שתף קטע נבחר

סגן הרמטכ"ל רק נזף בתא"ל עימאד פארס

הקצין הבכיר שלא דיווח על תאונה של אשתו ברכב צבאי ספג עונש קל בהליך המשמעתי. אבל בימים הקרובים אמור הרמטכ"ל לנקוט "צעד פיקודי הולם", ועשוי להדיחו מצה"ל

עונש קל לתא"ל במשפט אצל סגן הרמטכ"ל. תת-אלוף עימאד פארס, לשעבר מפקד אוגדת הגליל, הורשע אמש (יום א') בשני סעיפים במסגרת הליך משמעתי בפני סגן הרמכ"ל, אלוף בני גנץ, וקיבל עונשים קלים של התראה ונזיפה. בימים הקרובים יכריע הרמטכ"ל לגבי עתידו בצבא.

 

פארס הועמד לדין משמעתי על רקע הפרשה שבה איפשר לאשתו לנהוג ברכבו הצבאי ולא דיווח כנדרש על התאונה הקלה שעברה. לפני שבועיים הוא סירב להישפט במסגרת הליך משמעתי לפני ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, האלוף דני ביטון. לכן, הוחלט כי סגן הרמטכ"ל ישפוט אותו.

 

על עבירה אחת - אי קיום הוראות, בכך שאפשר לאשתו לנהוג ברכב למרות האיסור על כך בפקודות הצבא, ספג פארס התראה. על עבירות במסמכים צבאיים - שחתם על אחד מהם מבלי שקרא את תוכנו ווידא כי הוא תואם למציאות - הוא קיבל נזיפה.

 

ההליך המשמעתי התקיים במשך מספר שעות לסירוגין, כאשר תא"ל פארס הגיע מוכן ונימק את טענותיו בפני סגן הרמטכ"ל, התבקש לצאת מהחדר מספר פעמים, ולבסוף הודיע לו האלוף גנץ על ההחלטה. תא"ל פארס מיוצג על ידי עורכי הדין אבי עמירם ורמי בובליל.

 

הכרעת הרמטכ"ל - ללא קשר למשפט

פארס קיבל את החלטת סגן הרמטכ"ל ברגשות מעורבים, שכן מצד אחד מדובר בעבירות קלות ואף עונשים קלים ביותר ומנגד הוא יאלץ להמתין כעת להחלטת הרמטכ"ל שתקבע סופית את המשך שירותו בצה"ל.

 

משמעותו של הליך הדין המשמעתי פחותה יחסית באשר לקביעת עתידו של הקצין הבכיר בצה"ל, מאחר שסגן הפרקליט הצבאי הראשי,

אלוף משנה שרון אפק, קבע שלצד ההליך המשמעתי ינקוט הרמטכ"ל "צעד פיקודי הולם", כהגדרתו. מכאן, שלהחלטת הרמטכ"ל משמעות ניכרת ורבה, ללא קשר להליך אמש.

 

למעשה, אשכנזי יקבל את ההחלטה על סמך האמירות השקריות של הקצין למפקדיו באשר לתאונה ולנסיבותיה - דבר שלא בא לידי ביטוי בהליך המשמעתי, שכן מדובר בנושא שבין מפקד לפקודו. ההערכה היא כי לאור העובדה שהרמטכ"ל החליט להביא לסיום השירות הצבאי של תת אלוף משה (צ'יקו) תמיר, על רקע אמירת אי אמת, סביר להניח שבמקרה הזה ינקוט בצעד זהה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תת-אלוף פארס. רגשות מעורבים
צילום: טל שחר
הרמטכ"ל אשכנזי. מחכים להחלטתו
צילום: גיל יוחנן
האלוף גנץ. עונש קל
צילום: ירון ברנר
עו"ד עמירם
צילום: ירון ברנר
מומלצים