שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אסותא: תקלה בחשמל פגעה ב-9 עוברים מוקפאים
  טעות אנוש של מהנדס חשמל גרמה בשוגג להפסקת חשמל נקודתית במעבדת בית החולים. כתוצאה מכך, הליך הקפאתן של 9 ביציות מופרות ירד ככל הנראה לטמיון. ב-7 מהעוברים, הביצית היתה ביצית של תורמת מחו"ל ולא של בת הזוג. ביה"ח עדכן את הזוגות והציע להם טיפולים נוספים על חשבון בית החולים

  תקלה במערכת החשמל בבית החולים אסותא ברמת החייל בתל-אביב, גרמה ככל הנראה לפגיעה בעוברים מוקפאים של 9 זוגות. האירוע קרה ביום שישי האחרון ומשרד הבריאות עודכן בפרטים. נראה כי לא תוקם ועדת חקירה מטעם המשרד בנושא.

   

  התורמת - מחו"ל

  מאסותא נמסר כי מדובר בטעות אנוש של מהנדס חשמל שערך בדיקה יזומה של מערכת החשמל. במהלך הבדיקה גרם האיש בשוגג להפסקה נקודתית

  של זרם החשמל במעבדה המשמשת להפרייה חוץ גופית ועלה חשש לתקלה באחד המכשירים במעבדה.

   

  התקלה אותרה ותוקנה במהירות, אולם קיים חשש כי כתוצאה מהפסקת החשמל - ייתכן שתהליך ההקפאה של קבוצה של ביציות מופרות במכשיר זה לא הצליח. נציגי בית החולים פנו מיידית לתשעת הזוגות שעברו את הטיפולים ואשר עובריהם עברו את שלב ההקפאה, הסבירו להם את מהות התקלה ומסרו להם כי תהליך ההקפאה נקטע לכמה דקות.

   

  למרות שלא ברור אם נגרם נזק כלשהו, הוצע לנשים לעבור טיפול הפרייה נוסף על חשבון אסותא והמליצו למען הסר ספק לא להשתמש בביציות אלו.

   

  בשבעה מהעוברים שעלה חשד לתקלה במהלך ההקפאה, הביצית היתה ביצית של תורמת מחו"ל ולא של בת הזוג. במקרים אלו, יממנו באסותא עבור בני הזוג רכישת ביצית חדשה מתורמת בחו"ל. במקרה אחד או שניים מדובר בביצית שתרמה בת הזוג והיא תצטרך, אם תבחר בכך, לחזור על תהליך שאיבת הביציות.

   

  מאסותא נמסר כי האירוע נבדק לעומק ורועננו נהלים כדי לוודא שלא יישנה וכי האירוע דווח למשרד הבריאות.

   

  לפני כשלוש שנים אירעה תקלה מסוג אחר ביחידה להפרייה חוץ גופית בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר כאשר שלוש נשים שעברו טיפולי הפרייה בבית החולים קיבלו הודעה שישנו חשד שהביציות שלהן הופרו בזרע של גבר זר ולא של בעליהן והוצע להן להתחיל את הטיפול מחדש.

   

  עופרה בלבן, יושבת ראש עמותת "חן לפיריון" אמרה בתגובה: "אני מצירה מאד על התקלה. מי כמוני יודעת עד כמה יקר נפשית וכלכלית לבצע תרומת ביציות מחו"ל. אני קוראת לאסותא לרענן נהלים כדי למנוע תקלות וליושב ראש ועדת עבודה והרווחה לזרז ככל שניתן את אישור חוק תרומת הביציות".

   

  עופרה בלבן, יושבת ראש עמותת "חן לפיריון", הביעה צרה על התקלה: "מי כמוני יודעת עד כמה יקר נפשית וכלכלית לבצע תרומת ביציות מחו"ל. אני קוראת לאסותא לרענן נהלים כדי למנוע תקלות וליושב ראש ועדת עבודה והרווחה לזרז ככל שניתן את אישור חוק תרומת הביציות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אסותא. בית החולים הציע לזוגות טיפולים על חשבונו
  צילום: ירון ברנר
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים