שתף קטע נבחר

האיחוד האירופי תוקף את פייסבוק על פרטיות

רגולטורים באיחוד שלחו להנהלת פייסבוק מכתב שלפיו הפרת הפרטיות שמבצע האתר "בלתי מתקבלת על הדעת". בעקבות הביקורת הנוקבת מכונסת פגישת חירום

הנהלת פייסבוק קיבלה מכתב ובו ביקורת נוקבת מצד רגולטורים באיחוד האירופי, שטוענים כי הרשת החברתית מסכנת, מפרה ופוגעת בפרטיות אזרחי האיחוד וכלל משתמשיה בעולם, וכי הפגיעה "אינה מתקבלת על הדעת", לפי דיווח של הפייננשל טיימס.

 

פייסבוק תחת אש

פייסבוק נתונה ללחץ הולך וגובר מצד גורמים שונים בעולם אשר מתנגדים להגדרות הפרטיות של האתר, אשר נכנסו לתוקף בדצמבר 2009.

 

לפי הגדרות אלו, כל תוכן המועלה לרשת החברתית מחייב סיווג משל עצמו לרמות חשיפה של בין "חברים נבחרים", ועד לרשת כולה. מודעות נמוכה של 400 מיליון משתמשי פייסבוק והעובדה שברירת המחדל היתה, בראשיתה, "פרסום לכל", אשר מאפשרת את הצגת התכנים שהועלו גם בתוצאות מנועי חיפוש.

 

בנוסף לתכנים, גם הפרופילים ורשימות החברים הפכו נגישים וחשופים יותר, ודווח כי ישנם ישומים ותוספים שאוספים מידע על אודות המשתמש לאחר שהוא מוסיף אותן לפרופיל שלו. לאזרחי מדינות אירופה מודעות גבוהה יחסית לנושאי פרטיות מידע - בעבר חסמו בגופם את רכבי צילום הקרקע של גוגל - ועל כן בחרה הנהגת האיחוד לתקוף את הנהלת הרשת החברתית.

 

גורמים באיחוד האירופי אומרים שעל המידע האישי של משתמשי פייסבוק לזכות להגנה טובה יותר, ושמן הראוי שתהיה להם יכולת לשלוט על תכנים שלהם ולבחור אם יגיעו למנועי חיפוש או לא. גם בארה"ב זכתה הרשת החברתית לביקורות קשות מצד נציבות הסחר הפדרלית בנושאי פרטיות ואבטחת מידע.

 

ההנהלה לא ממהרת להתכופף

ריצ'ארד אלן, מנהל המדיניות הציבורית של פייסבוק באירופה, אמר שהחברה עדיין שוקלת את תגובתה למכתב הקשה. על אף שבעבר ביצעה הנהלת האתר תיקונים בהתאם למספר תלונות של גורמים רשמיים באיחוד, יש להניח כי על סוגיות מסויימות לא תתפשר ההנהלה.

 

כאשר ביקש האיחוד מהנהלת הרשת החברתית לאפשר למשתמשים להופיע תחת שמות בדויים, כפי שמתירים חוקים מקומיים (כמו בגרמניה, לדוגמה) – סרבה ההנהלה לבקשה, בטענה כי מדיניות האתר מחייבת את כל גולשיו להיות חשופים בשמם האמיתי (או זה שהזינו כשפתחו את הפרופיל), ושלכל פרופיל יש רק שם אחד.

 

האינטרס של פייסבוק ברור – הרשת נמצאת בחיפוש מתמיד אחר הזדמנויות עסקיות בתחום הפרסום המקוון, ועל כן מעודדת את המשתמשים לפתוח את הפרופילים שלהם כמה שיותר – ולחשוף אותם למפרסם.

 

כיצד ישונו נהלי הפרטיות?

לפי בלוג All Facebook, הנהלת פייסבוק כינסה פגישת חירום בנושא, במטרה לדון באסטרטגיה הכוללת של החברה בתחום הפרטיות – אשר מושך יותר מדי תשומת לב שלילית. הפגישה תתקיים הלילה (ה') במטה החברה.

 

עדיין לא ידוע מה ייקבע בפגישה, אולם ניתן לראות כי הביקורת הקשה מחייבת שינוי.

 

השינוי יכול לנוע בין הרחבת אפשרויות החשיפה ועד הסרה מלאה של נהלי הפרטיות שהוצגו בדצמבר האחרון. החברה גם התבקשה בעבר להגביל את המידע שאוספות אפליקציות שונות אשר מתקינים המשתמשים, ויתכן שיבוצע שינוי גם בתחום זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים