שתף קטע נבחר

אולמרט: ציד מכשפות, המשטרה שיקרה בבימ"ש

רה"מ לשעבר בא להמשך הדיונים במשפט "ראשונטורס" - ויצא בהתקפה חריפה במיוחד נגד המשטרה וגורמי האכיפה: "מתנהל כאן מסע ציד מאורגן, אכזרי וחסר רחמים, מהסוג שלא התקיים מעולם בישראל", שמאחוריו עומדים "גורמים שרוממות החוק בגרונם, והפרת זכויות אדם במעשיהם"

ראש הממשלה לשעבר הגיע לבית המשפט להתגונן מול כתב אישום חמור - ויצא להתקפה. "במשך חודש ימים ויותר מתנהל כאן מסע ציד מאורגן, ציד מכשפות ברוטאלי, אכזרי, חסר רחמים, מהסוג שלא התקיים מעולם במדינת ישראל". כך אמר הבוקר (יום ה') אהוד אולמרט, על רקע המשך ההתפתחויות בפרשת הולילנד. הדברים הבוטים נאמרו בפתח בית המשפט, עם פתיחת שלב ההוכחות בפרשת ראשונטורס, בה הוא נאשם לצד ראש לשכתו לשעבר, שולה זקן.

 

אולמרט מסר הצהרה לכתבים לפני שנכנס לאולם, אך סירב לפרט נגד מי בדיוק הפנה את האשמותיו בדבר אותו ציד מכשפות לכאורה, אולם עומדים מאחוריו, לדבריו, "גורמים שרוממות החוק בגרונם, והפרת זכויות אדם במעשיהם". לדבריו, שיאו של "מסע הציד" הגיע ביום ראשון האחרון, "כאשר קצין משטרה בבית משפט הפריח כאילו החשודה שולה זקן העבירה לי כספי שוחד בסך מיליון דולר".

 

"אם הדברים הללו נכונים", תהה, "איך קרה שבמשך שלושה שבועות לא פנו אליי? איך יעלה על הדעת שקצין משטרה מופיע בבית משפט ואומר דברים חסרי שחר וחסרי ביסוס כאלה?".

 

"מה שמתנהל כאן זה שבירת כל הכללים הבסיסיים של מה שמקובל במדינת חוק, של מקובל בזכויות אזרח, של חזקת החפות", המשיך בהתקפה. "זה מגיע כבר לרמה הקיצונית שבה יש גורמים שאומרים שזה בכלל לא חשוב אם הוא יזוכה, אם לא יוכח שום דבר בבית המשפט. הוא אשם הוא מחוסל הוא הרוס".

 

"זוהי הדרך שבה מפרים את כל הכללים, את כל פרקי ההתנהלות, את כל הנורמות הבסיסיות שבהן משטר חוק ואנשים שרוצים לכבד משטר חוק צריכים להתנהג על פיהם".

 

הבריאות והמשפחה מתגייסות לקו ההגנה

באותו מעמד, שב והכחיש אולמרט את מעורבותו בפרשות השוחד: "מעולם לא הוצע לי ומעולם לא קיבלתי שוחד משום אדם, לא במישרין ולא בעקיפין, לא בפרשה זו ולא בשום פרשה אחרת -בשום שלב בחיי".

 

"אני רוצה להוסיף ולומר לכם מה המשמעות של המסע הזה, שמדובר בי בבריאותי במשפחתי ברעייתי בילדיי". אולמרט הוסיף כי אותה "המולה מתלהמת" מתנהלת כאילו המטרה כבר סומנה מראש.

 

ראש הממשלה לשעבר כינה "סיפור נלעג" את הדיווחים על כך שהמשטרה חושדת כי חלק מכפסי השוחד בפרשת הולילנד הועברו לאחיו יוסי, שהסתבך בחובות ושוהה בחו"ל. "כשאני קורא את הדברים האלה, אני חושב לעצמי מעבר לכעס הטבעי, מעבר לתחושת הפגיעה והעלבון והכאב אני חושב לעצמי לאיזה רמה נמוכה יכולים הדברים להגיע".


אולמרט בכניסה לדיון (צילום: גיל יוחנן)

 

טרם שנכנס לאולם המשפט, ולאחר שסירב להשיב לשאלות הכתבים, אולמרט חתם את דבריו הבוטים בהסבר קצר: "אגיד לכם למה אני רגוע. אי אפשר להוכיח מה שלא היה".

 

בתוך האולם התיישבו זקן ואולמרט על אותו ספסל, מרוחקים כחצי מטר זה מזה. ראש הממשלה לשעבר ישב שעון על הקיר עם ארשת פנים רצינית. זקן, הנאשמת לצדו וחשודה החזיקה ספר תהילים קטן וקראה בו.

 

עדים מיד ושם ומהאגודה למען החייל

משפטו של אולמרט התחדש היום אחרי הפסקה שנמשכה כחודש, עליה הוחלט בעקבות התפוצצות פרשת הולילנד. לפי ההפסקה הוחלט להפוך את סדר השמעות העדויות במשפט, כך שהעדויות בפרשת מרכז ההשקעות - שממנה הסתעפה פרשת הולילנד - יעברו מההתחלה לסוף. בעקבות זאת, עברה פרשת ראשונטורס להתחלה.

 

היום אמורים להעיד בבית המשפט מספר ראשי ארגונים - ביניהם: אבנר שלו מיד ושם, שעיה בן-יהודה מיד ושם ויצחק איתן,

יו"ר האגודה למען החייל לשעבר ואנשים נוספים הקשורים לארגונים, שעל פי כתב האישום, אולמרט ביקש מימון ממספר כפול ואף משולש לשם נסיעותיו בשירות אותם ארגונים.

 

עבור אולמרט, שהשבוע התברר כי ייתכן שיוגש נגדו גם כתב אישום בפרשת המינויים הפוליטיים בכפוף לשימוע, וגם עבור זקן, המצויה במעצר בית מאז מעצרה בפרשת הולילנד - זהו עוד יום קשה. "כל העדים שיופיעו בבית המשפט, נחשפו לכותרות לגבי אולמרט ומעורבותו כביכול בפרשת הולילנד", אמרו מקורביו ל-ynet. "סביר להניח שיש לכך השפעה חיצונית פסולה ועדותם תהיה נגועה. אותם עדים קוראים עיתונים ולא מיומנים לנטרל עצמם מהשפעות חיצוניות, בשביל זה צריך להיות לא אנושי".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. התקפה בוטה
צילום: גיל יוחנן
התיישבה על אותו ספסל. זקן, הבוקר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים