שתף קטע נבחר

שכר הבכירים: "נתניהו - החיבור בין הון לשלטון"

זמן קצר לאחר שאמר כי יגבש יוזמה ממשלתית להסדרת שכר הבכירים, תקפו בסיעות השונות את ראש הממשלה, שרמז כי יטרפד את אישור החוק שהגישה ח"כ יחימוביץ'. היא דווקא לא התרגשה מדי: "יש לוודא שכל מהלך בעניין לא יטורפד"

הפרסום ב-ynet הבוקר (יום א') לפיו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתכוון לטרפד את ההצבעה על הצעת החוק לקיצוץ שכר הבכירים במשק ולהניח במקומה תוכנית ממשלתית שתסדיר את הסוגיה, חוללה זעם רב בקרב חברי כל סיעות הבית ובמיוחד בקרב מגישי ההצעה, שהייתה אמורה לעלות להצבעה בשעות הצהריים.

 

"ההצהרה על חקיקה ממשלתית בנושא שכר הבכירים היא לא יותר מגרירת רגליים. נתניהו נכנע לבכירים במגזר הפרטי", אמר יו"ר מרצ ואחד ממקדמי הצעת חוק בנושא, ח"כ חיים אורון. "יש לקדם פתרון מיידי לכך, בין אם באמצעות אימוץ הצעתה של ח"כ שלי יחימוביץ' או הצעתי המבקשת לקבוע כי משכורות גבוהות במיוחד לא יוכרו כהוצאות מותרות בניכוי מהכנסות".

 

ביקורת נוספת מתח ח"כ איתן כבל מהעבודה, שאמר כי הוא "אינו מופתע" לנוכח דבריו של נתניהו. "אם מישהו אחר היה מדבר על הצעת חוק ממשלתית ייתכן שהיינו מאמינים, אבל נתניהו תמיד היה המקף שחיבר בין הון לבין שלטון, ו'שם פס' על האזרח הממוצע".

 

אבל דווקא יחימוביץ', שיזמה יחד עם ח"כ חיים כץ מהליכוד את הצעת החוק שהייתה אמורה לעלות להצבעה היום, קיבלה באיפוק יחסי את הודעתו של נתניהו - ומשדרת "עסקים כרגיל".

 

"אני מברכת את ראש הממשלה על כך שלראשונה, גילה היום את בעיית שכר הבכירים השערורייתי ואף הרחיק לכת והודיע כי יגיש חוק ממשלתי בעניין", אמרה יחימוביץ' - והבהירה: "יחד עם זאת, יש לוודא שמלחמת החורמה שהכריז על החוק שלי אינה ניסיון לטרפד כל מהלך בעניין. לפי שעה, אנו נערכים להצבעה כאשר רוב שרי הוועדה תומכים בחוק".

 

תוקפים גם בימין

אל הביקורת על ראש הממשלה הצטרפו גם חברי כנסת מצדה הימני של המפה הפוליטית. "הצעת החוק להגבלת שכר הבכירים היא הצעה חברתית שהחברה הישראלית זקוקה לה כאוויר לנשימה", הסביר יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ זבולון אורלב. "כל מי שמנסה לטרפד אותה הופך עצמו להיות שותפם של בעלי ההון ומנציח את העוני והפערים החברתיים, שהם איום על מדינת ישראל".

 

דברים ברוח דומה אמר גם ח"כ אריה אלדד מהאיחוד הלאומי, שהסביר כי "לא צריך ועדה מקצועית כדי לקבוע סטנדרטים מינימלים לצדק. העובדה שנתניהו נחלץ להגן על אלו המשתכרים משכורות עתק במשק על חשבון הציבור, מתקשרת היטב לתפיסת עולמו הכלכלית והחברתית".

 

אלדד ציין עוד כי "כשם שרפורמת הקרקעות שלו לא נועדה להקל על הליכים בירוקרטיים לסגירת מרפסת אלא להפוך ספסרי קרקעות לעשירים הרבה יותר, כך גם התנגדותו להניח תקרה מעל משכורות הבכירים בחברות שהציבור שותף להן. מכאן ועד לשחיתות הדרך קצרה, וכל מי שפוסע בה צריך לזכור עד כמה התהום קרובה והמדרון חלקלק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כבל. "נתניהו שם פס"
צילום: דודו אזולאי
צילום: דודי ועקנין
יחימוביץ'. מסרבת להתרגש
צילום: דודי ועקנין
מומלצים