שתף קטע נבחר

נתניהו לחוץ מהליכוד: יחרוש את הארץ בכנסים

ראש הממשלה רוצה לדחות את ההצבעה למוסדות המפלגה וצריך רוב של 70 אחוז. היום הוא צפוי לשכנע את הח"כים לפעול, בהמשך השבוע הלו"ז השתנה לטובת כנסים

אובמה? איראן? סוריה? מצב המשק? בימים הקרובים לראש הממשלה יהיה עיסוק מרכזי אחר - המאבק הפנימי בליכוד. בתום סבב התייעצויות שקיים אמש (יום א') ראש הממשלה בנימין נתניהו, גובר החשש בסביבתו שלא יושג הרוב הדרוש למהלך שהוא מוביל, לשינוי חוקת הליכוד במרכז המפלגה ביום חמישי הקרוב.

 

ראש הממשלה מתכוון לקרוא היום בישיבת סיעת הליכוד, שתפתח את מושב הקיץ בכנסת, לכל חברי הכנסת להירתם למאמץ להביא מקסימום חברי מרכז לקלפיות. הוא גם פינה את לוח הזמנים שלו בהמשך השבוע לטובת כנסים מפלגתיים. 

 

בחודש שעבר נכנע נתניהו בעצת יו"ר מרכז הליכוד, השר משה כחלון, והחליט לבטל את ההצבעה על דחיית הבחירות. במשך ימים

 ארוכים ניסה אז נתניהו לשכנע חברי מרכז להצביע בעד הצעתו לבחור את מוסדות המפלגה רק בעוד שנה וחצי, כדי למנוע השתלטות אנשיו של משה פייגלין, הנחשבים קיצונים ימנים, על המוסדות. 

 

בסביבת ראש הממשלה חוששים משאננות של רוב חברי המרכז והתגייסות של "הפייגלינים". השאננות, לדבריהם, היא פועל יוצא לכך שבהצבעה הגלויה שהתקיימה במרכז, אושרה הצעת נתניהו ברוב גדול. אך בעקבות הליכים משפטיים בוטלו תוצאות ההצבעה הגלויה.

 

עוד מעריכים בסביבת נתניהו, כי רוב חברי המרכז יצביעו ביום חמישי בעד הצעת ראש הממשלה, לאפשר פרק זמן סביר להתפקדות ולכינוס ועידת הליכוד. אולם, ההערכה היא שכדי להשיג רוב של שני שלישים מהמצביעים, הרוב המיוחס הדרוש לשנות את הסעיף הרלוונטי בחוקת הליכוד, יצטרכו נתניהו ואנשיו להביא לקלפיות לפחות 70 אחוז מ-2,500 חברי המרכז - כלומר יותר מ-1,750 איש.

 

עוד לפני המסר הצפוי לחברי הכנסת, קרא נתניהו לשרי הליכוד בישיבת "שרינו" להירתם למאמץ להשיג רוב. ראש הממשלה אמר: "חשוב מאוד שיהיה לנו פרק זמן סביר כדי לארגן התפקדות ולכנס ועידה. זו תהיה טעות גדולה להפר את האחדות הפנימית שלנו עכשיו. לנוכח האתגרים הלאומיים והבינלאומיים שאנחנו ניצבים בפניהם, הדבר הנכון הוא לשמור על אחדותנו הפנימית - גם בתנועה, גם בממשלה וגם בקואליציה. אני מפנה זמן יקר לנושאי התנועה, כי לאחדות הפנימית

 שלנו יש חשיבות עצומה בעת הזו גם ברמה הלאומית וגם ברמה הבינלאומית. האחדות הזו היא הדבר הנכון לתנועה, הדבר הנכון לממשלה והדבר הנכון למדינה".

 

על רקע דאגתו פינה ראש הממשלה את לוח הזמנים שלו בימים שלישי ורביעי, לצורך השתתפות בכמה כנסים עם חברי מרכז הליכוד ברחבי הארץ. הכנסים יערכו בטבריה, נתניה, נשר - כנס אזורי בחיפה והקריות, אשקלון, ירושלים, וכנס מרכזי בגני התערוכה בתל-אביב, שיתקיים ביום שלישי בערב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. קשיים מבית
צילום: גיל יוחנן
מומלצים