שתף קטע נבחר

ראאד סלאח: אהרונוביץ', תיזהר מהמשוגע בינינו

בנאומו בכנס השנתי של התנועה האיסלאמית לרגל ה"נכבה", השתלח ראש הפלג הצפוני בשר לביטחון פנים: "דברי ההסתה נגדנו נמצאים מתחת לנעלינו". הוא שיבח את שני העצורים בחשד לריגול, וגם חרם סחורות על ההתנחלויות בתפריט שלו. לשכת אהרונוביץ': "הוא מסוכן"

אלפים מהמגזר הערבי ציינו אמש (יום ו') בכפר כנא 62 שנים ל"נכבה", הקמת מדינת ישראל מנקודת מבטם של הערבים, בכנס שארגנה התנועה האיסלאמית. במהלך הכנס נשא מנהיג הפלג הצפוני של התנועה, השייח ראאד סלאח, נאום חריף במיוחד, שבו שיבח את עומר סעיד ואמיר מח'ול שנעצרו בחשד לריגול. הוא גם פנה לשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', והזהיר אותו: "מר אהרונוביץ' וכל מי שמתחבא מאחוריך, אל תשים אותנו בפינה, כי הקיצוני מבינינו יהיה משוגע".

 

כמה ימים לפני הכנס עוד חששו בתנועה האיסלאמית כי בשל החוק שצפוי לעבור ולאסור קיום פעילות הקשורה לנכבה, לא יוכלו לקיים את הכנס השנתי, אולם החוק טרם עבר, וגם השנה הגיעו אל האירוע אלפי אנשים מהמגזר.

 

הנאום שלו חיכו כל הנוכחים היה זה של מנהיג התנועה סלאח, שלא חסך שבטו מהממסד הישראלי וקברניטיו. הוא הבטיח ליושבי הכנס שלא רחוק היום בו ישובו הפליטים לבתיהם בגליל, בנגב ובערים כמו חיפה, לוד ועכו. "אין מנוס מלחזור לאדמתנו, לארצנו, לכפרים ולערים שלנו. זכות השיבה - אין לה תחליף. לא נחזור על הטעות שהייתה ב-48', ולא נסכים לקבל כסף בתמורה ולא אזרוח במדינות אחרות".


משתתפי הכנס בכפר כנא (צילום: מוחמד שינאווי) 

 

אז עבר סלאח לתקוף את ישראל על מעצרם של עומר סעיד, בעצמו תושב כפר כנא, ואמיר מח'ול, בחשד לריגול ומגע עם סוכן חוץ. "המוסד הישראלי, דעו לכם שאתם לא תשברו את הרצון שלנו, אתם לא תקנו את החופש שלנו. עצרתם את ד"ר עומר סעיד ואת אמיר מח'ול, שהתפקיד שלהם היה להראות את פשעי המוסד הישראלי", אמר. "אם אתם חושבים שבמעצר הזה תנקמו בגופים פוליטיים בחברה שלנו כמו בל"ד, אתם טועים. בל"ד, התנועה האיסלאמית, חד"ש ו-ועדת המעקב, כולנו בעלי תקווה אחת, כאב אחד, עתיד אחד, והווה אחד. מי שהולך נגד אחד מאתנו הולך נגד כולם. כולנו עומר סעיד, כולנו אמיר מח'ול".

 

"ההתנחלויות סרטן, מוצריהן - לפח האשפה"

בנקודה זו פנה השייח סלאח לשר לביטחון פנים אהרונוביץ', ובטון מלגלג כינה אותו "מיסטר אהרונוביץ'". "לאהרונוביץ' אנחנו אומרים, אל תהיה שמח בהסתה שלך נגד המפלגות ונגד המנהיגים הערבים והתנועה האיסלאמית.

 דברי ההסתה שלך נמצאים מתחת לנעליים שלנו. מיסטר אהרונוביץ', אם אתה קורא לטרנספר שלנו - אתם הראשונים שצריכים ללכת מפה. אנחנו נמשיך ונישאר פה כל עוד הזעתר והזיתים כאן".

 

סלאח המשיך והזהיר את השר אהרונוביץ': "מיסטר אהרונוביץ' וכל מי שמתחבא מאחוריך, אל תשים אותנו בפינה, כי הקיצוני מבינינו יהיה משוגע. כולנו נעמוד ונגן על ההווה והעתיד שלנו ושל ילדינו, אסור להתייאש, אנחנו לא נתייאש".

 

הוא כינה בנאומו את ההתנחלויות "סרטן מתפשט", ואמר: "יש מחלת סרטן שנקראת יישובים בתוך הגדה. המחלה הזו מתפשטת בירושלים הכבושה וברמת הגולן, ואנחנו יודעים שמחלת הסרטן הזו הצליחה להקים 1,000 מפעלים, והצליחה לייצר 3,000 מוצרים. אנחנו קוראים לכם להימנע מלקנות מהסרטן הזה, שימו את כל המוצרים האלה בפח האשפה, תחנקו את הכלכלה של היישובים האלה. שהסרטן הזה ייחנק עד שייגמר הכיבוש ויוסר מכול ירושלים".

 

בסוף דבריו פנה לראש ממשלת חמאס, איסמאעיל הנייה, ולנשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, וקרא להם להתאחד:

"מכאן, מהגליל, אנחנו קוראים לכם להתאחד נגד הכיבוש עד שתוקם מדינת פלסטין ובירתה ירושלים".

 

עוד לפני סאלח נשא דברים סגנו, השייח' כאמל ח'טיב, תושב כפר כנא. הוא בירך את באי הכנס, והבטיח כי "הנכבה לא תחזור עוד פעם, היא לא תקרה שוב, אנחנו נשארים פה ולא נזוז לשום מקום". אחריו דיבר יו"ר ועדת המעקב עליונה של ערביי ישראל, מוחמד זיידאן, שהתייחס גם כן למעצרם של סעיד ומח'ול. הוא אמר כי מדובר ברדיפה של ההנהגה הפוליטית במגזר הערבי.

 

מלשכת השר אהרונוביץ' נמסר בתגובה: "בדבריו, הוכיח ראאד סלאח בצורה הטובה ביותר את אשר טוענים רוב מוחץ של ההנהגה היהודית והערבית במדינת ישראל - שהוא גורם מסוכן שגורם נזק ממשי למדינה. דבריו פוגעים בראש ובראשונה באינטרסים של המגזר הערבי, ומשמשים כזרקור המאיר על גורמים קיצוניים, שכל רצונם הוא להביא חורבן והרס. דברי השטנה לא ירתיעו את שלטון החוק במדינה".

  

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראאד סלאח. לא נחזור על טעות 48'
צילום: מוחמד שינאווי
מומלצים