שתף קטע נבחר

מעצר מופרז? "זקן הייתה יכולה לחזור עם יומן"

בשיחה עם ynet העניקו בכירי משטרה בדימוס גיבוי מלא להחלטת גורמי החקירה לעצור באופן מיידי את ראש הלשכה לשעבר של אולמרט עם חזרתה ארצה. הם דחו את הטענות למעצר ראווה: "זה נראה רע, אבל הכרחי לטובת החקירה"

מעצרה של שולה זקן זמן קצר לאחר שנחתה בארץ ועוד טרם הספיקה לעבור את ביקורת הדרכונים, עורר טענות רבות מצד מקורביה ואף ממנה עצמה על נחיצות המהלך במהירות שבה התרחש. עם הגיעה לבית משפט השלום בראשון-לציון אמרה זקן לעיתונאים כי הופתעה לנוכח הדברים, ובסביבתה אף הגדילו להגדיר את האופן שבו התבצע מעצרה כלא פחות מביזיון. אהוד אולמרט, מצד שני, נחת בארץ בשקט יחסי.

 

נראה כי לא כולם שותפים לביקורת על המשטרה. "מה מותר היא מאחרים?", שאל ניצב בדימוס משה מזרחי, לשעבר ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה. "אסור לשכוח שזקן הייתה דרושה לחקירה במשך זמן רב, וזו הייתה הדרך היחידה למנוע ממנה לתאם גרסאות ולשבש את החקירה. מה אם היא חזרה לארץ עם יומן כזה או אחר באמתחתה? ניתן רק לשבח את החוקרים שנקטו צעד חכם ופעלו באופן ראוי".

 

לימין המשטרה התייצב גם ניצב בדימוס אריה עמית, שהסביר כי "אם החליטו לעצור את החשודה (זקן) עוד טרם תעשה כל מיני פעולות בתוך המדינה, זו החלטה מקצועית נטו. צריכים להבין שמעצר איננו כלי איומים או סוג של עונש. מדובר בחלק ממהלך החקירה, והוא אמצעי שהחוק העניק למשטרה שלא נעשה בו שימוש לשווא. הראייה לכך הוא חוק המעצרים, שקובע כי הגורמים צריכים להגיע מהר ככל האפשר לבית המשפט כדי לוודא שהדבר לא נעשה לחינם".

 

מעצר מתוקשר נוסח לחיאני? "אין צורכי פרסום"

מלבד חוקרי המשטרה שהמתינו בכיליון עיניים לשובה של זקן ארצה, הקדימו גם נציגי כלי התקשורת השונים להיערך מבעוד מועד בנמל התעופה בן-גוריון לקראת הרגע שבו תנחת מי שנחשבת בשבועות האחרונים לגורם מרכזי בפרשת הולילנד.

 

לנוכח מראות העיתונאים והשוטרים פועלים במקביל בשעת מעצר מהיר ומתועד היטב, קשה היה שלא למצוא נקודות דמיון בין ההתרחשויות היום לבין מעצרו המתוקשר של ראש עיריית בת-ים, שלומי לחיאני, בפתח ביתו - שהצליח כבר לבסס את מעמדו כרגע מבוכה לא מבוטל עבור המשטרה.


זקן. קבלת פנים לא-שגרתית בארץ (צילום: דודו אזולאי)

 

רק בימים האחרונים הגדיר ניצב יואב סגלוביץ' את האירוע "תקלה", אבל עמית סבור כי אין כלל נקודות השקה בינו לבין סיפורה של זקן. "יש להבדיל בין טעות טקטית של מעצר ברחוב לבין מעצר עם נחיתה. הדבר הזה נעשה כדי למנוע מבעוד מועד פעולות שעלולות לגרום נזק לחקירה, שבין כה וכה נחשבת סבוכה מאוד".

 

עמדה דומה חולק עם עמית ניצב בדימוס יוסי סדבון, לשעבר מפקד מחוז תל-אביב במשטרה. "אני בטוח שהמעצר לא התבצע לצורכי פרסום ושגם במשטרה לקחו בחשבון שזה לא נראה טוב ועשוי להתפרש כאילו רודפים את החשודה עד דלת המטוס. למרות זאת, טובת החקירה חייבה כאן את מעצרה באופן מיידי. אם זקן הייתה מגיעה לביתה, היא הייתה יכולה להתייעץ עם עורכי דין ולקבל מידע עדכני. כל אלה מעוררים חשש משיבוש החקירה, והרצון למנוע את זה הוא זה שעמד במקרה הזה לנגד עיניי המשטרה".

 

באשר לדרך שבה נעצרה, הטיל סדבון את האחריות לאופן שבו התבצע המהלך גם על כתפייה של זקן. "מחכים לה זמן רב כדי לפתח את החקירה. יש חשודים שנתונים במעצר בית וכאלה שעוד עתידים להיעצר. היו לה את השיקולים שלה מדוע לא להגיע כבר לפני שבוע. היא טוענת שרק המשיכה את חופשתה, אבל מנגד, ברור כי למשטרה היה צורך לחקור אותה במקביל. גם אם היא תשמור על זכות השתיקה - זה גורם רלוונטי לחקירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
משה מזרחי. "צעד חכם"
צילום: חיים צח
אריה עמית. "מעצר זה לא עונש"
צילום: עוז מועלם
צילום: גלי תיבון
יוסי סדבון. מהלך לא ראוי? זקן אשמה
צילום: גלי תיבון
מומלצים