שתף קטע נבחר

ח"כים נגד נתניהו: לא משנים חוקים באמצע משחק

בעוד שראש הממשלה מכוון את האש למחנהו של פייגלין, מסתבר שגם ח"כים מתנגדים לבקשתו לשנות את חוקת המפלגה. ח"כ רגב: "כפי שלא משנים את החוקים באמצע משחק כדורגל, נכון גם בעניין זה לקיים את הבחירות במועדן". ח"כ דנון: "שינוי עלול להחזיר לליכוד את פוקדי הארגזים מקדימה"

לא רק הפייגלינים בליכוד נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו: ראש הממשלה חורש את הארץ ונפגש בכנסים עם חברי מרכז ליכוד על-מנת לשכנע אותם לתמוך בשינוי חוקת המפלגה. הוא תוקף את אנשי מחנהו של משה פייגלין, אך יש לו מתנגדים נוספים מבית - כמה מהם יושבים בספסלי הליכוד בכנסת.

 

ח"כ מירי רגב, הסבירה היום (ד') מדוע היא תתנגד בהצבעה מחר במרכז הליכוד לשינוי החוקה. "מפלגת הליכוד היא המפלגה העממית הגדולה ביותר ולשמחתי הרבה - ראש הממשלה נתניהו בשנת 1992 הכניס את הפריימריז. יש לליכוד חוקה. כפי שלא משנים את החוקים באמצע משחק כדורגל, נכון גם בעניין זה לקיים את הבחירות במועדן ולא לשנות את כללי המשחק שאנחנו בעצמנו קבענו. זה לטובת הליכוד. התנועה צריכה להתחדש. אנשים נבחרים. יש להם רצון לעשות, לשנות להשפיע".

 

לדבריה, כבר שמונה שנים לא התקיימו בחירות למוסדות המפלגה ולכן היא לא מבינה מדוע נתניהו רוצה לדחותן שוב. "ברגע שדוחים את הבחירות בעוד שנתיים, הן יתקיימו שנה לפני הבחירות הכלליות וזה בעצם אומר שלא יהיו בחירות - והתנועה תהיה תנועה מתה שאין בה סניפים, צעירים, סטודנטים ונשים. אני חושבת שהכישלון שלנו בבחירות בערד מראה שהתנועה לא מספיק נכחה ולא סייעה למועמד הליכוד לקחת את הרשות".

 

ח"כ רגב דורשת שיהיו משקיפים בהצבעה במרכז המפלגה. "אם לא יהיו משקיפים מחר - זה עיוות של הדמוקרטיה. זה מריח לא טוב ואני ממליצה שראש הממשלה ידרוש העמדת משקיפים מחר כדי למנוע מצב לא נעים לתנועה, ועל מנת לא להגיע לפינות שאנחנו לא רוצים להגיע אליהן. אני חושבת שלא צריך להשתמש בפייגלין כתירוץ לכל משבר מהותי, שצריך לטפל בו".

 

מי שעוד מתנגד לשינוי החוקה וגם פועל בשטח הוא ח״כ דני דנון. הוא יכנס הערב פעילים לקראת ההצבעה. לטענתו, "שינוי החוקה עלול להחזיר לליכוד את פוקדי הארגזים מקדימה". ח"ד דנון הוסיף: ״החוקה נועדה בכדי לקיים אותה ואין לשנותה בגלל אינטרס נקודתי. בתנועה דמוקרטית לא משנים חוקה, אלא במקרים קיצוניים של מלחמה או מצב חירום. ההתנגדות למהלך היא רחבה וחוצה שרים, ח"כים ופעילי ליכוד מרכזיים והיא נובעת משיקולים עקרוניים ולא מתוך הרצון לחרחר קרבות רחוב בדמות 'נתניהו-פיילגין'".

 

נתניהו: צריך שקט לטפל באיראן ואובמה

גם ח"כ יריב לוין הודיע כי לא יתמוך בעמדת ראש הממשלה בהצבעה: "אני מאמין שמפלגה דמוקרטית חפצת חיים חייבת לשמור על חוקתה ולקיים בחירות למוסדותיה במועד. מצב שבו במשך שנים ארוכות לא מתקיימות בחירות פוגע בראש ובראשונה בחברי התנועה, שזכאים לממש את זכותם להשפיע על הרכב המוסדות ומונע מכוחות צעירים להשתלב במוקדי ההכרעה בתוך התנועה.

 

"אני משוכנע שליכוד אידאולוגי ששורותיו פתוחות ומתחדשות יחזק את ראש הממשלה ויסייע לו להתמודד עם האתגרים הגדולים בפניהם אנו ניצבים. אחדות הליכוד אינה מוטלת בספק. כולנו נהיה מחוייבים להחלטה שתתקבל ונתייצב בשורה אחת להמשך המאבקים שעוד נכונים לנו", הוסיף לוין.

 

נתניהו עצמו ממשיך היום במסעו בארץ, בכנסים בטבריה ובנשר. אתמול תקף את הפלג הימני במפלגה ("שלא יטפו לנו מוסר, אנחנו לא כת שולית") והסביר את המהלך:

 "אנחנו צריכים להתרכז בעניינים החשובים של מדינת ישראל, אנחנו צריכים יותר מתפקדים וזאת בכדי שנוכל לטפל בשקט בנושאים חשובים כמו הגרעין האיראני, והשיחות עם נשיא ארצות הברית אובמה".

 

מהליכוד נמסר בתגובה לדרישה להציב משקיפים בקלפיות: "ההצבעה בליכוד מנוהלת ומפוקחת לפרטי פרטים על ידי יו"ר ועדת הבחירות, סגן נשיא בית המשפט המחוזי בדימוס, השופט גרוס. בוועדות הקלפי לא יישבו נציגים של אף צד, אלא עורכי דין אובייקטיבים שנבחרו על ידי חברה חיצונית, וישמשו כנאמניו של השופט גרוס. כל ההליך מבוצע כראוי וכדין ונתון לביקורת שיפוטית".

 

בהכנת הכתבה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מירי רגב. כמו בכדורגל
צילום: מיכאל קרמר
יריב לוין. לשמור על החוקה
צילום: ירון ברנר
דני דנון. אין מצב חירום
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. אנחנו לא כת
צילום: שאול גולן
מומלצים