שתף קטע נבחר

האזרח הקטן נפגע בגדול: "מוציאים את הזבל"

מחכים לרכבת, סובלים מהעומס בבתי החולים ולא רואים את הרב: דו"ח המבקר חשף מחדלים רבים הנוגעים לאיכות החיים ולכיס שלכם. המשנה למנכ"ל מסביר: "הדברים הקשים נחשפים, אבל זה בגלל שאנחנו מבצעים ניקוי אורוות ומוציאים את הזבל"

האזרח הקטן שוב נאלץ לשלם בגדול. דו"ח מבקר המדינה עב הכרס, שנכתב על לא פחות מ-1,460 עמודים, חשף אתמול (יום ג') לא מעט מחדלים, הנוגעים ישירות לאיכות החיים ולכיס שלכם. חולים מחכים שנה וחצי לקבלת תור בבית חולים פסיכיאטרי, בעלי מכוניות מסבסדים ללא ידיעתם ובניגוד לחוק את ביטוח החובה של רוכבי האופנועים, ודיירים בדיור הציבורי נאלצים לגור בבתים בהם יש ליקויים שמסכנים חיי אדם.

 

והרשימה הזו לא מסתיימת כאן. מאושפזים נבדקו על ידי פקידי קבלה בחדרי המיון וסבלו מהעומס הרב, משקיעים נפגעו מתנהלות האוצר, מתפללים

 כמעט ולא ראו את רב השכונה שלהם (ששהה בעיקר בחו"ל) והנוסעים ברכבת נאלצו לחכות ולחכות לה, ולהצטופף עם מאות אחרים בקרון.

 

"האזרח הקטן ודאי נפגע, במיוחד כאשר יש חוסר יעילות", מסביר בועז ענר, המשנה למנכ"ל מבקר המדינה. "כאשר משקיעים מיליארדים של כספים בפרויקטים ולא מביאים אותם לידי סיום, זה בזבוז משאבים. לדוגמה, אותה רכבת מתוכננת לירושלים, שהשקיעו בה מיליארדים והיא עומדת כאבן שאין לה הופכין. האזרח לא מקבל שירותים בסיסיים ולא מקבל אלטרנטיבה תחבורתית. כסף משמעותי מושקע ולא נושא פירות".


לינדנשטראוס וריבלין. "מנגנוני הבקרה נועזים יותר" (צילום: גיל יוחנן)

 

ענר, המשמש כמנהל חטיבה לביקורת משרדי הממשלה, הוסיף: "במדד השחיתות לכאורה יוצא שאנחנו מידרדרים, אבל זו תחושת הקהל. אני חושב שמנגנוני הבקרה והביקורת, כדוגמת משרד המבקר, היועץ המשפטי לממשלה, הפרקליטות והתקשורת חושפים הרבה יותר, נועזים יותר ומרתיעים יותר. אולי יש מסה של חשיפה, אבל זה בעצם ניקוי אורוות ואיתות לבעלי העוצמה, לשלטון ולבעלי ההון - שימו לב, יש מתן חובת דין וחשבון. תצטרכו לתת תשובות לשאלות נוקבות".

 

"הולילנד חשף את השחיתות ברבדי הביניים"

לדברי ענר, מדינת ישראל החלה להידרדר כבר מזמן, עם עליית חשיבות מרכזי המפלגה בבחירות האישיות, המחייבות מימון רב של המתמודד התלוי במרכז - ותשלום בג'ובים, מכרזים וכדומה. לדבריו, מתברר שיש שרים שהם לא פחות קוטלי קנים מצחי הנגבי. 

 

 "אנו רואים כיום את תהליך ניקוי האורוות עליו דיברתי", אמר ענר. "הדברים נחשפים והם קשים, אבל זה משום שאנו מוציאים את הזבל, וכל מה שהצטבר מתחת לפני השטח במשך שנים רבות נחשף עכשיו לעיני הציבור. ישנם פוליטיקאים הגונים

 וזה מאותת לאחרים. בן אדם יכול להיות מתוחכם יום-יומיים אבל הוא יודע שיום אחד הוא עלול להיקרא לתת דין וחשבון. אני רואה בכל התהליך משהו חיובי, נעשית פה פעולה שיטתית שצריך לברך עליה".

 

"האווירה של השחיתות חלחלה לא רק למערכי השלטון הבכירים ביותר, אלא גם לרבדי הביניים, כגון תחום התכנון והבנייה, ועדות מקומיות וסביבת המאכערים", הוסיף ענר. "פרויקט הולילנד הביא לחשיפה של התופעה, למודעות הקהל ולרצון של התקשורת וגורמי האכיפה להתעמק בפרויקטים נוספים ולתת תשובות לשאלות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דו"ח 2010. ניקוי אורוות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים