שתף קטע נבחר

יוון: הגענו להסכם על סיוע של 120 מיליארד אירו

ראש ממשלת יוון, ג'ורג' פפנדראו, הודיע כי הגיע להסכם עם קרן המטבע הבינלאומית והאיחוד האירופי על חבילת הסיוע. בהמשך היום צפויה ממשלת יוון להכריז על תוכנית קיצוצים קשה בתקציב, אולם איגודים המקצועיים במדינה נערכים למאבק. שר האוצר היווני: "נחזור למכור אג"ח בהקדם האפשרי"

ראש ממשלת יוון, ג'ורג' פפנדראו, הכריז היום (א') כי יוון הגיעה להסכם עם קרן המטבע הבינלאומית ועם האיחוד האירופי לקבלת חבילת סיוע למדינה מוכת החוב שלו.

 

 

במסגרת ההסכם תקבל יוון סיוע כספי בסך 120 מיליארד אירו (159 מיליארד דולר). בהמשך היום צפויה ממשלת יוון להכריז על תוכנית קיצוצים קשה בתקציב המדינה עד 2012. "היוונים יידרשו לקיצוצים אכזריים כדי להימנע מקטסטרופה", אמר פפנדראו בנאום שמסר היום בטלוויזיה היוונית.

 

כמו כן, בהמשך היום יפגשו שרי האוצר של מדינות האיחוד האירופי לפגישת חירום, בה הם צפויים לאשר את הסיוע של האיחוד ליוון.

 

בסוף השבוע הודיעו איגודי העובדים ביוון כי הם מתכננים לקיים שביתת ענק ביום רביעי במטרה להילחם בקיצוצים המתוכננים. עימותים ועצרות אלימות פרצו גם היום, בהמשך לעימותים בסוף השבוע, נגד המדיניות של הממשלה היוונית במהלך המשבר הכלכלי בו שרויה המדינה.

 

הפרלמנט היווני יאשר את הצעדים עד יום שישי

"עשיתי ואעשה הכל במטרה למנוע מהמדינה לפשוט רגל", אמר פפנדראו, "שיכנענו את שכנותינו כי ה"צרה היוונית" איננה רק של היוונים. היא נוגעת גם לתפקוד השווקים וליציבות של מטבע האירו".

 

ראש הממשלה אמר כי הצעדים להם תידרש ממשלתו ישפיעו על הסקטור הציבורי במדינה ועל הפנסיות שלו, אך לא על הסקטור הפרטי, כפי שרבים חששו. "יהיו גם העלאות במסים, וגזירות עמוקות בתקציבי הביטחון ובתקציבי הרכש של בתי החולים", אמר.

 

ממשלת יוון תגיש בימים הקרובים לאישור הפרלמנט צעדי חקיקה מיוחדים שייגזרו כתוצאה מהסיוע שיינתן לה על ידי קרן המטבע והאיחוד האירופי. הפרלמנט צפוי לאשר את הצעדים עד יום שישי הקרוב.

 

שר האוצר של יוון, ג'ורג' פאפאקונסטנטינו, אמר היום כי בכוונת המדינה לחזור למכור אג"ח בשווקים הפיננסים "בהקדם האפשרי", לאחר שיוון הסכימה לתנאי האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית לקבלת סיוע חירום. "המכניזם הנוכחי מעניק לנו את היכולת לשפוט מתי לחזור לשווקים", הודיע השר במסיבת עיתונאים באתונה. "אנחנו מעוניינים ליישם את התכנית שלנו מבלי לסבול מהתקפות יומיומיות של השווקים על האג"ח היווניות". המימון יעניק ליוון זמן להוציא לפועל רפורמות כלכליות נחוצות שלדבריו של פאפאקונסטנטינו יהיו "חמורות". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האיגודים מתכננים שביתת ענק
צילום: AP
מומלצים