שתף קטע נבחר

היסטוריה: הערבים יחויבו ללמוד על השואה

שבוע אחרי שמבקר המדינה הצביע על היעדר התייחסות מספיקה לנושא במגזר, ל-ynet נודע שבשנה הבאה תיכלל שאלת חובה בבגרות. בכיר במשרד החינוך: גילינו בורות מדהימה במגזר בנושא השואה. בנוסף, משלחות מנהלים ומורים ייצאו לאושוויץ

החל מהשנה הבאה יחויבו לראשונה תלמידי המגזר הערבי והדרוזי לענות על שאלת חובה בבגרות בהיסטוריה בנושא שואת היהודים במלחמת העולם השנייה. כך נודע ל-ynet. משרד החינוך יפתח את הוראת הנושא בקרב הלא-יהודים.

 

לפי התוכנית, תצא משלחת מיוחדת של מורים ומנהלים מהמגזר הדרוזי לראשונה לאושוויץ ולמחנות השמדה אחרים, ובמשרד החינוך יוגדר תפקיד חדש,

לאדם שאמור לשלב את לימודי השואה גם במקצועות אזרחות וספרות במגזרים השונים. 

 

שאלת החובה בבחינת הבגרות בהיסטוריה הייתה עד כה נחלת התלמידים היהודים בלבד. במגזרים האחרים, היא הוגדרה כשאלת רשות, ולעתים הנושא לא נכלל בחומר הלימוד הרשמי.

 

המהלך החדש של השר גדעון סער קורם עור וגידים שבוע בלבד לאחר פרסום דו"ח מבקר המדינה שהתייחס לסוגיה. השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס כתב כי במגזר הערבי משקל נושא השואה בבחינת הבגרות בהיסטוריה נמוך מאוד, ובחלק מהשנים הוא אפילו לא נכלל בבחינות. עוד מצא המבקר, כי המשרד לא גיבש תוכנית מקיפה למגזר זה ולא שיתף נציגים מהמגזר בדיונים ובוועדות הרלוונטיות.

ח"כ מוחמד ברכה באושוויץ. גם המורים יבואו (צילום: איציק הררי, הכנסת)

 

מנתונים שפרסם בסוף השנה שעברה מרכז המחקר והמידע של הכנסת, עולה בין היתר כי בשנת 2008 השתתפו 134,672 תלמידים מכל רחבי הארץ בפעילויות בנושא השואה, מהם רק 1,595 מהמגזר הערבי. במשלחות הנוער לפולין נרשמת נוכחות דלילה עוד יותר של בני המגזר: בעוד ש-15,814 תלמידים יהודים יצאו למסעות, השתתפו בהם רק כ-150 ערבים.

  

לדברי יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, ד"ר צבי צמרת, "לא היתה שאלה בבגרות במגזר הערבי בנושא השואה אף פעם. עם כניסתי לתפקיד הודעתי חד משמעית שאעמוד על כך שתהיה. לטעמי, הם קיבלו את הנושא בהבנה רבה כי אירועי מלחמת העולם השנייה והשואה הם לימודי מפתח".

 

צמרת הוסיף שבמחקרים "גילינו בורות מדהימה בקרב הציבור הערבי ובוגרי בתי ספר ערביים בנושא השואה. הנושא איננו מטופל נכון במערכת החינוך, כמעט שלא הקדישו לו זמן או לימדו בלי להכשיר מורים - שכמעט ואינם יודעים עליו. מעכשיו נכשיר מורים ללמד על השואה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר גדעון סער. מהלך חדש
צילום: פלאש 90
ד"ר צבי צמרת. "גילינו בורות מדהימה"
באדיבות יד יצחק בן צבי
מומלצים