שתף קטע נבחר

גרמניה: אלמונים הציתו בית כנסת והשאירו מכתב

בית הכנסת בעיר וורמס נחרב בתקופת השואה ונבנה מחדש. כעת, הוא הוצת על-ידי כנופיה שהותירה מכתב אנטי-ישראלי. המשטרה מינתה צוות חקירה מיוחד ובו 35 חוקרים

"לא נעזוב אתכם עד שתניחו לפלסטינים" - כך נכתב במכתב, שהשאירו מציתי בית הכנסת בעיר וורמס שבמערב גרמניה. התביעה במדינת ריינלאנד-פפאלץ הודיעה היום (ב') כי המציתים הבעירו שמונה פינות שונות במבנה, ואז השליכו בקבוק תבערה דרך החלון. כבאים שהגיעו למקום כיבו את האש במהרה, ולבית הכנסת לא נגרם נזק רב.


"מוקדם מדי להסיק מסקנות". בית הכנסת בוורמס (צילום: AFP) 

 

האלמונים השאירו בסביבת בית הכנסת כמה עותקים מהמכתב, שנכתב בגרמנית משובשת. אך התובע קלאוס-פטר מיית, אמר לכתבים כי "מוקדם מדי להסיק מסקנות לגבי זהות המציתים ומניעיהם". לדבריו, כל כיווני החקירה האפשריים ייבדקו. לפי סוכנות הידיעות הגרמנית DDP, המשטרה מינתה צוות מיוחד של 35 חוקרים לצורך העניין.   

 

בית הכנסת בוורמס, דרומית-מערבית לעיר פרנקפורט, נהרס על-ידי הנאצים בימי מלחמת העולם השנייה ונבנה מחדש אחרי המלחמה. בעקבות ההצתה, הודיעו הרשויות כי יתגברו את האבטחה בכל בתי הכנסת במדינת ריינלאנד-פפאלץ. המושל קורט בק גינה את המתקפה, והבטיח לעשות כל שביכולתו כדי להעמיד לדין את האחראים.

 

בערב יום השואה נשרף בית הכנסת המרכזי בעיר מילוז שבצרפת. בקהילה היהודית בעיר העריכו שמדובר בהצתה מכוונת, והמבנה עלה באש במהלך תפילת יום השבת וספג נזקים כבדים. תושבת העיר סיפרה אז כי "בית הכנסת העתיק ספג נזקים כבדים והוא הושחת לגמרי מבפנים". היא ציינה כי בתקופה הקרובה ייאלצו המתפללים לנדוד לבתי כנסת אחרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים