שתף קטע נבחר

גורם ביטחוני: חומסקי לא הוכנס בניגוד לנהלים

גורם ביטחוני הפנה אצבע מאשימה כלפי משרד הפנים ואמר כי הוא נהג על דעת עצמו, כשהחליט שלא להתיר לפרופסור היהודי לעבור דרך מעבר אלנבי להרצאה באוניברסיטת ביר-זית. ד"ר נורמן פינקלשטיין, שהיה באותו מצב ב-2008, אמר ל-ynet: "ישראל מאבדת את אחיזתה במציאות"

מי מנע את כניסתו של פרופ' נועם חומסקי לישראל ולשטחים? גורם ביטחוני אמר אמש (יום א') ל-ynet כי משרד הפנים קיבל את ההחלטה על דעת עצמו, ובניגוד לנהלים.

 

במשרד הפנים אמרו כי כניסתו של פרופ' חומסקי, דרך מעבר אלנבי להרצאה באוניברסיטת ביר-זית, נעשתה משיקולים מקצועיים של

 מתאם פעולות הממשלה בשטחים. משם נמסר בתגובה, כי טרם התקבלה פנייה בנושא: "לכשתגיע פנייה כזאת, היא תבחן על פי כל הנהלים".

 

משרד הפנים אישר כי הוא לא התיר לבלשן האמריקני-יהודי - המוכר כשמאלני קיצוני - לעבור את הגשר. "פרופ' חומסקי הגיע למעבר הגבול וביקש לנאום רק ברמאללה", אמרו במשרד הפנים. "המעבר לא אושר, אבל בזמן הקרוב נבחן את הבקשה מול מתאם הפעולות בשטחים ונשקול אם לאפשר לו לנאום בביר-זית".

 

בתגובה נוספת של המשרד, נמסר כי הם מנעו את כניסתו של הפרופסור היהודי על דעת עצמם, ולאחר פנייה מחודשת למינהל האזרחי - הם אלו שלא אפשרו את כניסתו של חומסקי לישראל.

 

חומסקי נהג לתקוף את ישראל חדשות לבקרים ובמרס האחרון טען בראיון ל-ynet כי ישראל נוקטת מדיניות אפרטהייד קשה יותר מהיחס שקיבלו השחורים בדרום אפריקה מצד הלבנים. הוא אמר כי ישראל "מדינה מנוולת" וכי היא בדרך להיות מנודה בשל "עשרות שנים של חטיפה והרג אזרחים במסווה של הגנה עצמית".

 

"ישראל הולכת ומשתגעת"

מסתבר כי אין זו הפעם הראשונה שישראל לא מאפשרת לפעיל שמאל קיצוני, להיכנס לשטחה. לפני שנתיים היה זה ד"ר נורמן פינקלשטיין, מרצה אמריקני למדעי המדינה הידוע בביקורתו כלפי מדיניות ישראל, שכניסתו לארץ נאסרה ממניעים ביטחוניים.

 

בשיחה ממקום מושבו בארה"ב עם ynet, הוא הסביר כי ישראל עברה את פי התהום, והיא בנקודת אל חזור: "באופן אישי לא הופתעתי מהסיפור הזה, ומיותר להגיד שזו החלטה מאוד לא חכמה בלשון המעטה. זה משהו שהישראלים צריכים לחשוב עליו - ישראל מרימה את האף כלפי כל העולם, למרות שמדובר במדינה קטנה - זה לא נראה לי הגיוני כל כך".

 

לדברי, ד"ר פינקלשטיין ישראל הגיעה לנקודת אל חזור. "היא עברה את הגבול כאן. אני מקווה שיש מספיק אנשים בישראל שיצליחו לעצור את ההידרדרות המסוכנת הזו אל עבר פי התהום, כי התמונה שמצטיירת פה היא לא קלה לעיכול. התקרית הזו היא אינדיקציה חמורה, בין אינדיקציות נוספות שנחשפות מדי יום, שישראל מאבדת את אחיזתה במציאות. אף ממשלה בריאה בנפשה היתה מונעת כך כניסה מאיש כה חשוב ומכובד, בלי להתחשב ביחסי הציבור הנוראיים שזה מייצר לה. אף מדינה לא היתה עושה זאת. זה רק מראה שישראל הולכת ומשתגעת".

 

ד"ר פינקלשטיין מאמין כי כבר היום תחזור בה ישראל מהצהרתה ותרשה לפרופ' חומסקי להיכנס, תוך ניסיון לצמצם את הנזקים שגרמה לעצמה - אך לדבריו זה יהיה מעט מדי ומאוחר מדי. "ישראל הופכת יותר ויותר להיות כמו דרום אפריקה, דרך הבידוד שלה והפרישה שלה משאר העולם והבוז שלה למה שהעולם חושב. המקרה של חומסקי, כמו גם התגובות כלפי ריצ'רד

 גולדסטון לאחר צאת הדו"ח, מראים כי טווח הסובלנות הישראלי מדרדר מאוד והמנטליות השבטית, המתבדלת מיתר העולם, היא הדומיננטית. זה נראה כמו ציד מכשפות".

 

הוא גם השווה את השלטון בישראל למשטר שעבר מן העולם לפני כמה עשורים. "טווח הסובלנות של החברה הישראלית הצטמצם במידה חמורה. היא קוראת לעצמה הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, אך לפי מיטב ידיעתי המקום היחידי בעולם שלא אישר לחומסקי לבקר אותו היה גוש מדינות ברית המועצות בתקופת המלחמה הקרה - אז מה זה אומר על ישראל?


פורסם לראשונה 16/05/2010 23:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרופ' חומסקי. נשאר בירדן
צילום: AFP
נורמן פינקלשטיין. זכרונות מ-2008
מומלצים