שתף קטע נבחר

נתניהו ערב ההצבעה: ננסה את הבלתי אפשרי

אחרי שכמה ח"כים כבר הודיעו על התנגדותם לדחיית הבחירות, רה"מ תקף בחזרה ("לפתוח את הפה כולם יכולים") והרחיק לכת בדבריו, בניסיון למנוע שאננות מול הפייגלינים. לצדו התייצבו בין היתר ריבלין, שקבע כי "רצון רה"מ הוא כבוד התנועה", ויעלון, שהסביר כי "זו לא העת לעסוק בעניינים פנימיים"

יום לפי ההצבעה במרכז הליכוד על השינוי בחוקת המפלגה, ראש הממשלה אינו אופטימי - או לפחות זה מה שהוא משדר. "אנחנו מבקשים לעשות מחר דבר כמעט בלתי אפשרי", אמר היום בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים שכינס בכנסת, במיוחד לנושא זה. השינוי העיקרי שמעוניין נתניהו להכניס בחוקה הוא דחייה של תשעה חודשים בבחירות למוסדות התנועה, שלמעשה טרם נערך בהם שינוי מאז ימי אריאל שרון.

 

"הרף של השגת רוב של שני שלישים בהצבעה חשאית הוא כמעט בלתי אפשרי, אבל אני יודע שיש תמיכה עצומה מחבריי כאן וגם מחברי הליכוד", הוסיף נתניהו. הם יודעים ומבינים שצריכים להתרכז בעיקר", הוסיף. "בביטחון, בהגנה על ירושלים, בתהליך שלום אחראי. כל זה אנשים מבינים, ולכן האויב הגדול שלנו זה שאננות".

 

במסיבת העיתונאים נטלו חלק בין היתר יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, השרים יובל שטייניץ, גדעון סער, מיכאל איתן, לימור לבנת ומשה יעלון, והח"כים זאב אלקין, אופיר אקוניס, גילה גמליאל ואיוב קרא. בלטו בהעדרם הח"כים שכבר הודיעו כי יצביעו נגד השינוי, בהם מירי רגב, דני דנון ויריב לוין. נתניהו נשאל לגבי אותם ח"כים, והשיב: "נו, בסדר. כן, כן... לפתוח את הפה כולם יכולים, להצביע כולם יכולים וצריכים".

 

נתניהו התייחס בדבריו במיוחד למשה פייגלין ואנשיו, שיעשו כל שביכולתם כדי למנוע את שינוי החוקה. "הקבוצה הקיצונית והקטנה שמולנו, תבוא ב-100 אחוז. אני קורא: בואו אתם להצביע. זו החובה וגם הזכות לתת גיבוי לליכוד. ההתייצבות שלכם (בפנותו לחברי הסיעה - א.ר) מחממת את הלב. אני מודה לכל אחד מהם שהתגייס, ובמאמץ משותף אולי נפתיע".


נתניהו וריבלין. "היום עת צרה היא ליעקב" (צילום: גיל יוחנן)

 

ריבלין: חובה להיענות לרה"מ

היו"ר ריבלין הוסיף: "חשבתי, ואני חושב, שראוי שתנועה פוליטית תקיים את תקנונה. בחירות במועדן זה חשוב, אבל יש נושאים יוצאים מן הכלל. היום עת צרה היא ליעקב. הדברים שעומדים על סדר היום מחייבים התייחסות וריכוז מלא במשימות. רצונו של ראש הממשלה הוא כבודה של התנועה ואנו מחוייבים להיענות לבקשתו. ראש הממשלה מבקש זאת מתוך מחויבות שלו לניהול המדינה, והיום, כאשר תנועת הליכוד עומדת בראש ממשלת ישראל, חובה עלינו לשמוע את בקשתו ולהיענות לה. אני קורא לכל חברי הליכוד באשר הם, עם כל הסתייגות שיש לכל דמוקרט כלפי דחיית בחירות, לבוא ולמלא את חובתם".

 

השר יעלון הוסיף מתובנותיו כשר הממונה על הענינים האסטרטגיים: "זה לא סוד שראש הממשלה והממשלה נתונים ללא מעט לחצים בשנה האחרונה. המבחן העיקרי של הממשלה בקדנציה הזו הוא העניין האיראני, וכאשר אנו נתונים ללחץ שיש כאלה הקושרים בין איראן לבין הסכסוך הפלסטיני. כולנו זקוקים לקשב, לזמן, כדי להתמודד עם זה - ובוודאי להפגנת אחדות. זו לא העת לעסוק בעניינים הפנימיים בתנועה".


"נו, בסדר. כן כן... לפתוח את הפה כולם יכולים" (צילום: גיל יוחנן)

 

גם סער, בתורו, הבהיר כי "צרך לעשות כל מאמץ על מנת להביא להשגת הרוב הנדרש - ואנחנו מתגייסים לכך", ואילו שטייניץ החרה החזיק אחריו: 

"הממשלה הזו, שנאבקת מול סערות לא קלות ושומרת על ירושלים, חייבת לקבל מחר גיבוי - וגיבוי לראש הממשלה זה גיבוי לממשלה כולה". נתניהו קטע אותו והעיר: "גיבוי של שני שלישים...", והוסיף: "אגב, בני בגין לא נמצא פה כרגע משום שהוא מקליט ברגע זה קריאה לחברינו לבוא מחר להצביע".

 

לבנת אמרה כי "יש מי שמנסה לשים את עצמו יותר נאמן לערכי הליכוד מראש הממשלה. יש מי שמנסה

לשים עצמו נאמן יותר לשלמות ירושלים מאשר ראש הממשלה". לדבריה, "אנחנו וחברי המרכז צריכים לתת גיבוי לראש הממשלה ולאפשר לו לפנות את זמנו וכל כוחו".

 

נתניהו נשאל האם גם הוא יקליט פנייה - והשיב בחיוב. "הרף הוא גבוה", אמר שוב. "אני מעריך את העובדה שכל הנהגת הליכוד כאן. זה לא קל. זה הולך להיות מאוד מאוד קשה. זה כמעט בלתי אפשרי, ועם זאת אני מנסה לעשות את הבלתי אפשרי יחד עם חבריי. הבעיה הכי גדולה זו השאננות. תעשו מה שטוב ומה שנכון - גם לתנועה וגם למדינה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו במסיבת העיתונאים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים