שתף קטע נבחר

סירב לעבודות שירות במערב י-ם: ואנונו חוזר לכלא

מרדכי ואנונו, שהפר את ההגבלות שהוטלו עליו עם שחרורו מהכלא, לא הסכים לרצות את עבודות השירות שלו מחוץ למזרח ירושלים, והעליון החליט להפעיל את העונש שנגזר עליו במקור

מרגל האטום, מרדכי ואנונו, ייכנס לכלא לשלושה חודשי מאסר ולא ירצה את העונש שנגזר עליו - עבודות שירות. כך קבעו היום (ג') שופטי בית המשפט העליון אדמונד לוי, עדנה ארבל ואסתר חיות. הם קיבלו את ההחלטה אחרי שואנונו סירב לרצות את עבודות השירות שלו שלא במזרח ירושלים.

 

על ואנונו נגזר עונש של חצי שנת מאסר בפועל בבית משפט השלום בירושלים, לאחר שהורשע ביצירת קשר עם גורמים זרים

והפר את הצווים שהוטלו עליו עם שחרורו מהכלא ב-2004. בית המשפט המחוזי קיצר את עונשו לשלושה חודשי מאסר בפועל, ו-ואנונו הגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון, שנדחתה. עם זאת, בית המשפט ביקש לבחון את האפשרות שואנונו יבצע עבודות שירות במקום עונש המאסר במזרח ירושלים, לאור החשש שלו שייפגע אם ירצה את עונשו במקום שבו יש יהודים.

 

עורך הדין דן אלדד, מנהל תחום תפקידים מיוחדים בפרקליטות המדינה, התנגד לכך שואנונו יבצע עבודות שירות, כיוון שלא הסכים שהוא יהיה זה שיקבע היכן יבצע את העבודות. בנוסף טען עורך הדין כי עבודות שירות מחייבות אמון, וקשה לתת אמון באדם שממשיך להפר את הצווים שהוצאו נגדו. לפני כחודשיים טען אלדד כי ואנונו גם שיקר לממונה על עבודות השירות, ולכן - הבהיר - הוא מתנגד להמרת מאסרו בעבודות שירות.

 

בית המשפט העליון קבע היום כי מחוות הדעת שהונחה בפניו על ידי הממונה על עבודות השירות, עולה כי חששו של ואנונו

נבחן בכובד ראש ותוך התייעצות עם גורמים שונים, ולבסוף הוצע לואנונו מקום עבודה במערב ירושלים, אך הוא סירב לכך. "בנסיבות אלה לא נותר לנו, אלא להורות על כך שואנונו יישא בעונש שהושת עליו במתקן כליאה", קבעו השופטים.

 

בעקבות החלטת בית המשפט העליון אמר עו"ד דן אלדד ל-ynet: "בית המשפט בדק כל אפשרות כדי להימנע מעונש מאסר נוסף על ואנונו. בסופו של דבר לא נותרה ברירה, משום שמר ואנונו ביזה והפר כל צו בעניינו. בית המשפט השתכנע שהמידע שמחזיק ואנונו וטרם פרסם רלוונטי, וגילויו מסוכן לביטחון המדינה גם היום, 24 שנים לאחר שנעצר לראשונה. בנסיבות אלה הפרות הצווים מצדו מסכנות את ביטחון המדינה, ולכן מערכת אכיפת החוק לא תוכל להתעלם מהפרות אלו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרדכי ואנונו. "מסוכן לביטחון גם היום"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים