שתף קטע נבחר

התנועה הקיבוצית פרשה מהפגנת השמאל

למרות שאישרו השתתפות ותמכו, "הרחבת המסרים" נגד המתנחלים בהפגנת השמאל בכיכר ציון הובילה את התנועה להתקפל. אבל על המודעה היום שמם מתנוסס

האם גם מעוז השמאל המובהק התקפל בלחץ הימין? התנועה הקיבוצית הודיעה אתמול (יום א') למארגני הפגנת השמאל נגד ההתנחלויות שצפויה להתקיים בשבוע הבא בכיכר ציון בירושלים, כי היא חוזרת בה מהסכמתה להשתתף בהפגנה.

 

במכתב ששיגר ראש אגף המשימות בתנועה, יואל מרשק, למארגני ההפגנה, בהם מזכ"ל שלום עכשיו ועו"ד אלדד יניב מתנועת "השמאל הלאומי", הוא כתב כי "בעקבות הרחבת המסרים", שלא בהתאם למכתב קודם שהועבר אליו "בו צוין רק מסר המבקש 'למנוע בנייה בלב שכונות ערביות בירושלים', אני מבקש להודיע, כי התנועה הקיבוצית לא תוכל ליטול חלק בהפגנה זו".

 

הסיסמאות שנקבעו ללוות את ההפגנה, "ציונים לא מתנחלים" ו"שבו ציונים לגבולם" נקבעו על דעתם של כל הארגונים שהביעו נכונות להשתתף בהפגנה, בהם שלום עכשיו, השמאל הלאומי, מרצ, תא אופק, השומר הצעיר ויוזמת ז'נבה. ראשי התנועה הקיבוצית הכירו את המסרים, ואף אישרו לפרסם את שמה של התנועה על גבי המודעות שפורסמו באינטרנט ובעיתון הימני מקור ראשון.

 

עו"ד אלדד יניב אמר ש"התנועה הקיבוצית אישרה את הסיסמאות, וידעה היטב נגד מה אנחנו מתכוונים להפגין: נגד ההתנחלויות שממזרח לגבול העתידי של מדינת ישראל, ממזרח לגושי ההתיישבות הגדולים. אף אחד לא מתכוון לפינוי ישובים בגושי ההתיישבות הגדולים, וגם לא בבקעת הירדן".

 

במכתב ששיגר מרשק, איש מפלגת העבודה ופעיל שמאל ותיק, הוא הדגיש כי "התנועה הקיבוצית אחראית לכל חבריה בקיבוצים ברחבי מדינת ישראל כל עוד הנם חלק מן המדינה ולא הוחלט אחרת. הואיל וכך אבקש להסיר את שם התנועה הקיבוצית מכל הפרסומים הקשורים להפגנה זו, ובאשר לפעילויות דומות בהמשך,

אני מציע כי יכונסו מראש כל השותפים המיועדים לצורך תיאום התכנים, המסרים והפרסומים בציבור".

 

למרות הבקשה, במודעה שאמורה להתפרסם היום יתנוסס הלוגו של התנועה הקיבוצית לצד כל אותם הארגונים. ההודעה פשוט באה מאוחר מדי.

 

ה"אמא" של התנועה הקיבוצית, מפלגת העבודה, חרטה על דגלה את השבתם של המתנחלים שמחוץ לגושי ההתיישבות לגבולות 67'. העומד בראשה, אהוד ברק, אף חזר וקרא בתקופה האחרונה להקמת שתי מדינות לשני עמים. בעבר, היו נציגי הקיבוצים חלק בלתי נפרד מהפגנות שקראו לקדם את המשא ומתן עם הפלסטינים ולפנות התנחלויות. כעת נראה שהשמאל הוא אמנם לא מה שהיה פעם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יואל מרשק. אחראים לכל המדינה
צילום: אלעד גרשגורן
צילום: אטילה שומפלבי
אלדד יניב. הם ידעו טוב מאוד
צילום: אטילה שומפלבי
מומלצים