שתף קטע נבחר

מצרים: נחשף פסלו של תלמי הרביעי

במסגרת הניסיונות לאתר את קברה של המלכה האגדית קליאופטרה, התגלה במצרים פסל גרניט מפואר של המלך תלמי הרביעי וחלקים ממקדש האל אוזיריס, שהסתכסך עם אחיו סת ומצא את גופתו מבותרת ל-14 חתיכות

ארכיאולוגים במצרים מדווחים כי מצאו פסל גרניט חסר ראש מלפני 2,000 שנה. החוקרים מעריכים כי מדובר בפסל של מלך מבית תלמי – השושלת ההלניסטית ששלטה במצרים במשך 300 שנה.

 

מועצת העתיקות המצרית מסרה כי הפסל התגלה במקדש טפוסיריס מגנה (Taposiris Magna), שנמצא מערבית לאלכסנדריה. הארכיאולוג הראשי זאהי חואס, אמר כי הפסל נמצא שמור היטב וכי הוא אחד הגילופים היפים ביותר של הסגנון המצרי הקדום שהתגלו עד כה.

 


פסל של מלך מצרי מתקופת תלמי (צילום: AFP)

 

דמות הגרניט המגולפת מציגה מלך פרעוני טיפוסי העונד קולר מיוחד וחצאית מסורתית. היא מגיעה לגובה של 1.35 מטרים ורוחב כתפיה הוא כחצי מטר. חואס מעריך כי מדובר בדמותו של המלך תלמי הרביעי.

 

הפסל התגלה בסמוך לאלכסנדריה, מקום מושבו של בית תלמי ששלט במצרים עד להתאבדותה של המלכה קליאופטרה בשנת 30 לפני הספירה.

 

החפירות שנערכו במקום נועדו לאתר את גופתה של המלכה הנערצת אשר אחת ההשערות מציעה כי לא נקברה לצד ארמונה המפואר אלא באזור זה.

 

הנסיונות לגלות את הקבר נמשכים, אולם חברי המשלחת מרוצים מאוד גם מהתגליות שנמצאו עד כה: "אם נגלה את הקבר של קליאופטרה תהיה זו התגלית החשובה ביותר של המאה ה-21. אך גם אם לא נמצא אותו, הרי שחשפנו בתהליך ממצאים חשובים מאוד", אמר ד"ר חואס והתייחס לשער מקדש טפוסיריס מגנה שהתגלה אף הוא במקום.

 

מקום פולחן זה נבנה ככל הנראה על ידי תלמי ה-4 והוקדש לאל המצרי אוזיריס. על פי המיתולוגיה המצרית, האל סת, אחיו של אוזיריס, שנא אותו, רצח אותו ולאחר מכן חתך את גופתו לארבע-עשרה חתיכות ופיזר אותן ברחבי מצרים.

 

בנקודות אלו נבנו מקדשים מיוחדים לאל, וביניהם מקדש הטפוסיריס מגנה, שלפי האמונה חבוי בו אחד מחלקי גופתו של האל הטבוח.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטבע עם דמותה של קליאופטרה
צילום: איי פי
מומלצים