שתף קטע נבחר

המדינה לבג"ץ: בודקים הכשרת מאחז לא חוקי

הפרקליטות השיבה לעתירה: אם האדמות עליהן נבנה המאחז "דרך האבות" בגוש עציון שייכות למדינה, תישקל האפשרות להסדיר את הבנייה במקום. מנגד, אם אם יתגלה שהמבנים נבנו על קרקע פרטית - הם ייהרסו

האם יוכשר מאחז לא חוקי? לאחר ביקורו של השליח מיטשל בישראל המדינה הודיעה שהיא שוקלת להכשיר את המאחז דרך האבות שבגוש עציון, למרות שמדובר במאחז בלתי חוקי ושנגד המבנים בו מתנהלים הליכי פיקוח ואכיפה. כך עולה מתשובת הפרקליטות ,שהוגשה היום (א') לבג"ץ, לקראת דיון שאמור להתקיים מחר בעתירה בנושא.

 

לפני כשנתיים הגישה "שלום עכשיו" ותושבי הכפרים הסמוכים למאחז התירה, בה נטען כי המבנים נבנו על אדמות פרטיות ללא כל אישור ולכן יש לפנותו. ביולי 2009 קבע בג"ץ, כי על הפרקליטות להציג בפני בית המשפט מסגרת זמנים ברורה לביצוע צווי ההריסה.

 

לאחר החלטת בג"ץ הגישה הפרקליטות הודעה מעודכנת לפני ארבעה חודשים, במסגרתה נכתב כי החלטת הקבינט בעניין הקפאת הבניה ביהודה ושומרון - יצרו שינוי מהותי בנסיבות וכי מערכת הביטחון עוסקת במימוש ההחלטה שעניינה הקפאת הבניה. עוד נכתב בהודעה הקודמת, כי באשר לדרך האבות - נבחנות חלופות להבאת הסוגיה לפתרונה, וכי בכוונת המדינה לערוך בדיקה ולראות אם מדובר באדמות בבעלות פרטית או בבעלות המדינה.

 

בהודעה שהוגשה היום לבית המשפט העליון, נכתב כי הוחלט להורות על קידומו של הליך סקר קרקעות בדרך האבות, שיקבע אם מדובר באדמות מדינה או אדמות פרטיות. הפרקליטות הדגישה כי אם יתגלה שהמבנים במקום בנויים על אדמות מדינה, תישקל האפשרות להסדיר את הבניה במקום. לעומת זאת, הפרקליטות הודיעה כי אם יתגלה שהמבנים נבנו על קרקע פרטית, אז יאכפו צווי ההריסה.

 

עוד נכתב בתשובה, כי למועד בו התקיים הליך הסקר ולהחלטה שתתקבל בעקבותיו - יכולות להיות משמעויות מדיניות ביטחוניות, ולכן הפרקליטות לא רואה הצדקה לקביעת לוח זמנים בנושא זה. גם בתשובה זו חוזרת הפרקליטות על עמדתה, כי כתוצאה מהקפאת הבנייה חל שינוי מהותי והריסת המבנים אינו נמצא במקום גבוה בסדרי העדיפויות, "גם אלמלא היתה כוונה לבחון את האפשרות החוקית להסדירם".

 

לבסוף כתבה הפרקליטות, כי העתירה מעלה סוגיה המערבת שיקולים אכיפתיים, תיכנוניים, ביטחוניים ומדיניים וכי יש לדחות את העתירה בעקבות הנימוקים שנכתבו בהודעה. 

 

בעקבות הודעת הפרקליטות אמר מזכ"ל "שלום עכשיו", יריב

 אופנהיימר: "בזמן ביקור מיטשל, נחשף פרצופה של ממשלת ישראל, המבקשת להכשיר מאחזים ולהקים בפועל התחלויות חדשות. הלחץ שהפעילו שרי הממשלה על הפרקליטות עבד ובשל אידיאולוגיה ימנית ניתן לכופף את חוקי המדינה ולהכשיר מבנים בלתי חוקיים בעליל".

 

על-פי דו"ח המאחזים של עו"ד טליה ששון, שפורסם במרס 2003, המאחז דרך האבות הנמצא סמוך לאלעזר שבגוש עציון אינו חוקי. במקום הוקמו 25 מבנים, חלקם מבני קבע. לטענת ששון מדובר במבנים שהוקמו חלקם על קרקע פלסטינית וחלקם על אדמות סקר, שמעמדן עדיין אינו ברור.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאחז דרך האבות. יוכשר?
צילום: שלום עכשיו
מומלצים