שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  תפילה על החינוך
  בכל ראש חודש סיוון מתכנסים אלפים בציון קבר השל"ה בטבריה ומתפללים שההשקעה האדירה בחינוך - תישא פרי. אבי רט משיל את שכבות הציניות ומשתדל להגיע בכל שנה

  את העובדה שלאף אחד אין תעודת ביטוח בחינוך ילדיו, אנו כבר מכירים והפנמנו מזמן. לאף אחד, והכוונה ממש לאף אחד - לא לרבנים ולא למחנכים, לא לפשוטי עם ולא לעשירים, לאף אחד ללא יוצא מהכלל - אין תעודת ביטוח על חינוך ילדיו.

    

  אנחנו יכולים להשתדל, להתאמץ, לתת להם הכי טוב שאפשר - אהבה ותמיכה, כסף ועצה, הכוונה והדרכה, אנחנו יכולים להיות שם עבורם כל היום וכל החיים - ועם כל זה, לאף אחד אין ביטחון שחינוך ילדיו יצליח. ראינו גם ראינו בני טובים היוצאים לתרבות רעה, ובני עניים שמהם תצא תורה. ראינו גם ראינו אחרי שילדים ונערים נעצרים בחשד לכל מיני ענייני סמים, אלימות, אונס וכדומה, פני הורים מופתעים כשנודע להם על תעלולי ילדיהם והם אומרים "זה לא יכול להיות, אנחנו מכירים את ילדינו, איך זה שהם הפכו פתאום לכאלה רעים?"

    

  הורים יכולים להשתדל לתת לילדיהם את הטוב ביותר לפי הבנתם, ואף על פי כן לפעמים ההשקעה לא נותנת את הפירות המקווים.

   

  מאז בריאת העולם הייתה מלאכת החינוך בצד הסיפוק והנחת שבה, גם מלאכה קשה, מורכבת ורצופת אכזבות. לא צריך תמיד ואוטומטית להאשים את ההורים במעשי ילדיהם, אבל גם אי-אפשר לפטור אותם לגמרי מאחריות. קין רוצח את אחיו הבל, אחי יוסף משליכים אותו לבור ומוכרים אותו לישמעאלים, וכן הלאה לאורך כל התנ"ך ולאורך כל ההיסטוריה אנו נתקלים בעוגמות נפש גדולות וצער של הורים על מה שיצא מילדיהם.  

   

  ובכל זאת

  לא חייתי בזמנים עברו, ואין לי כלים להקביל לעבר, אולם כל הורה יודע במציאות של היום כמה קשה ומורכב לחנך. כמות ועוצמות הדברים שהילד נחשף להם, הלחצים והגירויים המופעלים עליו דרך החברה, התקשורת, הרחוב וכדומה, הופכים את מלאכת החינוך לכמעט בלתי אפשרית.

    

  אפשר לתת לילד לכאורה הכול - בית, כסף, תמיכה, והדרכה - ואף על פי כן דברים יתפספסו.

    

  מצד שני, גם אי-אפשר ואסור להרים ידיים ולומר שאין לנו ההורים כוח לעמוד ולהתמודד מול כוחות השוק, התקשורת והרחוב. אנחנו רואים אנשים מדהימים בכל תחומי החיים, בין אם זה חיילים מצטיינים או מכל תחומי החיים האחרים - ושומעים אותם אומרים שזה הכול מהבית ומהחינוך שקיבלנו. כמה חשיבות יש לאינטימיות והקשר האישי והישיר בין ההורה לילדיו, לזמן האיכות, לשיחות הקטנות ולטיולים, לשולחן השבת ולסעודות בחגים - כיצד כל זה מטביע את חותמו על הילד, ומעצב את אישיותו וערכיו.

    

  כששומעים ורואים לדוגמא את מרים פרץ, האמא השכולה כפול שניים, ורואים את תעצומות הנפש שלה - מבינים מהיכן צמחו בניה הגיבורים. וזו רק דוגמא אחת לרבבות הורים מדהימים ומסורים המקימים כאן דור ישרים מבורך.

    

  הורים ומחנכים רבים מתלבטים רבות בשאלת החינוך הנכון בעת הזו. עד כמה מקל ועד כמה גזר, עד כמה פתיחות ועד כמה שמרנות, עד כמה סמכות ועד כמה חופש. הלוואי והייתה תשובה מוחלטת לכל השאלות. אז נכון שתשובה מוחלטת ותעודת ביטוח - אין, אבל בכל זאת כיוונים ומגמות יש.

   

  למען החינוך

  לפני שנים רבות, כשילדינו עוד היו קטנים וצעירים, הזמין אותי חבר לבוא איתו לטבריה בערב ראש חודש סיוון. צמוד לקברו של הרמב"ם בעיר  נמצא קברו של השל"ה הקדוש. (השל"ה - רבי ישעיהו הלוי הורוביץ זצ"ל, מגדולי רבני אשכנז במאות ה-16 וה-17, גאון בתורת הנגלה והנסתר). כשהגענו לציון הקבר ראיתי שם אלפים ורבבות של אנשים מכל הארץ, הבאים להתפלל תפילה מיוחדת להצלחה בחינוך הילדים. מאז אני משתדל להגיע למקום הזה במשך שנים רבות והמחזה הזה רק גובר ומתעצם.  

   

  לרבי ישעיהו הורוביץ מיוחסת תפילה להצלחה בחינוך הילדים, שטוב לאומרה תמיד, אך השל"ה המליץ לאומרה במיוחד בערב ראש חודש סיוון, חודש שבו ניתנה תורה לעם ישראל.

    

  אם נקלף מעצמנו לרגע את מעטה הציניות ,הביקורתיות והחספוס, נגלה שיש משהו מאוד מיוחד בכך שבאים רבבות אנשים מקצווי ארץ, מכל העדות ההשקפות והסוגים, להתפלל תפילה קצרה להצלחת חינוך ילדיהם. הרי מה יש להורים יותר מאשר הרצון לנחת ולהצלחה של יוצאי חלציהם?הרי למה הם עמלים וטורחים ומקדישים חייהם אם לא למען הילדים? ואחרי הכול - ולפני הכול - דווקא

  בגלל שאין תעודת ביטוח על כלום - באים לשפוך שיח ותפילה למען חינוך ילדיהם.

    

  כך, עומדים אלפי אנשים - אבות ואמהות - ועיניהם זולגות דמעות של תחינה, משאלה ובקשה: "...על כן באתי לבקש ולחנן לפניך שיהא זרעי וזרע זרעי כשר. ואל תמצא בי ובזרעי עד עולם שום פסול ושמץ, אך שלום ואמת וטוב וישר בעיני אלוקים ובעיני אדם... ותן לכל גויה וגויה די מחסורה בכבוד ותן להם בריאות וכבוד וכוח... ויהיה אהבה ואחווה ושלום ביניהם... בגלל אבות תושיע בנים להיות הענפים דומים לשורשם..."

    

  כדי להצליח בחינוך צריך להשקיע הרבה חום, אהבה, מסירות, תשומת לב, רגישות, חוכמה ותבונה. אלו היסודות הבריאים של האדם והילד, ותורת החינוך. ערב ראש חודש סיוון, טוב להוסיף תבלין של תפילת הורים מעומק הלב, שכל ההשקעה הזו תצלח ותשא פרי, ויהיה זרענו וזרע זרענו עד עולם טוב, בריא, מוצלח ושמח, ויהיה ה' בעזרו. יתקבלו תפילותינו לרצון.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חינוך הילדים. לפני הכל ואחרי הכל
  צילום: סי די בנק
  מומלצים