שתף קטע נבחר

מסגד עלה באש בשטחים. פלסטינים: הצתה

נזק רב נגרם למסגד בכפר לובן א-שרקייה שמדרום לשכם, נבדק אם בשל קצר. האחראי על המקום אמר ל-ynet: "האזור שבער בכלל לא מחובר לחשמל. המתנחלים כבר פגעו בעבר במסגד"

מסגד עלה באש לפנות בוקר (יום ג') בכפר לובן א-שרקייה שבין שכם לרמאללה, ונגרם לו נזק רב. הפלסטינים טוענים שמדובר בהמשך פעולות "תג מחיר" של המתנחלים, אך כוחות הביטחון בודקים האם הסיבה לפרוץ האש היא קצר חשמלי. אנשי המנהל האזרחי העבירו מסרי הרגעה לפלסטינים.

 

ממונה הפיקוח על ההתנחלויות בצפון הגדה המערבית, ר'סאן דגלאס, אמר ל-ynet כי בקרוב תוודע הסיבה לדליקה. "המומחים של הישראלים ושלנו נמצאים במקום, אבל לנו אין ספק שמדובר בהצתה של המתנחלים. העדות הטובה לכך היא איסוף כתבי הקוראן בערימה אחת", סיפר.

 

האימאם של המסגד, השייח עבד אל-נאסר, אמר כי הוא אינו יכול להאשים בשלב זה אף אחד, אך ציין כי "האזור שלנו מוקף במתנחלים ואנחנו מחכים לבדיקה של המשטרה הפלסטינית שנמצאת פה, וגם של משרד הוואקף והדתות של הרשות. המסגד אינו ראוי בשלב הזה עוד לתפילה".

 

ראש ועד הטיפול במסגד, השייח נאג'ד דראגמה, סיפר ל-ynet כי בסביבות 3:00 שמעו האנשים כלי רכב שמסתובבים באזור המסגד, אך אף אחד לא העז לצאת כי היה ברור להם שמדובר במתנחלים. "אבל ב-3:45, כשהאימם של המסגד הגיע למקום כדי להכין את תפילת השחרית, הוא ראה את המסגד בוער. האש כילתה 80 אחוז, אולי אפילו 90 אחוז מהמסגד".


קצר חשמלי או הצתה? המסגד השרוף, הבוקר (צילום: רויטרס)

 

לדבריו, האזור שבו אחזה האש לא היה מחובר כלל לחשמל בגלל עבודות שנעשו במקום, וגם איסוף ספרי הקוראן בערימה באזור שבער מעיד כי מדבר בהצתה מכוונת. לפי דראגמה, זו אינה הפעם הראשונה שהמסגד נפגע ממתנחלים: "בעבר הם גם שברו את החלונות, עקרו עצי זית, פגעו בבתים וברכוש. פעם בשבוע לפחות נכנסים המתנחלים, מתפרעים ופוגעים בכפר".

 

ברשות הפלסטינית לא מאשימים לפי שעה בפומבי את המתנחלים,

 אך מבחינתם אין כל ספק כי זו הייתה הצתה. הכפר נמצא בנפת שכם, סמוך להתנחלויות שילה, מעלה לבונה ועלי.

 

בחודש שעבר אירעו מספר תקריות "תג מחיר". בכפר חווארה שליד שכם הוצתו שלושה כלי רכב פלסטיניים ורוססו כתובות נאצה על מסגד. יומיים אחר-כך הציתו אלמונים שני כלי רכב פלסטינים בכפר ג'ינסאפוט שממערב לשכם, וריססו את הכתובת "תג מחיר" ומגן דוד על קירות אחד המבנים. בדצמבר האחרון הוצת מסגד בכפר יאסוף, שם רוססו כתובות "תג מחיר". המשטרה עצרה נערים תושבי יצהר ואף חקרה את רב הישיבה ביישוב, אך איש לא הואשם.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תג מחיר או קצר חשמלי? המסגד השרוף, הבוקר
צילום: רויטרס
"המסגד אינו ראוי עוד לתפילה"
צילום: רויטרס
מומלצים