שתף קטע נבחר
צילום: הילה דוד

מעסיק - כך תזהה את העובד המולטי טאלנט

עולם העבודה המודרני מחייב לעיתים התפתחות מעבר למסלול הקריירה המסורתי. איש מחשבים יצטרך בעתיד לנהל פרוייקטים, כך גם מעצב לא נעצר בשלב העיצוב, ועו"ד עשוי להזדקק לכישורים נוספים כדי להצליח - כך תזהה את המועמד הנכון

עולם העבודה המודרני מחייב - ומאפשר - לאנשים פרופסיונלים להתפתח מעבר למסלולי הקריירה המסורתיים שלהם. היום רופא לא רק מטפל באנשים, הוא יכול להיות חוקר, יועץ במערכות בריאות, מרצה, מנהל מכון רפואי, אפילו לכתוב טורים לעיתונות על רפואה. גם עורך דין לא רק מטפל בתביעות, איש מחשבים לא רק מפתח מוצרים, ומעצב לא נעצר בשלב העיצוב.

 

 

במסגרת תפקידי אני נתקלת הרבה מאוד בבקשות לאייש תפקיד שבעצם מחייב אנשים לעשות הסבה מקצועית, או סוג של שינוי במיקוד התעסוקתי שלהם. לדוגמה, רופאים שעוברים מהתחום הקליני והטיפולי לעבודה בתעשיית התרופות לייעוץ רפואי ומחקר, עושים שינוי מאוד משמעותי.

 

בהייטק, איש צוות פיתוח שעובר לניהול פרויקטים, מתמודד עם משימות ניהול יותר מאשר עם משימות טכניות של פיתוח. מעצבת מטבחים מצטיינת יכולה לקבל תפקיד במכירות של החברה, ולהציג ללקוחות את המטבחים – גם כאן יש מעבר משרטוט ותכנון, לאינטראקציה עם אנשים ושימוש ביכולות מכירה (בתקווה שיש לה).

 

כמגייסים, נשאלת השאלה איך אנחנו יכולים לנבא את ההתאמה של איש מקצוע בתחום אחד, למשל מפתח בהייטק – לתחום שונה – למשל ניהול צוות או פרויקט. כי השינוי הוא דרסטי ואין בדרך כלל ניסיון קודם שיכול להעיד על היכולות הללו.

אז איך אנחנו מאתרים את האנשים הנכונים ואיך אנחנו מנבאים הצלחה?

 

7 עצות למציאת המולטי טאלנט:

1. בדוק אם היו בתפקידים הקודמים של המועמד ניסיונות שיכולים להעיד על היכולות הדרושות: אפילו יוזמות נקודתיות, אפילו בחיים האישיים – יש דברים שיכולים להתקשר למאפייני התפקיד החדש.

 

2. אני נתקלת בזה שלאנשים קשה לתאר איך תיראה העבודה החדשה שלהם, וקשה להם לפיכך לדעת אם היא תתאים להם או לא. לכן כדאי לצרף לראיון, ובכלל לתהליך המיון, גם מישהו שעושה את התפקיד כרגע - כדי שהמועמד יתרשם מהתפקיד. כך, גם המועמד יידע אם זה מתאים לו, וגם המלווה שלו לאותו יום יוכל להתרשם ממידת ההתאמה, ההבנה והפעילות שהוא מפגין בזמן התהליך.

 

3. בתהליך המיון: עשו למועמד סימולציה או תרגיל איך להתמודד עם מצב שמדמה סיטואציה מסוימת מהעבודה החדשה. אם יש חוקר שצריך להתחיל למכור ציוד, לדמות את הכניסה שלו למעבדה, יכולת ליצור אינטראקציה עם החוקרים והמנהלים, לשאול שאלות וכו'.

 

4. שימו דגש על בחינת האישיות של המועמד. בדקו מה המאפיינים האישיותיים הקריטיים שצריך לתפקיד – ובחנו לעומק אם הם קיימים אצלו.

 

5. דברו עם ממליצים שמכירים את המועמד מעבודתו הנוכחית, ושאלו אותם אם הם יכולים לראות אותו מבצע תפקיד חדש, מבחינת היכרות העומק שלהם עם הסגנון העבודה שלו.

 

6. שאלו את המועמד מה החלום התעסוקתי שלו ובדקו אם התפקיד המוצע הוא אכן חלק מהדרך להגשמת החלום. אם כן – יש סיכוי גבוה יותר שהוא מתאים לתפקיד ושיתאמץ בשביל למלא אותו טוב.

 

7. שאלו אותו איך הוא רואה בעיני רוחו את חיי היומיום של התפקיד, וגם איך הוא מדמיין את העבודה שלו בעוד חמש שנים – כזו אינדיקציה לשאלה אם הפנטזיה שלו, והמציאות של התפקיד, אכן מתחברים.

 

אל תיקחו פנטזיונר

היכולת לפתח קריירה במסלולים לא מסורתיים, מאפשרת לאנשים הרבה גיוון, ומעניקה אופציות להמציא את עצמם מחדש. המעסיק רק צריך לוודא שהשינוי בקריירה נעשה מהסיבות הנכונות, ולא מתוך שחיקה בתפקיד הנוכחי או מתוך פנטזיה לא מציאותית.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ממלא מספר תפקידים בו זמנית
מומלצים