שתף קטע נבחר

כך צמח מגדל ברמת-גן על חשבון מועדון קשישים

הפרוטוקולים של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, שהגיעו לידי ynet, מספרים כיצד פעל צבי בר להגדיל את זכויות הבנייה של יזמי "סביון טאוור". קרקע סמוכה, שהיתה שייכת לעירייה ומיועדת למועדון קשישים, סופחה לפרויקט. חבר המועצה לשעבר, ח"כ כרמל שאמה, העיר, ובר בתגובה שלח אותו להגיש תלונה

איך ויתרה עיריית רמת-גן על מועדון קשישים, לטובת מגדל מפלצתי בן 35 קומות? פרוטוקולים של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חושפים כיצד פעל ראש העיר רמת-גן, צבי בר, להגדיל את מספר הדירות בפרויקט "סביון טאוור" ביותר מפי שלושה ולהקל עם היזמים, על חשבון רווחת תושבי עירו. כך עולה מפרוטוקלים שהגיעו לידי ynet. בשבוע שעבר הודיעה המשטרה כי נמצאה תשתית ראייתית להגשת כתב אישום נגד ראש העיר רמת-גן, בחשד לעבירות שוחד ועבירות נוספות על טוהר המידות. בעיריית רמת-גן אומרים כי התוכנית אושרה כדת וכדין.

 

בר נשאל בין היתר בחקירתו כיצד על שטח של שלושה דונם, שאליו צורפה קרקע ציבורית בת דונם וחצי, התירה העירייה לבנות מגדל בן 35 קומות. את הפרשה חשף ח"כ כרמל שאמה (ליכוד), שהיה אז חבר אופוזיציה ויו"ר ועדת הביקורת בעירייה. הוא זה שהביא למשטרה מסמכים, המעלים חשד שהיזמים שילמו היטלי השבחה על הפרויקט בגובה חצי מיליון דולר, במקום כ-5 מיליון דולר.


יותר מפי 3 יחידות דיור. סביון טאוור (צילום: ירון ברנר) 

 

שאמה הציג בפני החוקרים איך העירייה הזמינה שמאות "מוזמנת" לשטח על ידי שמאי חיצוני, והעדיפה אותו על פני שמאי שעובד עם העירייה באופן קבוע. עבור העבודה קיבל השמאי למעלה מ-200 אלף שקלים. שאמה העלה פעם אחר פעם את הנושא במועצת העיר, אבל

 הצעותיו לדון בפרויקט נדחו שוב ושוב. אגב, באחת הישיבות היה זה בר שהציע לשאמה "תיגש למשטרה". חבר המועצה דאז שמע לעצה, והשאר כבר היסטוריה.

 

בידי המשטרה יש עדות אחת לפחות של יזם, הטוען כי נתן שוחד לבר ולבכירים אחרים על מנת לקדם את הפרויקט. כעת נחשפים הפרוטוקולים של אישור הפרויקט. בתחילה התוכנית היתה לבנות רק בשטח שבבעלות היזמים, אולם משהבינו כי לא יוכלו לבנות מגדל גבוה בשטח הזה - הם הגישו בקשה לצרף גם את הקרקע הסמוכה, השייכת לעירייה. על הקרקע הזאת היתה העירייה אמורה להקים מועדון קשישים. זכויות הבנייה היו לשטח של 900 מ"ר.

 

בסופו של דבר, לוועדה המחוזית הגישו היזמים, בעידודו של בר, את תוכנית המגדל, שמותירה לעירייה 1,000 מ"ר בתוך הבניין עבור ספרייה. על בניית אותה ספרייה שילמה העירייה 1.2 מיליון דולר, אך היא לא נבנתה ובמקומה קיבלה העירייה מספר שטחים לארכיון.

 

בר ליו"ר: מה מציק לך?

בישיבת הוועדה המחוזית, מספר 655, שנערכה בינואר 2001, הטיל יו"ר הוועדה שמואל לסקר ספק בתוכנית. הוא פנה לבר ואמר: "מה התוכנית הזאת נותנת לך יותר מהתוכנית הקודמת?". מהנדס העיר רמת-גן התערב: "התוכנית נותנת יותר מבחינת שווי סופי". לסקר פנה לשמאי ששכרה העירייה ושאל: "אני מזמין ממך עבודה ואני רוצה לראות שאתה תחתום על זה שהעירייה מקבלת יותר...". ראש העיר רמת-גן תקף את היו"ר: "מה מציק לך מר לסקר?"

 

לסקר לא נותר חייב: "מה מציק לי? שאתה מקבל חצי ונותן פי 3.5". צבי בר הגן על עצמו: "אני 12 שנה כאן, ומעולם לא באו וחשדו בי...". היועצת המשפטית של הוועדה התערבה: "אבל כולם בני אדם והם יכולים לטעות". בר תקף: "רק את לא טועה. אני טועה, הוא טועה, ואתה לא טועה?". היועצת המשפטית הגיבה: "גם אני טועה, ולכן אני בודקת את עצמי...".

 

שלושה חודשים לאחר מכן שוב עלה הנושא בוועדה המחוזית, בישיבה מספר 659. היו"ר לסקר שאל את מתכננת המחוז, נעמי אנג'ל: "על תוכנית של 24 יחידות דיור, את דורשת 50% וזה בסדר, והבאת הערכת שמאית.. בתמרים יש 156, ופה הבאת הערכה שמגיע לעירייה רק 900 מטר, שאנחנו ביקשנו, ואת אומרת שזה הרבה מדי. על 130 יחידות דיור? זה לא ברור לי בכלל. אני לא מבין את זה, ואני לא קונה את זה. את מבינה? 900 מטר זה הרבה מדי. כמה מטרים הם נותנים לצרכי ציבור?" המתכננת אנג'ל השיבה: "1,000 מ"ר".

 

לסקר התערב בדיון: "900 יש לעירייה בזכויות הנוכחיות. את מגדילה את הזכויות ליזמים. מגדילה את הזכויות ליזמים פי 4, תגדילי לפחות לעירייה פי 2. אני רוצה שיגידו לי מה יש שם, מה זה ספרייה.

 אני לא מתערב אני חושב שהתוכנית הזאת שערורייתית". לאחר מכן הוסיף לסקר: "אני לא מפקיד את התוכנית בלי שאני מקבל לפחות את אותם אחוזים. יש פה שני דונם ליזם ודונם לציבור. היזם מקבל על שני דונם 350%, אני רוצה שגם הציבור יקבל 350% שטחי ציבור.

 

אז הטיל היו"ר את הפצצה: "אתם לא אמרתם לי שהתוכנית הזאת בסדר היום. אם הייתי יודע שהתוכנית הזאת בסדר היום - לא הייתי מגיע לדיון". בסופו של דבר, למרות הנסיון של לסקר לעצור את התוכנית - היא יצאה לפועל ובאזור רחוב בן-גוריון ברמת-גן צמח לו מגדל בן 35 קומות.

 

מעיריית רמת-גן נמסר בתגובה: "הוועדה המחוזית דנה לעומק בנושא ובסופו של דבר היא זו שהחליטה לאשר את התוכנית שנעשתה כדת וכדין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צבי בר, אתמול בישיבת מועצת העיר
צילום: ירון ברנר
סביון טאוור צמח ל-35 קומות
צילום: ירון ברנר
תיגש למשטרה. ח"כ שאמה
מומלצים