שתף קטע נבחר

הפרקליטות: אולמרט יואשם גם במינויים הפוליטיים

כתב אישום רביעי, עוד לפני החקירה בהולילנד: הפרקליטות הודיעה כי ראש הממשלה לשעבר יואשם בפרשת המינויים הפוליטיים במשרדי התמ"ת, האוצר והתקשורת - בכפוף לשימוע. החקירה החלה בעקבות דו"ח מבקר המדינה ב-2006

עוד לפני שנחקר בפרשת הולילנד, סופג אהוד אולמרט מכה נוספת. הפרקליטות הודיעה היום (ב') כי יוגש נגד ראש הממשלה לשעבר כתב אישום נוסף, בכפוך לשימוע - בפרשת המינויים הפוליטיים במשרד התמ"ת. נגד אולמרט הוגש בשנה שעברה כתב אישום מאוחד בשלוש פרשות - "מעטפות הכסף", "מרכז ההשקעות" ו"ראשונטורס" - אז הוא ויתר על שימוע. במידה והפעם יחליט שהוא מעוניין בשימוע, תערוך אותו הפרקליטות במועד מוסכם שיהיה נוח עבורו.

 

יחד עם אולמרט יואשם יועצו הבכיר דאז, עובד יחזקאל. מאידך, התיק נגד רענן דינור, שהיה מנכ"ל משרדו של אולמרט, נסגר בשל ראיות שאינן מספיקות להגשת כתב אישום, ומה שהוגדר "נסיבות כלליות". על החלטת הפרקליטות הודיע היום דובר משרד המשפטים, משה כהן.

 

החשדות הראשוניים עסקו במינויים פוליטיים שביצע אולמרט ברשות לעסקים קטנים בעת שכיהן כשר התמ"ת, אולם במהלך החקירה, שנפתחה

 באוקטובר 2007, התברר לחוקרים כי היקפה מרחיק לכת הרבה יותר, וכולל כ-260 מינויים או הטבות שאולמרט אחראי להם לפי החשד, בגופים רבים שעליהם היה אחראי במסגרת תפקידיו הציבוריים השונים - גם במשרדי האוצר והתקשורת.

 

מועד השימוע ייקבע בתיאום עם אולמרט ויחזקאל, ועל-פי החלטת פרקליט המדינה, משה לדור, תיאות הפרקליטות לגלות בתקופה הקרובה ובגבולות הסבירות התחשבות בהכבדה על מר אולמרט בשל המשפט המתנהל כיום נגדו בבית המשפט המחוזי בירושלים - שאמור להתחדש ביום חמישי הקרוב לאחר הפוגה ארוכה. השימוע ייערך בפני המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, עו"ד יהושע למברגר, בשל ניגוד העניינים בו מצוי היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין - פרקליטו לשעבר של אולמרט.

 

במנהלת המחלקה הכלכלית בפרקליטות אמרו כי עיקרי החשדות הם, כי לכאורה בתקופה בה כיהן אולמרט כשר התמ"ת, ממלא מקום ראש הממשלה, שר התקשורת ושר האוצר, ניצלו הוא ויחזקאל את מעמדם וסמכויותיהם במשרדים השונים, ופעלו, תוך ניגוד עניינים, באורח מאורגן, שיטתי ונרחב, לקידום ענייניהם של חברי מרכז הליכוד, פעילי הליכוד ומקורביהם. כל זאת, בכוונה להיטיב עם חברי המרכז כדי לרצותם, באמצעות סיוע בתעסוקה ובהיענות לבקשותיהם בעניינים שונים מול גורמים בשירות הציבורי, והכל כדי לחזק את מעמדו הפוליטי של אולמרט. לפני כשנה המליצה גם המשטרה להעמיד לדין את ראש הממשלה לשעבר .  

 

400 מעורבים נחקרו

עוד אמרו בפרקליטות, כי החשדות נוגעים לעשרות רבות של מקרים בגופים שונים שהיו כפופים לשר אולמרט ובהם בזק, רשות הדואר, שירות התעסוקה, הרשות לעסקים קטנים ומינהל מקרקעי ישראל. כן נוגעים החשדות למינויים פסולים של פעילי ליכוד ומקורביהם לנציגי ציבור בבתי הדין לעבודה.

 

על-פי החשד, אומרים בפרקליטות, עשו אולמרט ויחזקאל במילוי תפקידם מעשים של מירמה והפרת אמונים הפוגעים בציבור. כמו כן, ניסו לכאורה להשפיע על בעלי זכות הצבעה להצביע תוך הבטחת טובת הנאה. במהלך חודשי החקירה, נחקרו

 והעידו כ-400 מעורבים, ביחס לעשרות רבות של מינויים או הטבות. חומר החקירה בפרשה זו כולל כ-80 ארגזים המכילים עשרות אלפי מסמכים.

 

הפרשה "התפוצצה" בספטמבר 2006, עם פרסום דו"ח של מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס, ממנו עלה כי בתקופתו של אולמרט במשרד התמ"ת מונו שורה של חברי מרכז ליכוד לתפקידים ברשות לעסקים קטנים ובינוניים, כשכל כישוריהם התמצו בקשריהם הפוליטיים לשר. בהמשך העביר המבקר את ממצאי הדוח למזוז, תוך הבהרה כי יש בהם חשדות לפלילים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בדרך לאישום רביעי. אולמרט
צילום: ירון ברנר
מומלצים