקדם את הנושא.

 

"הכדור בידיים של הפלסטינים"

בהמשך להערכות בישראל כי ההכרזה על פתיחת שיחות הקרבה עם הפלסטינים לא תיעשה במהלך ביקורו הנוכחי באזור של מיטשל, אמרו אמש גורמים בכירים בירושלים כי "הפגנו רצון ורצינות בפגישות עם מיטשל, ועכשיו הכדור בידיים של הפלסטינים".

 

כאמור, ימיתינו הבוקר בלשכתו של ראש הממשלה לשמוע מהשליח האמריקני את תשובת הפלסטינים להצעה שהעבירה ישראל לנקוט שורה של מחוות לרגל פתיחת המגעים.

 

על-פי הודעותיו הפומביות של נתניהו, זו לא תכלול את הקפאת הבנייה במזרח-ירושלים, אך במסגרתה צפויים שחרור אסירים, העברת סמכויות ביטחוניות לידי הפלסטינים בשטחים שהיו בשליטת ישראל, הסרת מחסומים ועוד.

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן. הוזמן לארה"ב
צילום: רויטרס
ג'ורג' מיטשל. ממתינים לתשובה
צילום: רויטרס
מומלצים