שתף קטע נבחר

תלונה למח"ש: הראיה המרכזית נגד זדורוב - זיוף

אחד מעדי ההגנה במשפט רצח תאיר ראדה, מומחה לניתוח וידאו וסאונד, טוען כי קצין משטרה זייף באמצעות מחשב את הצילומים שמעידים על כך שטביעת הנעל של הנאשם נמצאה על מכנסי הקורבן. משרד המשפטים: "החומר התקבל וייבחן"

שלוש שנים וחצי אחרי רצח תאיר ראדה , משפטו של רומן זדורוב נמצא בשלב הסיכומים - ועדיין ממשיך לספק כותרות: אחד מעדי ההגנה במשפט הרצח הגיש למחלקה לחקירות שוטרים בתל אביב נגד רב-פקד ירון שור, מומחה מז"פ (מחלקה לזיהוי פלילי) לעקבות נעליים, בטענה שזייף את הראיה המרכזית נגד זדורוב.

 

המתלונן, דורון בלדינגר, מומחה לניתוח וידאו וסאונד, טוען כי כי רב-פקד שור זייף את הראיות שמצביעות על כך שעקבות הנעל שנמצאו על מכנסיה של ראדה שייכות לנאשם זדורוב. אל התלונה הוא צירוף סרטון בן 12 דקות, המלמד כיצד זוייפו לכאורה הראיות.

 

"כשהגשנו לו את התלונה, ראש מח"ש בתל אביב, אבי פרץ, התחיל לגמגם ואמר 'אתם יודעים שאם זה נכון, מונחת לפניי פצצה'", סיפר בלדינגר, שהגיש את התלונה יחד עם חיים סדובסקי, חוקר פרטי שהיה אמור להעיד מטעם ההגנה אך נמלך בדעתו לנוכח הביקורת שמתחה עליו התביעה. 

 

בעדותו בפני בית המשפט הציג רב-פקד שור עקבות שנמצאו לכאורה על מכנסיה של ראדה. על שתיים מהן הוא אמר כי יש סבירות גבוהה מאוד שמדובר בעקבות נעליו של הנאשם ולעקבות הנוספות נתן ציון "אפשרי".


טביעת הנעל - והנעל של זדורוב (צילום: חגי אהרון)

 

סדובסקי ובלדינגר, שקיבלו יחד עם הסיכומים שהגישה התביעה תמונות של המכנסיים, טוענים כי באחת מטביעות הנעל, הקיפול של תפר המכנסיים נערך באמצעות תוכנת "פוטושופ". לטענתם, רב-פקד שור "לקח את התפר עצמו, טשטש אותו, והגדיל את הכתם על חשבון התפר וכך אמר שזה אפשרי בהחלט שזו הנעל של רומן. במקרה אחר, בו מופיעה טביעת נעל על כיס המכנסיים, הוכחנו שמדובר במכשיר טלפון נייד בכלל ולא בעקבות נעל. הגשנו לו סרט ובו כל תהליך העריכה".

 

בסרט מנסים בלדינגר וסדובסקי להוכיח אחד לאחד כיצד ניסתה התביעה, באמצעות רב-פקד שור, להתאים את מה שנמצא על המכנסיים לגרסתה כי זדורוב הוא הרוצח. במהלך המשפט ניסו בהגנה לקעקע את העדות הזו, בהבינם שאם יקבל הרכב השופטים את הטענה שאלו עקבות נעליו של זדורוב, הוא יורשע ברצח. לשם כך הובא מומחה בריטי שסתר את טענותיו של רב-פקד שור.

 

לפני כחודשיים הגישה התביעה בפרקליטות מחוז הצפון סיכומים, הנפרשים על פני 412 עמודים, בהם ישנה התייחסות למסקנותיו של רב-פקד שור, המצביעה על חשיבותן. "קבלת מסקנות שור וחוות הדעת בדבר התאמה ברמת סבירות גבוהה מאוד מספיקה כדי לשמש ראיה לדריכת הנאשם כשנעליו מגואלות בדם על גופת המנוחה. הראיה שבנסיבות תיק זה אין לה כל הסבר אחר מלבד היותו הרוצח". עוד נכתב בהדגשה: "די בראיה זו אף בהעדר כל ראיה אחרת (!) להרשעת הנאשם ברצח המנוחה".

 

בלדינגר וסדובסקי טוענים כי אתמול היו במשרדו של פרץ במשך שעה ארוכה. לדבריהם, פרץ היה נסער,

אמר "אתה יודע שזו פצצה", התחיל לגמגם והוסיף: "זה נמצא בהליכים משפטיים, אז איך נפתח בחקירה?". ממשרד המשפטים נמסר כי "החומר בעניין התקבל אתמול במחלקה לחקירות שוטרים והוא ייבחן".

 

בלדינגר סיפר כי שקד על הגשת החומר במשך שבועות, כשהוא חוזר ובודק את התמונות והחומר שמונח לפניו, את כל מסקנותיו, כולל הסרטון ותמונות נוספות, הגיש אתמול למחלקה לחקירות שוטרים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
טביעת הנעל זוייפה? הנאשם זדורוב
צילום: חגי אהרון
צילום: רפרודוקציה
תאיר ראדה
צילום: רפרודוקציה
חיים סדובסקי
מומלצים