שתף קטע נבחר

פירומן בירושלים? 3 בתי כנסת הוצתו בשבוע

השריפה הראשונה עוד יוחסה לקצר חשמלי אבל בשתיים הבאות כבר היו סימנים ברורים להצתה. רב: "מדובר ללא ספק בחולה נפש". אבל יש גם מי שטוען שהמניע הוא דווקא מאבקי חסידויות

שאלה אחת מעסיקה את הרחוב החרדי בירושלים ביממה האחרונה: "האם פירומן שורף בתי כנסת בעיר?". לחשש הזה שותפים רבנים, שוטרים ובכירים בכוחות הכיבוי, שעסקו אמש (יום א') בכיבוי ההצתה השלישית בבית כנסת בשבוע אחד. המשטרה ומחלקת הכבאות משתפים כעת פעולה במישור המודיעני והמקצועי, על מנת לאתר את המצית.

 

אתמול בלילה, סמוך לשעה 2:00, התקבל דיווח על שריפה בבית הכנסת "תורת משה" ששייך לחסידי הרב שלום ארוש, ברחוב שמואל הנביא בעיר. שתי כבאיות שהגיעו למקום פעלו במהירות והצליחו לעצור את התפשטות האש. "מדובר ללא ספק בהצתה חמורה ומכוונת", טענו היום בבית הכנסת.


הנזקים בבית הכנסת "מוסדות חתם סופר" (צילום: להב אסף אברס)

 

ממלא מקום מפקד תחנת כיבוי אש ירושלים, רשף-משנה שלמה נידם, אמר ל-ynet כי גם בשריפה יום קודם, בבית הכנסת "מוסדות חתם סופר" ברחוב פנים מאירות, היו הוכחות ברורות להצתה.

 

"בכל זירה היו שני מוקדי אש במרחק של עשרה מטרים", אמר. "לפי הממצאים בשטח, ברור שמדובר בהצתה. מישהו תכנן לשרוף את כל בית הכנסת. כשהגענו למקום מצאנו שני מוקדי אש, אחד על ארון הקודש ואחד על הפרוכת". לדבריו, בשני המקרים נמצא חומר דליק בזירה. למרבה המזל, הוסיף, לא היו מתפללים בבתי הכנסת בזמן הדליקות. "הסיפור היה יכול להסתיים בטרגדיה. עירנות של אנשים ודיווח מהיר מנעה נזק גדול".

 

"קו אדום שיהודי לא יחצה"

גם בשבוע שעבר היה מקרה דומה, בבית הכנסת "אור החיים" בשכונת הבוכרים, לו נגרם הנזק הכבד ביותר: שלושה ספרי קודש נשרפו. בחצר הרב אלבז ביקשו היום לבחון פעם נוספת את סיבת הדליקה, לאחר שחקירה ראשונה הצביעה על קצר חשמלי.

 

דובר שירותי הכבאות בירושלים, להב אסף אברס סיפר על שריפה זו: "העשן כיסה את המבנה והאש התפשטה אל בית הכנסת, והקשתה על פעולות צוותי הכיבוי, שפינו את הישיבה. למקום נגרם נזק כבד".

 

בציבור החרדי בעיר חלוקות הדעות בנושא. יש מי שחושד כי הרקע להצתות הוא מאבקי כוחות בין חסידויות, אך לדברי רב מקובל בעיר, גם אם יש מתיחות בין פלגים שונים, שריפת בית כנסת - על אחת כמה וכמה שלושה - היא קו אדום שאותו לא יחצה יהודי. "מדובר ללא ספק בפעולות של אדם חולה בנפשו", הוא טוען. "רק כך אפשר להסביר את חומרת המעשים, שרק בנס עוד לא גבו חיי אדם".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנזק בבית הכנסת "מוסדות חתם סופר"
צילום: להב אסף אברס
מומלצים