שתף קטע נבחר

הממשלה החליטה: תמונות לאומיות - לא נחלת הכלל

הצעת חוק של ח"כ מאיר שטרית, לפיה ניתן יהיה לעשות שימוש חופשי בתמונות רשמיות של הממשלה ושל צה"ל, נדחתה בוועדת השרים לחקיקה

תמונות לאומיות שצולמו על ידי משרדי הממשלה, צה"ל והמשטרה ישארו בידי המדינה ולא יהפכו לנחלת הכלל. זאת לאחר שהיום (א') נפלה הצעה לתיקון חוק זכויות היוצרים בועדת שרים לחקיקה.

 

ההצעה שאותה הגיש יושב ראש ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת, ח"כ מאיר שטרית, ושנתמכה על ידי ארגון ויקימדיה ישראל - ביקשה לתקן את החוק. על פי נוסח ההצעה, תמונות שצולמו על ידי גופים ממשלתיים יהיו מותרות לשימוש חופשי ללא תמורה על ידי הציבור, בהינתן שזה לא נעשה לשימוש מסחרי, ולא נעשתה עריכה גרפית לתמונות.

 

בוויקימדיה מסבירים כי אם רוצים להשתמש בתמונה שצולמה על ידי לשכת העיתונות הממשלתית - לדוגמה, בתמונה של ראש הממשלה בוויקיפדיה, או בכל אתר אחר לצורך העניין, לא יתאפשר לעשות זאת באופן חופשי ללא קבלת אישור מגופים ממשלתיים, ולעתים בתוספת תשלום אגרה.

 

בארגון אומרים כי בניגוד לישראל, בארצות הברית התמונות הממשלתיות הרשמיות מופצות באופן חופשי לציבור.

 

ויקימדיה: ההחלטה מקוממת

מעמותת ויקימדיה נמסר בתגובה: "ההתנהגות של שרי מדינת ישראל מקוממת. ההחלטתה של ועדת השרים לדחות הצעה שמטרתה לאפשר לאזרחי המדינה להשתמש בתמונות שהם ממנים, תמונות של המנהיגים שהם בחרו - אינה מובנת".

 

עוד נמסר, כי הנהגת העמותה מקווה כי חברי הכנסת יפעלו בכל זאת להעלאת החוק להצבעה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמונות לאומיות - לא של כולם
צילום: לע"מ
מומלצים