שתף קטע נבחר

מי מתחזה לדן חלוץ בפייסבוק?

פרופיל פייסבוק תחת שמו של הרמטכ"ל לשעבר עוסק בענייני צבא ובטחון. מפעיל הפרופיל טוען: מדובר בסאטירה

מדוע הרמטכ"ל לשעבר, דן חלוץ, מקשר בעמוד הפייסבוק שלו לידיעה על תערוכה שמאשימה את ישראל בגניבת מים, ומגיב "ישראל (הפלג הפאשיסטי של העם היהודי) אינה יכולה לגנוב מים, היא פשוט לוקחת אותם, כפי שאלוהים הורה לה בחלום"?

 

לא מדובר בחלוץ עצמו שמתחבר לפייסבוק ומהגג. זהו פרופיל מזוייף שאינו שמופעל על ידי מי שמזהה עצמו כחייל לשעבר, וטוען שזו סאטירה, ומאשים את חלוץ בפשעי מלחמה.

 


 

פייסבוק, הרשת החברתית הגדולה בעולם, מאפשרת לכל אחד לפתוח פרופיל בכל שם ולהעלות אליו תמונות. מאחר שלא ניתן לאמת את זהותו של מי שפותח פרופיל, תופעות התחזות הינן שכיחות באינטרנט מאז ומעולם, ובפרט ברשתות החברתיות מאז שפרחו בשנים האחרונות. ידוענים זוכים לפעמים לפרופילים מזוייפים לשם לעג וסאטירה, כאשר בחלק מהמקרים מובהר כי מדור בפרופיל מזוייף.

 

מוזיקה אהובה: הרעש של נפלם בבוקר

בעמוד הפייסבוק של חלוץ נמצאת תמונתו כשהוא יושב מחוייך עם קסדה. בכתובת מגוריו מצויין הלסינקי, פינלד. במבט ראשון אפשר לטעות ולחשוב כי אכן מדובר בחלוץ, אך בקריאה מעמיקה יותר ניתן לראות כי נמתחת ביקורת נוקבת וקיצונית על הרמטכ"ל לשעבר, לכאורה בשמו.

 

בין תחומי העניין של "דן חלוץ" בפרופיל מופיעים "הפצצה ארוכת טווח", ו"תיקי השקעות". בסעיף הדעות הפוליטיות נכתב "להרוג את כולם" ובסעיף ההשתייכות הדתית - "האלוהים שלך מתיר להרוג אנשים? אני בעניין". המוזיקה האהובה עליו היא "רעש של נפלאם בבוקר" - פרפרזה על הציטוט המפורסם מסרט המלחמה "אפוקליפסה עכשיו".

 

מפעיל הפרופיל מפרסם תמונות מהפגנות מבילעין ומקומות נוספים וכן מגיב בתור "חלוץ" על כתבות ופרסומים נוספים אשר עולים ברשת, בלשון מלעיזה ומתריסה. על כתבה בנושא פרשת הריגול האחרונה שנחשפה השבוע כתב "אם העלמתי אזרח ואף אחד לא יודע, האם הוא באמת נעלם?".

 

המתחזה: לא מזוייף, אינה סאטריה

מפעיל הפרופיל, שלא מוכן למסור את שמו, כותב ל-ynet בתשובה כי הוא "אזרח ישראלי, בן לאם יהודייה, שירתתי בצבא ובאופן מסויים תחת פיקודו של רא"ל חלוץ", הוא אומר

שהוא בן 30 מרעננה במקור, "ששוכנת בחלקה על אדמת הכפר טבסור", לדבריו.

 

אותו מפעיל מסתורי אומר כי הוא  נפגע ומתרעם על הגדרת הפרופיל כ'מזוייף'. "הפרופיל הזה איננו מזוייף אלא סאטירי" הוא כותב, "זה הבדל חשוב, מבחינה אומנותית, וגם חוקית". לדבריו אנשים מבינים את האירוניה בדבריו ומובהר כי הוא לא מנסה להתחזות אלא להציג דמות באופן סאטירי.

 

בפייסבוק חברים, על פי החברה, יותר משני מיליון גולשים ישראלים. לדמותו של חלוץ בפייסבוק יש כעת 260 חברים בלבד והוא פעיל ברשת, ומגיב גם לפעילות אצל חברים אחרים בנוסף לעדכונים שהוא מפרסם בעמוד שלו.

 

"דן חלוץ הוא פושע מלחמה"

מדוע החליט לצאת במחאה נגד חלוץ בפייסבוק? "ההחלטה נובעת מכמה סיבות", הוא כותב, "ביניהן תיעוב עמוק שאני חש כלפי רב אלוף חלוץ מתוקף היכרותנו, וממעשיו ודרכיו להתבטא. פלטפורמת הפייסבוק משמשת מקום מפגש חברתי לאנשים שלעולם לא היו נפגשים או משוחחים, וכן במה להבעת עמדות בצורה חופשית".

 

"דן חלוץ הוא פושע מלחמה מתועב לא פחות משאר הגנרלים והפוליטיקאים בישראל", הוא מאשים, "יש לי עניין אישי בו מכיוון שהוא ואני שותפים לפשע. שוב, מדובר בסאטירה ולא בזיוף מכיוון שאינני מתיימר להיות דן חלוץ, אלא רק להציג אותו ואת אישיותו בצורה מגוחכת וסאטירית, וזה על מנת שאנשים ינסו להעיז ולהביט במפלצת בלי לברוח בפחד. אפשר אולי גם לקרא לזה הומור שחור".

 

מלשכתו של חלוץ נמסר "אנו דוחים את הנושא בשאט נפש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חלוץ. מתחזים אליו בשביל סאטירה
צילום: עידו ארז
מומלצים