שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הפגינו מול אזכרה צבאית בי-ם: "מביש ומחליא"

  כמה מהמשתתפים בטקס לזכר חללי גדוד 71 של הצנחנים זועמים על פעילי שמאל שהפגינו לידם במחאה על ההתיישבות היהודית בשכונת שייח ג'ראח במזרח י-ם. המפגינים טוענים: "המשטרה העבירה אותנו לשם, לא ידענו על הטקס"

  עשרות פעילי שמאל הפגינו ביום רביעי אחר הצהריים בשכונת שייח ג'ראח במזרח ירושלים, מול אנדרטת הזיכרון ללוחמי גדוד 71 של חטיבת הצנחנים, בה התקיימה באותה שעה אזכרה בנוכחות בני משפחות הנופלים. ככל הנראה, הסיבה לסמיכות האירועים הצורמת היתה מקרית.

   

  פעילי השמאל הפגינו במחאה על ההתיישבות היהודית בשכונה, על רקע הגעתם של אלפי מבקרים לאזור במסגרת אירועי יום ירושלים. אלא שהם התמקמו דווקא מול האנדרטה בה התקיימה האזכרה השנתית לזכר נופלי הגדוד במערכות ישראל ובמערכה על שחרור ירושלים בפרט. 

   

  אזכרה מול הפגנה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  חלק מהנוכחים התעמתו בסיומה עם עשרות המפגינים ונזפו בהם על העיתוי. אחד מפעילי הימין המרכזיים בשכונה הטיח בהם: "מה הצעד הבא? הפגנות בהלוויות?".

   

  מרדכי ברנר, אשר הגיע לאזור לרגל יום ירושלים, נקלע במקרה למקום. "האנשים היו בהלם, הגיעו אנשי הגדוד, קרובי הנופלים ופתאום מפגינים מולם אנשים חסרי רגישות", סיפר ל-ynet, "הם טוענים שזה לא היה מכוון? אלו שטויות. הם הגיעו כשהטקס התחיל וגם התפזרו אחריו, מה מנע מהם להסתלק עד סיום הטקס? שיפגינו אחרי".


  "פתאום מפגינים אנשים חסרי רגישות" (צילום: מרדכי ברנר)

   

  יוסי בלום, שהשתתף בקרב על שחרור השכונה כחייל בגדוד 71, סיפר ל-ynet כי הוא ויתר המשתתפים הזדעזעו מההפגנה. "היינו באמצע האזכרה, קראו קדיש על הנופלים, והם בצורה מכוונת עם רמקולים התחילו לקראו סיסמאות נגד כיבוש. זה היה מעשה מביש ומחליא".

   

  "מעשה שלא ייעשה" 

  "כל ותיקי הגדוד ירדו למחות בסיום הטקס, אך ראינו שאין עם מי לדבר", סיפר בלום, "זה מעשה שלא ייעשה, הקריאות החלו בדיוק כאשר החלו קוראים קטעים מיזכור. יש בגדוד אנשים משמאל ומימין המפה הפוליטית, אך כולם משפחה אחת. החבר'ה האלה באו וחיללו את האזכרה הזו ואת זכר חללי הגדוד".  

   

  חנן ארז, איש גדוד 71 שכיהן כמזכ"ל מרץ ויו"ר מפ"ם, היה סלחן יותר כלפי המפגינים. בשיחה עם ynet הוא הסביר כי הוא מאמין להם שלא תיכננו להפגין דווקא בזמן האזכרה. "בירושלים כמו ירושלים, הכול קורה ביחד - בצד אחד

  אזכרה כואבת וחברים שנפלו, מצד שני הייתה הפגנה קולנית שהקשתה על קיום האזכרה, אך אני לא חושב שזה היה מכוון כנגד האזכרה".

   

  אסף שרון, שהשתתף בהפגנה, טען בתגובה כי הוא וחבריו כלל לא ידעו על קיום האזכרה. "ההפגנה לא הייתה קשורה לטקס, זו הייתה משמרת מחאה בתוך השכונה, שכן ידענו שיגיעו פעילי ימין רבים. עמדנו וקראנו סיסמאות והמשטרה העבירה אותנו לצומת הזה, זה פשוט קצה הרחוב שם. לא ידענו על הטקס, ניסינו לחזור לתוך השכונה, והמשטרה התנהלה בעצבנות, כשראינו שזה לא הולך התפזרנו. כתושבי ירושלים, אותנו מעניינת השכונה". כמה מהפעילים שהפגינו ציינו בשיחה עם ynet כי ממש ממול לאותה אזכרה - נערכה גם "הילולה" של אנשי הימין.


  פורסם לראשונה 14/05/2010 00:08

   

  בהכנת הידיעה השתתף רונן מדזיני
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ההפגנה בשייח ג'ראח שלשום
  צילום: נועם מושקוביץ
  האנדרטה בשייח ג'ראח
  צילום: מרדכי ברנר
  מומלצים