שתף קטע נבחר

חרדים בדרך לאשקלון; "המערכה אבודה"

כבר ביום שישי נשלח "כוח חלוץ" של אברכים לבית החולים ברזילי, ולקראת חצות יצטרפו אליו כמה מאות חרדים נוספים כדי להפגין נגד העברת הקברים. אחד מראשי המאבק ל-ynet: "המחאה לא תהיה שקטה, אבל אנחנו מבינים שאי אפשר לעצור החלטת ממשלה"

כמה מאות חרדים צפויים להגיע הלילה ומחר לאזור בית החולים ברזילי באשקלון כדי למחות נגד פינוי הקברים מאתר הבנייה לחדר המיון הממוגן במקום. כמה אוטובוסים מאורגנים ייצאו לקראת חצות משכונת מאה שערים בירושלים, וייתכן שגם מריכוזים נוספים של פלג "העדה החרדית" ברחבי הארץ. הזרם המרכזי בציבור החרדי לא צפוי להשתתף בהפגנות.

 

בארגון "אתרא קדישא", המוביל את המאבק בנושא, לא לקחו סיכונים מיותרים נוכח ההיערכות המוגברת של המשטרה בעיר, וכבר ביום שישי נשלח לאזור "כוח חלוץ" של כמה אברכים שעשו שם את השבת. חששם היה כי לקראת תחילת העבודות ייחסמו בפני המפגינים דרכי הגישה לאתר העבודות או לחלופין יוחלט להקדים את תחילת פינוי הקברים.

 

כריזה שהופעלה אתמול על גבי כלי רכב בשכונות החרדיות בבירה הודיעה כי רבני הבד"ץ קוראים לציבור לצאת להפגנות, אך גם בעדה החרדית מבינים שהמערכה אבודה. "אי אפשר לעצור החלטת ממשלה", אמר ל-ynet אחד מראשי המאבק, "כל הפינוי הזה הוא סיפור של 24 עד 36 שעות, ואנחנו שם בעיקר כדי למחות ופחות כדי לנסות לעצור אותו". עם זאת הוסיף כי ההפגנה לא תהיה שקטה ולהערכתו "יהיו חבר'ה שישכבו תחת גלגלי הדחפורים ואולי גם אלימות".

 

"תקוותם" היחידה של אנשי "אתרא קדישא" היא שמתחת לתשע מערות הקבורה שבאתר יימצאו בזמן העבודות עוד כמה נוספות – מה שיהפוך את הפינוי לארוך ומורכב יותר. במקרה כזה, אמר הגורם, מדובר יהיה כבר ב"בית קברות שלם" וגם עוצמת המחאה תהיה בהתאם. "יהיה לנו הרבה יותר זמן להתארגן. זה כבר ייראה אחרת".

 

ועל רקע ההפגנות, נערכים הערב (שבת) מאות שוטרים לקראת יישום החלטת הממשלה לפנות את הקברים מאתר בית החולים. לאזור "ברזילי" נקראו פרשים, שוטרי יס"מ ויחידות לפיזור הפגנות. במשטרה מדגישים כי ינקטו בכל האמצעים כדי לאפשר את ביצוע ההחלטה להזזת הקברים ולמנוע פגיעה בפעילות בית החולים.

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליד אתר העבודות
צילום: צפריר אביוב
מומלצים