שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סערה רגשית קשה: מהי הפרעת אישיות גבולית?

  היא כמהה לקשר, אך כשהוא מגיע - היא מרגישה חנוקה ומחבלת בו. ynet וידיעות ספרים גאים להציג: סדרת כתבות חדשה בעקבות ספרם החדש של העיתונאי חנוך דאום והפסיכולוג הקליני אריאל הרטמן, בשביל הנפש. פרק ראשון - הפרעת אישיות גבולית

  קושי לווסת כעסים, אישיות לא מגובשת, התחלה של דברים מבלי לסיים אותם, חרדת נטישה וזעם גדול: מהי הפרעת אישיות גבולית, ממה היא נובעת וכיצד מטפלים בה? איך אישה מגיעה למצב בו היא חותכת את עצמה רק כדי להרגיש כאב, ויוצרת דרמות בחייה - בכל מישור - רק כדי להפיג את הריקנות שבפנים?

   

  סדרה מצולמת חדשה של העיתונאי חנוך דאום והפסיכולוג הקליני אריאל הרטמן, שנוצרה בעקבות הספר החדש של השניים "בשביל הנפש", מנסה לענות בין השאר גם על שאלות אלו. הסדרה מטפלת במגוון נושאים בתחום הנפש, כשבסרטון שלפניכם מדברים השניים על אנשים הסובלים מהפרעת אישיות גבולית. 

   

  בימוי והפקה: אילן שושן, עריכה: דניאל קיסרי, עיצוב אפטר: אסף בן ששון

   

  "הפרעת אישיות גבולית מאופיינת בסערה רגשית שקשה לשאת", מסביר הרטמן, והיא תוקפת נשים יותר מגברים. הרטמן מסביר כי מדובר באנשים שקשה להם לווסת את כעסיהם ושאישיותם לא מגובשת. אחד מהמאפיינים העיקריים של ההפרעה היא חרדת נטישה. כך, נשים שסובלות מההפרעה בדרך כלל רוצות מאוד קשר רומנטי - אך כשהוא מגיע הן חשות מחנק וחרדה, ומחבלות בכל חתירה לאינטימיות.

   

  ממה נובעת הפרעת אישיות גבולית? לדברי הרטמן, המקור הוא באם - אמהות שחשות אמביוולנטיות ביחס להתקשרות עם הילד, וכשהילד מתחיל להתרחק הן

  מרגישות נטושות - גורמות למעגל אימה בלתי נגמר: האם גורמת לילד להרגיש אשם על שהתרחק, הוא מבין שאסור לו להתרחק יותר מדי - אך כשהוא מתקרב, היא מרחיקה אותו שוב. כך, נוצר אצל הילד בהתבגרותו דפוס מתמיד שנע בין ריחוק לקרבה.

   

  הספר של דאום והרטמן מביא את סיפורם של 25 מטופלים של הפסיכולוג, שנתנו את הסכמתם להיכלל בספר (בשינוי פרטים מזהים, כמובן). השניים נפגשו במשך שנתיים וחצי, מדי שבוע, ודנו במקרים ובטיפולים. הספר מטפל במגוון נושאים: האישיות החרדתית, האישיות הנמנעת, אדם עם בעיית התמכרות, פרנואיד, אדם הסובל מדיכאון, חרדה, הפרעות קשב ובעיות במיניות.

   

  בשביל הנפש, חנוך דאום ואריאל הרטמן, הוצאת ידיעות ספרים

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רוצה, ואז מחבלת
  צילום: index open
  חנוך דאום. עבודה של שנתיים וחצי
  צילום: איציק בירן
  25 סיפורי מטופלים. אריאל הרטמן
  צילום: איציק בירן
  כריכת הספר
  עטיפת הספר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים