שתף קטע נבחר

התנגשות בין שרים? התנצלות על קרקוע הרוסים

שר התיירות מול שר התחבורה: ל-ynet נודע כי בעקבות תקרית קרקוע המטוס הרוסי, יגנה מיסז'ניקוב את המהלך חסר התקדים. יו"ר חברת התעופה הרוסית הגיש מחאה רשמית: "האירוע פגע בישראל כמדינה המברכת על הגעת תיירים. זה הפרת הסכמים"

ההתנצלות שאחרי המשבר עלולה להצית עימות בין השרים. ארבעה ימים אחרי שמטוס חברת התעופה הרוסית "טראנס אירו" קורקע בנתב"ג, לאחר שהרשויות ברוסיה סרבו לאפשר למטוס ארקיע לאסוף 260 נוסעים ממוסקבה - ישראל צפויה להתנצל על המהלך חסר התקדים.

 

התגובה החריפה שננקטה במשרד התחבורה בלילה שבין שני לשלישי, והביאה "לשחרור" הנוסעים הישראלים ממוסקבה, חוללה סערה ברוסיה. ל-ynet נודע כי בעקבות זאת מתכוון שר התיירות סטס מיסז'ניקוב להתנצל באופן אישי בפני ראשי חברת התעופה הרוסית הגדולה, ולהעביר מסר ברוח דומה גם לשגרירות הישראלית במוסקבה, כדי שתעבירו ל"טראנס אירו".

 

מיסזנ'יקוב, שערך בשנה האחרונה מפגשים ושיחות לקידום התיירות הרוסית-ישראלית ולהפשרת המתיחות בענף התעופה בין המדינות שהיתה קיימת עוד לפני התקרית, צפוי לגנות את המקרה, ולהביע את צערו על כך שהוא התרחש. בכך צפוי שר התיירות לפתוח חזית מול שר התחבורה ישראל כץ.

 

הצעד החריג שבו נקטה רשות התעופה האזרחית במשרד התחבורה עורר את זעמם של הרוסים. במכתב ששיגר לשר יו"ר דירקטוריון החברה הרוסית, ליאוניד פלשקוב, הוא הסביר כי "הסיטואציה שנוצרה פוגעת בישראל כמדינה המברכת על הגעת תיירים. כל השנים הטיסות לא הופסקו אפילו לא ליום אחד, דבר שהבטיח קשר בין המדינות והאנשים, למרות אירועים צבאיים, פיגועי טרור ודברים שליליים אחרים. ב-17 השנים האחרונות הטסנו יותר משני מיליון איש בין המדינות".

 

פלשקוב הגדיר את הפסקת טיסות החברה על ידי ישראל באמצע השבוע כ"הפרת הסכמים בינלאומיים. היו בידינו את האישורים הדרושים להמראה וברור שנוסעינו ולא החברה שלנו קשורים לבעיה סביב חברת התעופה הישראלית. יותר מכך - ברגע שקיבלנו על כך מידע פעלנו לפתרון הבעיה של חברת ארקיע, כפי שסייענו בעבר בפתרון לבעיות עם חברות ישראליות אחרות. צר לי מאוד כי נוסעינו וחברי הצוות שלנו נוצלו כדי ללחוץ על שלטונות רוסיה, דבר שאינו מקובל עליי".

 

החברה הרוסית: "אנחנו מחכים להתנצלות"

יו"ר דירקטוריון "טראנס אירו" המשיך וכתב: "אף אחד גם לא התנצל באופן רשמי בפני הנוסעים שלנו ולא בפני החברה שלנו. אני מבקש להביא זאת לידיעת שלטונות ישראל ולבקש ממי שיצר את המצב להתנצל בפני אזרחי שתי המדינות שנפגעו, ולמנוע גישה כזו לתיירים".

 

תחילת הסיפור ביום שני בערב, אז מטוס ארקיע החזיר לסנט פטרסבורג תיירים רוסים שנפשו באילת.

משם הוא היה אמור להמשיך למוסקבה כשהוא ריק, על מנת לבצע טיסת ערב של ארקיע מרוסיה לישראל. אז דרשו רשויות התעופה המקומיות ברוסיה מצוות ארקיע להציג להם ויזות, מה שעורר תדהמה בקרב הטייסים והדיילים הישראלים. כל נסיונות השכנוע שלהם, שכללו תזכורת לכך ששתי המדינות ביטלו כבר לפני למעלה משנה את הצורך בויזות, עלו בתוהו.

 

הנוסעים הישראלים במוסקבה, בהם עשרות גמלאים שסיימו טיול מאורגן, עברו לילה מורט עצבים, ורק לחץ כבד של משרד התחבורה "שבר" את הרוסים. הלחץ כלל כאמור את קרקוע מטוס "טראנס אירו", שהיה אמור לטוס באמצע הלילה מנתב"ג לרוסיה, ובסופו של דבר טיסת ארקיע ממוסקבה לישראל המריאה ב-8 בבוקר.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארקיע. תקרית הוויזות החלה במשבר
מיסז'ניקוב. מתנצל ומגנה
צילום: רמי חכם
מומלצים