שתף קטע נבחר

האפיפיור ישיק ליין קונדומים? בריטניה מתנצלת

ממשלת בריטניה נאלצה להתנצל בפני הותיקן לאחר שבתזכיר שנכתב לקראת ביקורו של האפיפיור בממלכה, הציעו פקידים שבנדיקטוס ה-16 יפתח מרפאת הפלות, ייתן את ברכתו לנישואי זוגות חד-מיניים ואף ישיק ליין קונדומים. "רבים מהרעיונות במסמך הם נמהרים, נאיביים וחסרי כבוד", הודו במשרד החוץ

תקרית מביכה בדרך לביקורו הרשמי הראשון של האפיפיור בממלכה: ממשלת בריטניה התנצלה אמש (שבת) בפני הותיקן לאחר שמסמך רשמי שהופץ בקרב פקידי ממשל בלונדון הצליח להרגיז את הכנסייה הקתולית.

 

במסמך "הביקור האידיאלי שהיינו רוצים לראות", אשר נוסח לקראת ביקורו של בנדיקטוס ה-16 בספטמבר,

הועלו כמה רעיונות מרחיקי לכת, כולל האפשרות שהכס הקדוש יפתח מרפאת הפלות בממלכה, ייתן את ברכתו לנישואי זוגות חד-מיניים ואף ישיק ליין חדש של קונדומים.

 

פקידי הממשל שהכינו את המסמך הציעו גם שהאפיפיור ידיח בישופים בעקבות פרשת ההתעללות בילדים ואף יפתח קו מצוקה עבור הקורבנות. רעיון אחר היה שהוא יקליט ביחד עם המלכה אליזבת שיר שהכנסותיו יועברו לצדקה.

 

דובר האפיפיור: "לא נפגע ביחסים" 

המסמך השנוי במחלוקת היה אחד משלושה "מסמכי רקע" שנשלחו בדואר אלקטרוני לגורמים בכירים במשרד החוץ ולשכת ראש הממשלה בתחילת החודש. מחבר הדואר האלקטרוני, עובד ציבור בשנות העשרים לחייו, הודה מראש כי חלק מהרעיונות הם "בלתי סבירים".

 

דובר מטעם משרד החוץ אמר כי ברגע שבכירים במשרד הבחינו במסמך הם הבהירו כי הוא בלתי מקובל, וכי פרנסיס קמפבל, השגריר בותיקן, התנצל רשמית בפני בכירי הכנסייה הקתולית. הדובר סיפר כי שר החוץ דייוויד מיליבנד "נחרד" לשמוע על המסמך שנוסח על-ידי "שלושה או ארבעה חברים זוטרים בצוות שעובד על ביקור האפיפיור".

 

דובר האפיפיור, פדריקו לומברדי, אמר בתגובה: "אני מודע לכך שמשרד החוץ הוציא הצהרה בנושא ואני מודע לתכניו של התזכיר. אנחנו לא מוסיפים דבר, מפני שאין סיבה להרוס את היחסים הטובים בין הממשלה הבריטית לותיקן".

 

"לאורח יש להתייחס בכבוד" 

הבישוף של נוטינגהאם, מלקולם מקמהון, היה פחות סובלני וטען כי מדובר במסמך "מזעזע". לדבריו, "אתה לא מזמין מישהו למדינה שלך ואז מתנהג אליו בכזה חוסר כבוד". הקרדינל רנאטו מרטינו, לשעבר ראש הוועדה של הותיקן לשלום וצדק, אמר כי "הממשלה הבריטית הזמינה את האפיפיור כאורח ויש להתייחס אליו בכבוד. ללעוג לאמונתו ולאמונתם של מיליוני קתולים, לא רק בבריטניה אלא ברחבי העולם, זה מאוד מעליב".

 

גורם במשרד החוץ הודה כי "מדובר במסמך טפשי, שבשום פנים ואופן לא משקף את המדיניות או הדעות

של ממשלת בריטניה ומשרד החוץ. רבים מהרעיונות במסמך הם נמהרים, נאיביים וחסרי כבוד".

 

הוא הדגיש כי "ברגע שהמסמך הובא לידיעתם של גורמים בכירים, הפצתו הופסקה. האדם שאחראי לכך הועבר לתפקיד אחר. נאמר לו בעל פה ובכתב כי מדובר בשיקול דעת מוטעה, והוא קיבל זאת".

 

"משרד החוץ מצטער מאוד על התקרית", הוסיף הגורם, "אנחנו מעריכים את הקשר הקרוב והיעיל בין ממשלת בריטניה לכס הקדוש". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנדיקטוס. לא יזמר עם המלכה אליזבת?
צילום: AFP
מומלצים