שתף קטע נבחר

"נתניהו לא בונה בי-ם? שלא יבנה על קואליציה"

למרות הכחשות חוזרות ונשנות מכיוון ראש הממשלה, הובילה הודעת האמריקנים על התחייבותו להקפיא את הבנייה ברמת שלמה למטח גינויים - ואיומים על יציבות ממשלתו

הודעתו הערב (יום א') של השליח האמריקני, ג'ורג' מיטשל, שלפיה התחייב ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להקפיא את הבנייה בשכונת רמת-שלמה שבירושלים לרגל פתיחת שיחות הקירבה בין ישראל לפלסטינים, עוררה זעם רב בחוגי הימין - בהם גם במפלגתו שלו ובקרב שותפיו לקואליציה. חלקם הספיקו לשגר לעברו איום מרומז.

 

"אם נתניהו לא יבנה בירושלים, הוא לא יוכל לבנות על הקאוליציה הנוכחית", הזהיר יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ זבולון אורלב. "נתניהו התחייב באופן שאיננו משתמע לשתי פנים כי לא תהיה הקפאה בירושלים. עליו לא להסתפק בהצהרה, אלא להפגין זאת בפועל".

 

גם בקבוצת "מנהיגות יהודית" בליכוד גינו את ראש הממשלה. על-רקע המתח בין השניים שהאמיר בשבועות האחרונים, אמרו מקורביו של מנהיג הקבוצה, משה פייגלין, כי "עכשיו מתברר שנתניהו שיקר לבוחריו ולעם ישראל. כל התחייבויותיו לפני ההצבעה בליכוד להמשיך את הבנייה בירושלים היו מעשה רמיה לקראת הבחירות. הוא אכן מחלק את ירושלים".

 

ביקורת נוקבת נוספת בנתניהו הגיעה גם מכיוון האיחוד הלאומי. יו"ר הסיעה, ח"כ יעקב כץ (כצל'ה) אמר כי הוא "קורא לשרים יעלון, בגין, ארדן, כץ ואדלשטיין ולח"כים דנון, חוטובלי, לוין, רגב ואלקין - להפסיק לטמון את ראשם בחול ולהחליף את נתניהו באופן מיידי".

 

כץ הוסיף וציין כי "מי שמקפיא את ירושלים, בירת ישראל, שרוב תושביה היהודים מתגוררים בחלקים ששוחררו במלחמת ששת הימים, מביא לייבושה ולחורבנה ואינו ראוי להיות ראש ממשלת ישראל".

 

בסביבת רה"מ ממשיכים להכחיש

במקביל להודעה על פתיחת שיחות הקירבה שיגר מיטשל בהודעתו גם אזהרה יוצאת דופן לישראל ולפלסטינים. כפי ששני הצדדים יודעים, אם אחד מהם יפעל במהלך שיחות הקרבה בצורה שאנחנו נחליט שפוגעת באמון, נטיל עליו את מלוא האחריות ונבטיח שהמגעים יימשכו".

 

למרות הודעתו של מיטשל והגינויים מימין, התעקשו גם הערב בסביבתו של נתניהו כי לא ניתנה שום התחייבות בנושא ירושלים.

"ראש הממשלה הודיע כבר בעת ביקורו בארץ של סגן הנשיא ביידן, במרס 2010, כי באופן מעשי הליכי התכנון של רמת שלמה יימשכו לפחות שנה והבנייה בפועל תחל רק בעוד כמה שנים. פירוט המצב המעשי הזה הועבר גם לידיעת הממשל האמריקני".

 

עוד נמסר כי "ראש הממשלה הבהיר לכל אורך הדרך, שהבנייה והתכנון בירושלים יימשכו כרגיל, בדיוק כפי שהיה בכל ממשלות ישראל ב-43 השנים האחרונות, ולא ניתנה שום התחייבות ישראלית בנושא זה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורלב. דורש מעשים ולא רק הצהרות
צילום: גיל יוחנן
כצל'ה. "להחליף את נתניהו מיד"
צילום: אביהו שפירא
מומלצים