שתף קטע נבחר

דמיסיה כמעט גורש: "הוא גדל כישראלי לכל דבר"

ברגע האחרון נמנע גירושו של צעיר שהגיע ארצה כתייר מאתיופיה לפני יותר מעשור, בן למשפחה יהודית מכובדת. עד היום לא הצליח להוכיח את יהדותו ושוהה בארץ בניגוד לחוק. חבריו נאבקים למענו: "מגרשים אדם שבילה כאן את כל חייו"

11 שנים עברו מאז הגיע דמיסיה לישראל מאתיופיה. אז היה בן 16, והצטרף לבני משפחתו שעלו שנים קודם לכן לארץ. כבר בתחילת הדרך התעוררו בעיות בהוכחת יהדותו, ועל כן הסתפק באשרת תייר שבאמצעותה עבר להתגורר בבית דודתו ובמשך השניים סייע לה לטפל בבתה הנכה.

 

אמש (שבת), בגיל 27 ולאחר שהעביר כאן כמעט מחצית מחייו, ניצל ברגע האחרון מגירוש מהארץ - כשבמשרד הפנים מתעקשים כי אינו זכאי לקבלת מעמד עולה.

 

קרוביו של דמיסיה עלו לארץ לפני 25 שנים, לא רק כיהודים לכל דבר ועניין - אלא גם כמשפחה הנחשבת לאחת המכובדות בקרב יוצאי אתיופה שעליה נמנה גם יונה בוגלה, איש ציבור יהודי שפעל רבות למען עליית בני העדה ארצה.


דמיסיה באחד הטיולים עם חבריו. "הוא הראשון לתת עזרה"

 

דודתו של הצעיר, שמתגורר בביתה, מתקשה להשלים עם תחושת העלבון העמוקה לנוכח היחס שאליו הוא זוכה. "רוצים לקחת את האחיין שלי. זו הרגשה איומה. אני לא אוכלת ולא שותה בחודשים האחרונים.

התחושה היא שהמדינה שאני חיה בה פשוט בוגדת בי. כולנו יהודים, הוא בן אחותי, לכן לא ברור לי מדוע מתעקשים לא לתת לו אזרחות ומעמד של עולה. הגשנו את כל המסמכים ואני לא מבינה למה זה לא מצליח. הוא ישראלי לכל דבר ועוזר לי המון לגדל את בתי. יש לו המון חברים פה, ובעצם כל החיים שלו כאן".

 

אמו של דמיסיה התגוררה אף היא בארץ למשך פרק זמן מסוים, אולם נאלצה לשוב לאתיופיה כדי לטפל שם באחיה החולה שמצבו אינו מאפשר לו להגיע לישראל. למרות הקשיים והמהמורות הקשות בדרך, קנה לו דמיסיה חברים רבים וברבות השנים הפך לישראלי לכל דבר, עד שהתזכורת על מעמדו בארץ - שהפך ללא חוקי - טפחה שוב על פניו.

 

"מתעלמים מזה שהוא גדל פה" 

שלומי, אחד מחבריו הטובים של דמיסיה, הכיר אותו לפני שש שנים דרך חבר אחר - ומתקשה להבין את הנחישות מצד הרשויות לגרשו מהארץ. "לאט לאט התחברנו והתחלנו להזמין אותו לכל היציאות וטיולים. הוא נשמה טובה, חמוד אמיתי, בחור שאני יודע כי אם אזדקק לעזרה הוא יהיה הראשון שיבוא להושיט יד. מוזר מאוד שהמדינה שלי, שבה נולדתי, התחנכתי ושירתתי בצבא, מגרשת ככה אדם שהוא חבר טוב ובילה כאן את כל חייו. פשוט מתעלמים מזה שהוא בעצם גדל כאן ולא מכיר שום דבר אחר".

 

עורך דינו של דמיסיה, שמואל שנהב, מלווה אותו כבר מאז זכה לסירוב מצד משרד הפנים לזכות במעמד עולה. בעתירה שהגישו לבג"ץ נקבע כי עליו לפנות פעם נוספת לוועדה לעניינים הומניטריים בניסיון להסדיר את מצבו, אולם גם שם נדחה הדבר.

 

בסוף השבוע הגיש שנהב עתירה נוספת, ובכך מנע את גירושו מהארץ שתוכנן למוצאי שבת - עד ליום שני הקרוב. מחר יפנה פעם נוספת בדרישה לאפשר לדמיסיה להמשיך את חייו בארץ ובמקום שאליו הוא מרגיש שייך. "מדובר בבחור נעים הליכות, משכיל ואינטליגנטי, שחי כאן 11 שנה ומחובר לארץ. החברים שלו נלחמים בשבילו", אמר הפרקליט. 

 

במשרד הפנים ביקשו להבהיר כי דמיסיה שוהה בישראל שלא כחוק כבר שנים רבות, ואם יוכל להוכיח את יהדותו - עליו לעשות זאת בשגרירות ישראל באדיס אבבה. "כל העתירות שהגיש הן במשרד והן בבית משפט - נדחו. כבר בינואר השיבה הוועדה שאליה נשלח בהוראת בג"ץ בשלילה לבקשתו, ומאז לא עשה דבר והמשיך לשהות בארץ בניגוד לחוק. הוא יוחזר למולדתו, שכן לא הצליח להוכיח את יהדותו".

 

המידע הראשוני הגיע באמצעות האימייל האדום .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דמיסיה. "מתעלמים מזה שהוא גדל פה"
מומלצים